انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تبدیل کارخانه های پنبه پاک کنی مغان به انبار علوفه/تعطیلی 50 کارخانه تولیدی

2

اویان نیوز: نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعطیلی واحدهای پنبه پاک کنی منطقه تصریح کرد: از ۵۳ کارخانه تولیدی فعال در شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار مغان، ۵۰ واحد آن در تعطیلی بسر می برند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از سبلان نیوز، چند سال پیش منطقه مغان، رتبه اول کشت پنبه در استان اردبیل را در اختیار داشت و حتی روزگاری به عنوان سرزمین «طلای سفید» در کشور شهره بود، اما طی سال های اخیر، بی توجهی به کشاورزان پنبه کار، نابسامانی در بازار پنبه، کاهش تعرفه واردات پنبه از خارج و به تبع آن افت چشمگیر نرخ وش و محلوج پنبه داخل، کشاورزان مغانی را وادار کرده تا انگیزه ای برای کشت پنبه نداشته باشند و این امر نه تنها سطح زیر کشت پنبه در منطقه را کاهش داده، بلکه باعث تعطیلی کارخانجات پنبه پاک کنی در مغان نیز شده است.

حبیب برومند نماینده مردم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار در مجلس با بیان اینکه احیا و فعال سازی واحدهای تولیدی تعطیل شده از تکمیل و بهره برداری پروژه های در حال پیگیری اهمیت بیشتری دارد، تصریح کرد: دولت باید به جای اینکه دستور دهد واحدها و پروژه های نیمه تمام تکمیل و بهره برداری شوند، بر فعال شدن واحدهای تعطیل شده که ثمرات زیادی دارند همت کند.

برومند با اشاره به تعطیلی واحدهای پنبه پاک کنی در پارس آباد و بیله سوار مغان، به علت مشکلات مالی ناشی از فاز اول هدفمندی یارانه ها، تصریح کرد: از ۵۳ کارخانه تولیدی فعال در شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار مغان، ۵۰ واحد آن در تعطیلی بسر می برند که این امر باعث شده کارخانجات تولیدی در این شهرستانها با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم کنند.

جهاد کشاورزی، مسئولیتی در قبال فروش محلوج پنبه ندارد

مدیر سابق جهاد کشاورزی پارس آباد مغان نیز با تایید خبر به فروش نرفتن یک هزار تن محلوج تولیدی در سال ۹۰ گفت: جهاد کشاورزی در بحث بازرگانی و خرید و فروش محلوج پنبه هیچ مسئولیت و نقشی ندارد.

حسن روحی افزود: در کلیه محصولات زراعی، جهاد کشاورزی از کاشت تا مرحله تولید، وظیفه دارد از زارعان حمایت کند.

صنعت پنبه در منطقه رو به نابودی است

یحیی ورزند سرمایه گذار، کشاورز، مالک کارخانه پنبه پاک کنی آراز وش مغان و چندین واحد صنعتی در شهرستان مرزی پارس آباد مغان در این خصوص گفت: حدود ۳۰ سال است در زمینه تولید و بازرگانی محصول پنبه و محلوج فعالیت می کنم، متاسفانه با وضع موجود صنعت پنبه در این منطقه رو به افول و نابودی است.

وی افزود: کاشت پنبه از دیر باز در این منطقه رایج بوده و سابقه آن به حدود ۶۰ سال پیش برمی گردد که در این مدت با فراز و نشیب ها زیادی همراه بود.

زمانی این منطقه به علت رونق زراعت پنبه و اختصاص بخش عمده ای از اراضی کشاورزی به کشت و زرع پنبه، به سرزمین طلای سفید مشهور بود.

ورزند ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، حدود ۲۵ سال پیش به علت حمایت هایی که از تولیدکنندگان می شد، زراعت پنبه با اختصاص نزدیک ۲۰ هزار هکتار از اراضی منطقه به خود، محصول غالب منطقه به حساب می آمد و از نظر وسعت کشت در جایگاه اول قرار داشت، اما در سال های اخیر به علت بی توجهی به کشاورزان پنبه کار، نابسامانی در بازار پنبه، کاهش تعرفه واردات پنبه از خارج و به تبع آن افت چشمگیر نرخ وش و محلوج پنبه داخل، کشاورزان دیگر انگیزه ای برای کشت پنبه ندارند و از سطح زیر کشت پنبه به مقدار قابل ملاحظه ای کاسته شده است.

این سرمایه گذار بخش خصوصی در ادامه بیان کرد: با وجود آن که توان سرمایه گذاری در تهران و استان های بزرگ کشور را دارم، به خاطر عشق و علاقه به سرزمین و مردم مغان، در این شهرستان در زمینه های مختلف سرمایه گذاری کردم.

کارخانه های پنبه مغان به انبار علوفه تبدیل شده است

فیروز صولت یکی دیگر از مالکان کارخانه پنبه پاک کنی و از کشاورزان با سابقه این شهرستان نیز در این خصوص گفت: به علت افزایش سطح زیر کشت و تولید وش  و رونقی که صنعت پنبه در سال های گذشته داشت، ۱۲ واحد کارخانه پنبه پاک کنی با میلیاردها ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در این منطقه تاسیس و راه اندازی شده بود که صدها نفر در این واحدهای صنعتی به طور مستقیم اشتغال داشتند.

وی، افزود: با وضعیت پیش آمده و عدم حمایت متولیان از کارخانه داران و پنبه کاران، علاوه بر کاهش سطح زیر کشت پنبه، موجب تعطیلی و رکود ۱۰ کارخانه پنبه پاک کنی شده است و تنها دو واحد از این کارخانه ها، نیمه فعال است که این وضع به اخراج و بیکاری صدها نفر منجر شده و اکنون این کارخانه ها، تبدیل به انبار علوفه، مصالح ساختمانی و برخی محصولات کشاورزی شده است.

عیسی وطن خواه از تاجران فعال در زمینه تولید پنبه و محلوج و صاحب یکی از کارخانه های پنبه پاک کنی نیز وضع فعلی را زنگ خطری برای استقبال نکردن کشاورزان از تولید پنبه در سال های آینده دانست و افزود: اگر اقدام عاجل و حمایت واقعی از زارعان صورت نگیرد، وضعیت صنعت پنبه بدتر از وضع کنونی در منطقه مغان خواهد شد.

بر اساس این گزارش، کارخانه کرک گیری بذر پنبه پارس آباد مغان به عنوان یکی از چهار واحد کارخانه موجود کشور که در سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسید، نزدیک ۱۰ سال است به علت پایین بودن سطح زیر کشت پنبه به تعطیلی کشیده شده است.

 1

2

3

4

درباره این مطلب نظر دهید