انتخاب زبان

آخرین اخبار

تاکید معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی بر توقف عملیات خاکبرداری ارک علیشاه تبریز

%d8%a7%d8%b1%da%a9

اویان نیوز: معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی با صدور نامه ای خطاب به مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر توقف عملیات خاکبرداری ارک علیشاه تبریز تاکید کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصر، در این نامه سعید شبستری خطاب به مرتضی آبدار آورده است: پیرو حوادث و اتفاقات به وجود آمده در خصوص انجام عملیات خاکبرداری از محوطه مجموعه تاریخی ارک علیشاه تبریز که منجر به اعتراضات گسترده اقشار مختلف مردم و موجب تحریک و سوء استفاده عوامل معاند گردیده است، و برابر شواهد و اطلاعات مستند به دست آمده مبنی بر عدم مدیریت صحیح و مناسب آن اداره کل، حسب دستور استاندار محترم لازم است ضمن توقف عملیات خاکبرداری و حفاظت کامل از این بنای تاریخی از طرف سازمان متبوع ، من بعد از هر گونه عملیات تخریبی بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان جلوگیری به عمل آید.

567567546756

این گزارش حاکی است، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی بعد از آن این نامه را خطاب به مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی صادر کرد که اعتراض ها نسبت به اجرای عملیات حفاری در محوطه عمارت تاریخی ارک علیشاه تبریز در شبکه های اجتماعی گسترده تر شد البته از دو روز گذشته بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هر گونه حفاری و عملیات عمرانی در این منطقه ممنوع شده و کارشناسان و باستان شناسان اعزامی از سازمان میراث فرهنگی در حال ارزیابی وضعیت پیش آمده هستند.

مسجد تاج‌الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ هجری به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مسجد تاج‌الدین علیشاه از بناهای مربوط به دوره ایلخانی و یکی از بناهای منحصر به فرد است که توانست آرزوی دیرینه مسلمانان برای ساخت بنایی شبیه طاق کسری را جامعه عمل بپوشاند و الگوی جدید از مساجد را در زمان خود معرفی کند.

ورود و دخل و تصرف بنای مصلی تبریز به محوطه ارگ علیشاه از سال‌ها پیش مورد انتقاد دوستداران و فعالین آثار باستانی آذربایجانی بوده است. به اعتقاد فعالین این حوضه نفوذ امامان جمعه وقت و کنونی تبریز بر مدیریت شهری و عدم پاسخگویی این ارگان موجب تخریب این بنای تاریخی شده است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز متوقف شد

درخواست از معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی فوری به ارگ علیشاه تبریز

درباره این مطلب نظر دهید