انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تبریز : انحلال کمیسیون فضای سبز شورای شهر نشانه بی توجهی به سلامت شهروندان

xamaci

اویان نیوز: رئیس سابق کمیسیون بهداشت، محیط زیست و فضای سبز شورای شهر تبریز با انتقاد شدید از انحلال این کمیسیون در شورای شهر آن را نشانه ی بی توجهی به مقوله ی سلامت شهروندان عنوان کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، المیرا خاماچی پیش از ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران از انحلال کمیسیون فضای سبز شورای شهر خبر داد و فضای سبز باغ شهر تبریز را قربانی بزرگ و جبران ناپذیر توسعه عنوان و تصریح کرد: امروزه بر اساس استانداردهای جهانی، توسعه بدون توجه به سلامت شهروندان و رعایت اصول زیست محیطی و فضای سبز مناسب، بی مفهوم و غیرقابل قبول است درحالیکه این مقوله در تبریز جایگاه نازلی دارد.

این عضو شورای شهر تبریز تعاریف و معیارهای جدید شهرسازی در جهان را یاد آور شد و بر لزوم توجه به استانداردهای جدید شهرسازی توسط مسئولان شهری تبریز تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای هرگونه پروژه شهری بدون توجه به فضای سبز و سلامت شهروندان توسعه محسوب نشده و معیار پیشرفت محسوب نمی شود، گفت:  کمیسیون فضای سبز یکی از کمیسیون های ۱۰گانه شورای شهر تبریز بود اما با تصمیم اعضای محترم، نخستین قربانی کاهش تعداد کمیسیون های تخصصی شورای تبریز شد.

به گفته خاماچی؛ درحالی کمیسیون بهداشت، محیط زیست و فضای سبز شورای شهر منحل می شود که کلانشهر تبریز با معضلات بسیاری همچون آلودگی هوا و کمبود فضای سبز مواجه است.

رئیس سابق کمیسیون منحل شده بهداشت، محیط زیست و فضای سبز شورای شهر تبریز تصریح کرد: در فضایی که وجود کمیسیون فضای سبز برای برنامه ریزی و ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش ریه های تنفس شهر ضروری به نظر می رسد، جای تعجب دارد که کمیسیون فضای سبز قربانی تصمیم نادرست شورای شهر می شود.

وی که تحصیلات خود را در این زمینه به پایان رسانده است تاکید کرد: به طور حتم وجود کمیسیون های تخصصی مرتبط با سلامت شهروندان یکی از ضروریات شورای شهر است اما معلوم نیست حذف کمیسیون بهداشت، محیط زیست و فضای سبز با چه منطقی صورت می گیرد.

این عضو شورای شهر تبریز با انتقاد شدید از ارائه آمارهای غیرواقعی از وضعیت فضای سبز در تبریز گفت: بر اساس استانداردهای بین المللی، برای تعیین میزان سرانه فضای سبز یک شهر، هرگز پوشش گیاهی اراضی و کوه های اطراف محاسبه نمی شود اما برخی افراد، با ارائه آمارهای غیرواقعی سعی در سرپوش گذاشتن بر واقعیات موجود دارند.

المیرا خاماچی باتوجه به آلودگی بی سابقه روزهای اخیر در تبریز از افزایش آمار بیماریهای قلبی و تنفسی در این شهر خبر داد و افزود: با این اوصاف، باید از رای دهندگان به انحلال کمیسیون فضای سبز پرسید، با وجود وضعیت بحرانی آب و هوای تبریز و معضلات بسیار زیست محیطی و بهداشتی این کلانشهر، چگونه رای به انحلال چنین کمیسیونی می دهند؟

وی استفاده از نیروهای متخصص و برنامه ریزی برای ارتقای فضای سبز و پوشش گیاهی و نیز توجه بیشتر به مسایل زیست محیطی را از ضروریت ها دانست که باید در اولویت شورای شهر و شهرداری تبریز باشد اما رویکرد حاکم، نشانه ای از تلاش به سمت افزایش فضای سبز تبریز نشان نمی دهد.

خاماچی سرانه ی فضای سبز تبریز را کمتر از ۱٫۲ متر عنوان کرد و گفت:  وجود نگاه کاسب مآبانه به فضای شهری بزرگترین معضل حاکم بر شهرداری بوده که نباید به بهانه درآمدزایی، شهر تبریز را تکه تکه کرده و به فروش رساند و هیچ توجهی به تخریب باغات و فضای سبز این شهر نکرد.

رئیس سابق کمیسیون منحل شده بهداشت، محیط زیست و فضای سبز شورای شهر تبریز با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی تنها در یک شهر سالم و به دور از آلاینده های زیست محیطی برای شهروندان ایده آل خواهد بود گفت: متاسفانه فضای سبز در تبریز قربانی توسعه شده و باغات این شهر طی سالیان اخیر با بی تدبیری مسئولان، جای خود را به برج های سربه فلک کشیده می دهند.

وی با اشاره به عملکرد نادرست مسئولان گذشته تبریز در تبدیل برخی از پارکها و فضای سبز به مجتمع های تجاری و برج های بلند مرتبه، ادامه این روند را موجب بی اعتمادی مردم و تهدید سلامت عمومی دانست.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

درباره این مطلب نظر دهید