انتخاب زبان

آخرین اخبار

بزرگداشت سالمرگ پروفسور محمد تقی ذهتابی در شبستر

اختصاصی اویان نیوز : بزرگداشت سالمرگ پروفسور محمد تقی ذهتابی با حضور اقشار مختلف مردم آذربایجان در زادگاه وی بر گزار شد.در این مراسم که با استقبال پر شور فعالین ملی – مدنی آذربایجانی و به منظور بزرگداشت یاد و خاطره این استاد بزرگ در شبستر برگزار گردید ، جمع کثیری از فعالین هویت طلب از اقصی نقاط آذربایجان شرکت داشتند.
به گزارش خبرنگار اویان نیوز این مراسم راس ساعت ۱۴ با سخنان موسی چؤل اوغلو آغاز گردید . وی در سخنان خود با اشاره به نقش وجایگاه استاد در شکل گیری فرقه دموکرات و تاسیس حکومت ملی آذربایجان به بیان اهمیت فعالیت های علمی – فرهنگی ایشان در پی افکندن ریشه های حرکت ملی آذربایجان در سال های اختناق پس از ۱۳۲۵ پرداخت . در ادامه ، سجاد جولانی هنرمند اردبیلی با اجرای چند آهنگ حماسی ” اوزاد اللرینی بوقولورام من ” و “سئوگیلی یوردوم ” باعث شور و شعف حاضرین گردید .

سیامک میرزایی دومین سخنران این مراسم بود . وی با اشاره به نقش سازنده رهبران در حرکتهای ملی پروفسور ذهتابی را مبارزی دانست که سالهای تبعید و زندان سبب نشد تا وی از خدمت و ادای دین به وطن باز ماند . این فعال مدنی در ادامه سخنانش افزود :” همیشه فاصله ای بزرگ بین روشنفکر و توده مردم در ایران وجود داشته است اما دکتر زهتابی از معدود نخبگانی بود که هیچگاه چنین فاصله و مرزی با مردم سرزمینش پیدا نکرد . “

عاشیق جبرئیل از شاگردان پروفسور زهتابی ضمن ایفای موسیقی عاشیقی به تمجید از سواد ادبی جامع و ژرف استاد پرداخت و با قطعه شعر زیر سخنان خود را پایان داد:

سلام میشووومون اودلو نفسی
شاهه باش ایمه ین قهرمان قشم
ساغ اول گونئییمین اودلو نفسی
ائلیی له یاشایان هر زامان قشم
بابکلر نسلینی سوسدورماق اولماز
خطایی گونشدیر بولودا قالماز
ستارخان اوولادی بنده وورولماز
بونو تاریخ دئییر هر زامان قشم

در ادامه این مراسم رضا بنیسلی شعر خود را با عنوان “آزادلیق” به روح دکتر محمد تقی ذهتابی و شهیدان راه وطن تقدیم کرد.حسن امیرپور به خصلت شاگرد پروری و علی پاکباز ” تقویت زبان ترکی از بعد علمی و ملی  ” ، ” شخصیت تاریخی” ، “شکست ناپذیری ” ، ” مقاوم بودن وی درمقابل سختیها” ، “را از جمله خصیصه های پروفسور زهتابی عنوان نمودند.

سخنران نهایی این مراسم ابراهیم رشیدی (ساوالان) بود . وی پروفسور زهتابی و فعالیت ها و مبارزات ایشان را از مهمترین عناصر ایجاد و تکوین و مانع لغزش و گمراهی آذربایجان گرایی دانسته و در مورد علل بایکوت ایشان از سوی مجامع رسمی و غیر رسمی به ایراد سخنرانی پرداخت.در بخش دوم سخنرانی ، ابراهیم ساوالان از بایکوت تیلیم خان انتقاد کرده و افزود :” تمام جهد و تلاش تیلیم خان در راه خدمت به زبان ترکی  صرف شده است ” .

 ابراهیم ساوالان دکتر زهتابی را نهادینه کننده مرحله به مرحله خواسته های  سیاسی در قالب اقدامات فرهنگی دانسته و بعد از  پیشه وری  وی را حافظ چارچوب تفکر سیاسی آذربایجان عنوان نمود . ابراهیم ساوالان  به افرادی که کتابها و آثار وی را بدون دلیل و سندی مورد اتهام قرار می دهند در چند جمله پاسخ داده و با اعلام این که چگونگی موضع یک آذربایجانی در قبال دکتر زهتابی میتواند معیار خوبی برای فهم شرافت آن فرد باشد به سخنان خود پایان داد .

گفتنی است این مراسم که به گویندگی بهنام نورمحمدی برگزار گردید درساعت ۵بعد از ظهر پایان یافت.بعد از مراسم نیز حاضرین  در جلسه به همراه فعالان مدنی با سابقه ای چون حسن دمیرچی و خالت آبادی با حضور بر مزار دکتر زهتابی با ذکر فاتحه ای ادای احترام کردند .

درباره این مطلب نظر دهید