انتخاب زبان

آخرین اخبار

بيش از ٧٠ نفر از شهروندان عرب ایرانی 'از شرکت آزادگان جنوبی اخراج شده‌اند'

Iranian-oilfeild

اویان نیوز: بیش از ٧٠ نفر از شهروندان عرب ایرانی که در شرکت نفت میدان آزادگان جنوبی مشغول به کار بودند، از کار اخراج شده اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، کریم دحیمی، فعال حقوق بشر با تائید این خبر گفت: “به این کارگران گفته شد که برای تسویه حساب به مسوولان شرکت مراجعه کنند و آنها اخراج شدند. دلیل خاصی برای این اخراج عنوان نشده و گفته شده که قرار داد آنها تمام شده است. این در حالی است که افراد غیر بومی با قراردادهای مشابه از شهرستان‌های دیگر همچنان بر سر کار حاضر می‌شوند.”

به گفته این فعال حقوق بشر، تعدادی از این کارگران پس از اعتراض به این وضعیت احضار شده‌اند.

یکی از کارگرانی که اخیرا یه استخدام شرکت نفت در اهواز درآمده است، می‌گوید: “از بین ٣٠٠ نفری که در این شرکت استخدام شده‌اند، فقط پنج نفر عرب هستند و ما بقی از استانهای دیگر استخدام شدند.”

فعالان حقوق بشر با انتقاد از وضعیت بیکاری در منطقه جنوب ایران می گویند که میدان نفتی آزادگان در محدوده شهرهای بستان، رفیع، سوسنگرد، هویزه و منطقه هور العظیم و زمین‌های آن از اراضی مالکان خصوصی و کشاورزان منطقه است. در این میدان چند شرکت ایرانی و خارجی کار می کنند که به گفته این فعالان، “فقط ۱۵% از افراد شاغل در این شرکت‌ها بومی هستند.”

ناصر صالحی نسب، نماینده دشت آزادگان و هویزه نیز پیشتر در مجلس گفته بود: “وزارت نفت [دولت] سابق فرصت های شغلی را باید در اختیار مردم دشت آزادگان و هویزه قرار می داد. اما متأسفانه شهرستان دشت آزادگان با ۳۶.۷ درصد نرخ بیکاری امروز در میان ۱۳۳۰ شهر کشور در ردیف دهم قرار گرفته است”.

این در حالی است که علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی در سال گذشته گفته بود که رئیس جمهور با تأکید از وزارتخانه‌ها خواسته که “رعایت حقوق اقلیت‌ها و اقوام ایرانی و به کارگیری و مشارکت آنها در بخش‌های مختلف مدیریتی کشور” را بکنند.

وی با ذکر اینکه رئیس جمهور خواستار عدم جلوگیری از استخدام افراد “به صرف داشتن مذهب و فرقه خاص” شده، مثال زده که برخی افراد که “جزو اقلیت‌های دینی هستند و مدارج علمی را نیز طی کرده‌اند” به طور غیرقانونی از عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها محروم شده اند.

علی یونسی همچنین به “خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها” اشاره کرده بود که به خاطر “منع قانونی یا تعصبات” از به کار گیری اقلیت ها خودداری می کنند.

درباره این مطلب نظر دهید