انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تاریخچه مراسم سالیانه "ساوالان"

savalan1

اویان نیوز: در یک دهه گذشته در ماه مرداد هر سال فعالین آذربایجانی از شهرهای مختلف با تجمع در دامنه های کوه ساوالان مراسم “ساوالان” را برگزار می نمایند.سایت اویان نیوز با نگاهی گذرا به این رویداد سعی در یادآوری آن نموده است؛ بدیهی است این نوشته خالی از اشکال نبوده و قطع به یقین نظرات تکمیلی و یا اصلاحی مخاطبان را در نوشته های بعدی خود اعمال خواهد کرد.

گفته می شود این مراسم از سالهای ابتدایی دهه ۸۰ شمسی شروع  شده است.

در ابتدا متولیان این مراسم اظهار می کردند که رهبر فقید آذربایجان “ائلچی بی” گفته است : “روح من را می توانید در کوه ساوالان بیابید”[۱]  و به استناد این سخن این مراسم را تبلیغ می نمودند.

در آن سالها آخرین روز مرداد روز برگزاری این مراسم انتخاب شده بود.

در روز آخر مرداد ۸۱ تعداد کثیری از فعالین آذربایجانی که اکثرا از شهرهای زنجان، اورمیه و خوی در این مراسم شرکت کرده بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. شمار فعالین بازداشت شده در سال ۸۱ بیش از ۳۰ تن گزارش شده است.

در سال ۸۲  با توصیه برخی از فعالان ملی  به ۲ علت تاریخ برگزاری این مراسم از آخرین روز مرداد به ۱۴ و یا ۱۵ مرداد  تغییر یافت.

دلیل اصلی این تغییر سالروز قیام مشروطه در ۱۴ مرداد بود. دومین دلیل نیز همزمانی روز باستانی “قویروق دوغان”[۲] با ۱۴ مرداد عنوان شده است.

اما مهمترین علت و سبب تغییر روز مراسم “ساوالان” را می توان سالروز قیام مشروطه عنوان کرد.

در سال ۸۳ نیز این مراسم در همان تاریخ و در منطقه ساوالان برگزار گردید. اما تعداد شرکت کنندگان این مراسم در آن سال کم شمار بود.

در سال ۸۴ به خواست برخی از فعالان ملی مراسم مشروطه  از کوه ساوالان به پارک طوبی در تبریزمنتقل گردید. در آن سال برخی از شرکت گنندگان این مراسم مورد ضرب و شتم ماموران انتظامی و امنیتی قرار گرفتند.

برخی از فعالان معتقدند سلسله مراسمات و الخصوص مراسم سال ۸۴ در پارک طوبی را می توان یکی از علل قیام خرداد ۸۵ آذربایجان برشمرد. در مراسم ۸۴ قریب به اتفاق شرکت کنندگان برای برگزاری اعتراض خیابانی هم نظر و متفق القول بودند.

مراسم ساوالان در سال ۸۵ به دلیل قیام خرداد با تعداد اندکی از فعالین برگزار گردید.

در سال ۸۶ دانشجویان دانشگاه تبریز بار دیگر به این مراسم شور و هیجان تازه ای بخشیده و دوباره آنرا زنده کردند.

در سال ۸۷ این مراسم با شکوه بیشتر برگزار گردید الخصوص فعالان ملی شهرهای بناب و مراغه حضور بسیار فعالی در این مراسم داشتند.

در سال ۸۸ نیز فعالان ملی تبریز در آن مراسم جشن خاطره انگیزی برگزار کردند و این اتفاق مشابه در سال ۸۹ نیز تکرار گردید .

از سال ۹۰ که ماه رمضان با روز برگزاری مراسم همپوشانی می کرد این مراسم در روز ۶ مرداد ۹۰ برگزار گردید.

مراسم سال ۹۰ با حضور عباس لسانی فعال ملی – مدنی آذربایجانی و با حضور بیشتر فعالین از شهرهای مختلف باشکوه تر از سالهای پیش برگزار گردید. در این سال فعالین آذربایجانی در پلاکاردهایی خواستار ثبت جهانی “ساوالان” در میراث جهانی یونسکو شدند.

برخی از فعالان ملی معتقدند اعتراضات شهریور ۹۰ در ارتباط با دریاچه اورمیه بی ارتباط با این مراسم نبوده است.

در سال ۹۱ بار دیگر روز برگزاری این مراسم  به آخرین روز مردادماه و بعد از ماه رمضان  تغییر یافت. در سال ۹۱ بعلت زلزله قره داغ این مراسم با حضور اندکی از فعالان ملی برگزار گردید؛ این مراسم با شعر خوانی رحیم غلامی و علی خیرجو در ارتباط با  زلزله قره داغ  پایان یافت.

در سال ۹۲ به دلیل تشدید فضای امنیتی و بسته شدن راه های منتهی به دامنه های ساوالان این مراسم برگزار نگردید.

 ********

[۱]  صحت و سقم این سخن برای “سایت اویان نیوز” مشخص نشده است.

[۲] در تاریخ دیرین تورکان آذربایجان ۱۴ مرداد و یا بعبارتی دیگر ۴۵-مین روز تابستان به “قویروق دوغان” مشهور است. علت نامگذاری این روز بدان سبب عنوان شده است که در چنین روزی دمبه گوسفندان فربه می شود و به همین سبب مراسم جشنی  در میان عشایر برگزار می گردید؛ گفته می شود اغلب این مراسمات جشن در  دامنه ای ساوالان برگزار می گردید.

درباره این مطلب نظر دهید