انتخاب زبان

آخرین اخبار

تبریز: مرگ حداقل 11 نفر در روزهای اخیر / اظهارات ضد و نقیض مسئولان

h1n1

اویان نیوز: با وجود اظهارات متناقض مسئولان درباره شیوع آنفلونزا ، حداقل ۱۱ نفر در روزهای اخیر در اثر ابتلا به یک بیماری واگیردار جان خود را در تبریز از دست داده اند.

به گزارش اویان نیوز، یکی از کارکنان بیمارستان امام رضای تبریز به اویان نیوز گفته است: در روزهای اخیر حداقل ۱۱ نفر در تبریز در اثر ابتلا به یک بیماری واگیردار جان خود را از دست داده اند.

به گفته ی این فرد که خواست هویتش فاش نشود، تاکنون ۸ نفر در بیمارستان امام رضا و ۳ نفر در بیمارستان سینا جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند.

به گفته ی یکی از کارکنان بیمارستان امام رضای تبریز علی رغم مرگ این تعداد از شهروندان تبریزی در روزهای اخیر،  مسئولان بهداشتی استان به دلایلی نامعلوم از اطلاع رسانی در خصوص تلفات واقعی این بیماری واگیردار خودداری می کنند.

وی در ادامه سخنان خود عنوان نمود، حتی برخی از پرسنل امام رضا نیز به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی به این بیماری مبتلا شده اند.

به گفته ی این منبع مطلع، محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به دلیل «ایجاد رعب و وحشت» اجازه استفاده از ماسک و سایر اقدامات مراقبتی را به کارکنان بیمارستان ها نمی دهد.

این کادر پزشکی، در خصوص علایم این بیماری واگیردار به اویان نیوز می گوید: این بیماری علایم سرماخوردگى مانند تب، درد بدن، گلودرد و سرفه  را دارد که این علائم در ۶ روز به اوج رسیده و سرفه و تنگى نفس فرد مبتلا بیشتر می شود؛ پس از آن به طور تدریجی بافت ریه از بین رفته و موجب مرگ بیمار می گردد.

او می افزاید: افرادی که ضعف سیستم ایمنى دارند یا دچار آسم هستند بیشتر در معرض خطر اند.

به گمان وی این بیماری آنفلونزای نوع A یا  H1N1 می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز: جای نگرانی نیست؛ فقط مراقب باشید

روز ۲۰بهمن۹۳ محمد حسین صومی در گفت وگو با ایرنا، اظهار کرده بود: تاکنون متاسفانه ۵ نفر بر اثر آنفلوآنزا در تبریز جان خود را از دست داده اند که این موضوع امر طبیعی در هر نوع بیماری به شمار می رود.

یک هفته پس از این اظهارات، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز ۲۶بهمن۹۳ از «مرگ ۸ نفر از شهروندان آذربایجان شرقی» در «سال جاری» به واسطه بیماری آنفولانزای نوع A و B خبر داد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه این بیماری در دو ماه اخیر شیوع بیشتری داشته است، گفت: ما در ۱۹ الی ۲۱ بهمن بیشترین بستری به علت این بیماری را ثبت کردیم که بیش از ۵۰ درصد آنها مشکوک به آنفولانزای نوع ای و بی بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با رد هر گونه نگرانی و همه گیری وسیع این بیماری گفت: هیچ لزومی ندارد از این موضوع وحشت داشته باشیم، رفتار برخی همکاران درمانی ما در بیمارستان ها منطقی نیست، چرا که آنها قبلا در برابر این بیماری واکسینه شده اند و با رعایت فاصله بیش از یک متری از بیمار و رعایت نکات خود مراقبتی، احتمال ابتلا به این بیماری به دشت کاهش می یابد.

صومی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از همه لحاظ در آمادگی کامل به سر می برد، گفت: با تلاش های همکارانم آمار تلفات ناشی از این بیماری، یک سوم آمار مورد انتظار ناظران امر است. ما با حساسیت کامل با این موضوع برخورد می کنیم؛ همچنین پیش بینی می کنیم با توجه به شرایط جوی در ۱۰ روز آینده شیوع این بیماری فروکش کند.

وی در پایان بار دیگر به لزوم پایان دادن به شایعات در خصوص شیوع بیماری ابولا و آنفولانزای نوع خوکی و مرغی در آذربایجان شرقی تاکید کرد و گفت: اگر بیماری شایع شده باشد، اول از همه وظیفه ما است که به شهروندان اطلاع دهیم.

در روزهای اخیر نیز خبرگزاری دولتی ترکیه TRT تصاویری از پوشش پرسنل بیمارستان های تبریز و اورمیه منتشر نموده است که پرسنل این بیمارستان ها با پوشش ویژه ای که عموما در رابطه با بیماریهای مسری ای چون ابولا و مرس قابل مشاهده است در اتاق بیماران تردد می کنند. به گزارش این خبرگزاری، مبتلایان به این بیماری واگیردار در قرنطینه نگه داشته شده و هر گونه امکان ارتباط آنان با محیط پیرامونی قطع شده است. در چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر ورود بیماری ابولا به ایران رواج یافته است که این شایعه از سوی مقامات وزارت بهداشت و درمان ایران به شدت تکذیب شده و اعلام شده که افراد مذکور صرفا مبتلا به تیپ جدیدی از بیماری آنفولانزا شده اند.

TRT در توضیح ۲ تصویری که منتشر نموده نوشته است که این تصاویر از دو شهر مهم آذربایجان (تبریز و اورمیه) هستند. در این گزارش اشاره ی به نام بیمارستان ها نشده است.

ebola-iran-1 ebola-iran-2

درباره این مطلب نظر دهید