انتخاب زبان

آخرین اخبار

بهمن نصیرزاده به 2 سال انتقال اجباری به قیدار محکوم شد

Bahman Nasirzadeh

اویان نیوز: بهمن نصیرزاده به ۲ سال انتقال اجباری به شهرستان قیدار در استان زنجان محکوم شد

به گزارش اویان نیوز به نقل از گوناز تی وی، بهمن نصیرزاده، معلم، شاعر و فعال فرهنگی-مدنی آذربایجانی به دلیل نگارش نامه اعتراضی به وزیر آموزش و پرورش درباره محتوای ضد تورک و ضد آذربایجانی برخی از کتب درسی از سوی مسئولان آموزش و پرورش شهرستان ماکو به دوسال انتقال اجباری به شهرستان قیدار در استان زنجان محکوم شد.

این شاعر و فعال مدنی ساکن شهرستان ماکو  با نگارش کتاب هایی همچون “آذربایجانین دیلبر گوشه سی داش ماکی دان نئچه شاعیر”، “تومروس آنا”، “آرازین سئچیلمیش اثرلری” خدمات فرهنگی ارزنده ای برای گسترش فرهنگ و ادبیات تورکی آذربایجانی انجام داده بود.

پیشتر این فعال آذربایجانی به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود بارها بازداشت و به زندان محکوم شده است.

وی روز ۵مهر۹۰ به همراه بیش از ۶۰ تن از فعالین ملی – مدنی و شهروندان آذربایجانی در جریان مراسم تشییع جنازه ابراهیم جعفرزاده در شهر خوی بازداشت و پس از ۲۰ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان این شهر آزاد گردید.

دادگاه انقلاب خوی بهمن نصیرزاده را به همراه ۲۰ تن دیگر از فعالین آذربایجانی به اتهام اجتماع و تبانی برای برهم زدن نظم عمومی و ملی به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم نمود.

این فعال آذربایجانی بامداد ۱خرداد۸۹ در منزل شخصی خود بازداشت و پس از مدت دو ماه بازجویی در اداره اطلاعات ماکو به بند زندانیان مواد مخدر این شهر منتقل شده بود که روز ۲۳شهریور۸۹ پس از تحمل ۱۱۶ روز بازداشت موقت به قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی از زندان ماکو آزاد شد.

شعبه اول دادگاه انقلاب خوی طی جلسه ای در ۹شهریور۸۹ این فعال آذربایجانی را به اتهام تبلیغ علیه نطام و عضویت در گروه محاکمه نمود. بر اساس رای صادره که در ۱۴شهریور۸۹ به نصیرزاده ابلاغ شد وی را از بابت هر یک از اتهامات وارده به شش ماه حبس تعزیری و در مجموع به ۱ سال زندان محکوم گردیده است.

نصیرزاده پیش از آن نیز در جریان اعتراضات گسترده آذربایجانیها در خرداد سال ۸۵ بازداشت شده بود.

درباره این مطلب نظر دهید