انتخاب زبان

شعر و ادبیات

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تبریز: اهدای عواید فروش یک کتاب تُرکی به «جمعیت خیریه قلب‌های سبز»

جولو جولو

اویان نیوز: عواید فروش چاپ دوم کتاب «جولو- جولویه قالمادی» نوشته حمید آرش آزاد به «جمعیت خیریه قلب‌های سبز» اهدا می شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از سایت ادبی «ایشیق»، همزمان با چهارم دی ماه سالروز تولد حمید آرش آزاد نویسنده ادبیات طنز آذربایجان کتاب «جولو- جولویه قالمادی» اثر این نویسنده، از سوی انتشارات اختر تبریز به چاپ دوم رسید.

به نوشته این سایت، قرار است عواید حاصل از انتشار و فروش این کتاب به « جمعیت خیریه قلبهای سبز» تبریز اختصاص یابد.

کتاب «جولو- جولویه قالمادی» حاوی اشعار طنز تُرکی و فارسی بوده که در ۲۱۶ صفحه در قطع رقعی توسط انتشارات اختر به چاپ رسیده است.

چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۸۴ منتشر شده بود.

« جمعیت خیریه قلبهای سبز» یک موسسه خیریه با اهداف آموزش – تحصیلی در تبریز است که ضمن حمایت تحصیلی از دانش آموزان و دانشجویان مستعد کم بضاعت، از مهرماه سال ۸۸ با همکاری موسسه محک در کمک رسانی به کودکان سرطانی فعالیت می کند.

استاد حمید آرش آزاد «پدر طنز آذربایجان» متولد ۴ دی ماه ۱۳۲۷ تبریز بود.

وی فعالیت جدی روزنامه‌نگاری خود را از سال ۱۳۶۹ و از روزنامه فروغ آزادی که بعدها به مهدآزادی تغییر نام داد آغاز و بعد از همکاری با آن روزنامه و چند روزنامه دیگر، از سال ۱۳۷۹ تا هنگام فوت در سال ۱۳۸۹ با روزنامه امین همکاری داشت.

حمید آرش آزاد همچنین از سال ۱۳۷۲ همکاری خود با موسسه «گل آقا» را آغاز کرد و آثار طنزآمیز خود را در قالب شعر و نثر، در هفته‌نامه و ماهنامه‌ی «گل آقا» و نیز «بچه‌ها. . . گل آقا» به چاپ رساند.

او نخستین کسی بود که شعرهای طنز به زبان تُرکی را در نشریه «گل آقا» به چاپ رساند.

از آثار طنز وی که در این ماهنمانه به چاپ رسید می توان به «گول اوْغلان»، «قزلباش»، «طوطی بالاسی»، «بچه طوطی»، «بیگلر بیگی»، «وروجک تبریزی»، «لک لک کوتوله»، «خان‌دایی»، «کوره‌باشی اوشاغی»، «آراز» اشاره کرد.

آرش آزاد همچنین با ویژه نامه طنز روزنامه اعتماد هم همکاری داشت.

از وی تا امروز، کتاب‌های «مفتون خاک» اثر «طالب آب آیدین»، «یاغی» اثر «یاشار کمال»، «گرگ‌های قانلی‌دره» اثر «دورسون چاملیجا» و «مسافران سیاره‌ی آلفا» اثر «امیل پتایا» ترجمه و منتشر شده و علاوه بر آن وی کتاب «هوپ- هوپ‌نامه» اثر «میرزا علی‌اکبر طاهرزاده- صابر» را از الفبای سیریلیک برگردانده و به چاپ رسانده است.

از اشعار تُرکی و فارسی وی نیز دو کتاب به نام‌های «جیزیغیندان چیخما بالا» و «جولو- جولویه قالمادی» منتشر شده است.

آخرین کتاب این نویسنده به نام «اوخو آت یایین گیزلت!» در سال ۱۳۹۰ منتشر شد.

حمید آرش آزاد در سال های ۱۳۷۷ و ۱۳۸۴ موفق به کسب مقام اول رشته‌ی «طنز» در میان طنزپردازان استان‌های زنجان، اردبیل، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی شد.

وی در تیرماه سال ۱۳۸۹ و در جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های شمالغرب کشور، ضمن کسب مقام نخست رشته سرمقاله این جشنواره، به پاس سال‌ها خدمت در عرصه روزنامه نگاری، به عنوان پیشکسوت مورد تجلیل قرار گرفت.

 حمید آرش آزاد سرانجام و پس از قریب به ۳۵ سال فعالیت فرهنگی و هنری در ۲۳ مردادماه سال ۸۹ در اثر بیماری درگذشت.

سابقه خبر در اویان نیوز:

مراسم گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت حمید آرش آزاد «پدر طنز آذربایجان» برگزار شد

درباره این مطلب نظر دهید