انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

بیش از 90 درصد دریاچه اورمیه خشک شد/ برداشت نمک نابودی بستر دریاچه را به دنبال دارد

15020

اویان نیوز: مدرس جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه پیام نور اورمیه گفت: دریاچه اورمیه بیش از ۹۰ درصد خشک شده است و اکنون باید متخصصان به فکر اقدامات پیشگیرانه باشند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، غلام حسین لفظی افزود: دریاچه اورمیه بیش از ۹۰ درصد خشک شده است و اکنون باید متخصصان به فکر اقدامات پیشگیرانه باشند چرا که احیای دریاچه در این وضعیت کار بسیار سخت و هزینه های گزافی را می طلبد.

وی در ادامه تصریح کرد: کوچک سازی دریاچه در فضای محدود و تغییر کاربری از زمین های خشک شده دریاچه در فضای وسیع  و ایجاد  شهرک های صنعتی و کاشت بعضی از گیاهان و درختانی که در این اقلیم میتواند رشد کند از جمله موارد پیشگیرانه در رابطه با خشکی دریاچه اورمیه است.

لفظی در رابطه با باد های غربی که به دریاچه وزیده میشود خاطر نشان کرد: باید یکسری کارهای تخصصی در رابطه با کاهش شدت وزش باد بر دریاچه که همراه خود نمک حمل می کند و به مزارع آذربایجان شرقی میریزد انجام داد چرا که بیشترین صدمه خشکی دریاچه اورمیه را آذربایجان شرقی می بیند.

مدرس جغرافیا و برنامه ریزی شهری افزود: بخش خصوصی با مشارکت دولت باید برای تغییر کاربری زمین های دریاچه اورمیه همکاری کنند و از این زمین ها برای ایجاد شهرک های صنعتی استفاده شود چرا که نمیتوان از زمین های حاصل خیز برای  ایجاد این شهرک ها استفاده کرد.

غلام حسین لفظی در ارتباط با تغییر اقلیم بعد از خشک شدن دریاچه افزود: اثرات خشکی دریاچه باعث می شود روستاییانی که به کشاورزی در اطراف دریاچه مشغول بودند به سوی شهر های بزرگ مهاجرت کنند و بر مشکلات شهر نشینی افزوده شود و باید به غیر مشکلات دریاچه به مشکلات شهر نیز بپردازیم که هزینه های زیادی در بر دارد.

وی همچنین در ارتباط با تخریب بستر دریاچه توسط بعضی از افراد گفت: برداشت خودسرانه نمک از دریاچه یکسری نابسامانی هایی را به وجود آورده و باعث نابودی بستر دریاچه می شود.

درباره این مطلب نظر دهید