انتخاب زبان

اخبار و گزارشات

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تبریز :خانواده های فعالین فرهنگی بازداشت شده در بی خبری بسر می برند

vvvvvvvvvv

اختصاصی اویان نیوز: علی رغم سپری شدن ۴ روز از بازداشت ۶ تن از فعالین فرهنگی آذربایجان در تبریز هیچ یک از آنها تاکنون موفق به تماس با خانواده خویش نشده اند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، با گذشت ۴ روز از بازداشت ۶ تن از فعالین فرهنگی آذربایجان خبر دقیقی از وضعیت سلامتی و محل نگهداری ایشان در دست نمی باشد و هنوز هیچ یک از آنها موفق به تماس با خانواده خویش نشده اند.

بنا به این گزارش ، روز ۵شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۲ معاون دادستان تبریز، هاشم زاده، به خانواده یکی از بازداشت شدگان عنوان کرده است: من نمی دانم چرا آنها را دستگیر کرده اند باید خودم بروم ببینم علت دستگیری آنها چه بوده است. اظهارات ضد و نقیض مسئولین قضایی درباره علت دستگیری و وضعیت این بازداشت شدگان به نگرانی خانواده هایشان افزوده است .

گفتنی است وضعیت عمومی ” بابک ” فرزند ۴ ساله  آشیق عیسی قاراخانلی – یکی از بازداشت شدگان  اخیر – که با همراه پدر خود زندگی می کند مساعد نبوده و در بی تابی و دلهره شدیدی بسر می برد .

یادآور می شود شامگاه سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۲ خالیده خالد عضو انستیتوی ادبی نظامی گنجوی وابسته به آکادمی ملی علوم آذربایجان و برادر وی شامخال ، آشیق عیسی قاراخانلی نویسنده و فعال فرهنگی آذربایجان؛ آقای فرهادی نویسنده و فعال فرهنگی وهمچنین امیر هادیان دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز و اوختای رشیدی (محمد) فعال فرهنگی ساکن تبریز در منزل پدری اوختای رشیدی بازداشت شده اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

اصل ۳۲ قانون اساسی و ماده ۱۲۷ قانون آیین دادرسی کیفری: متهم حق دارد حداکثر ظرف ۲۴ ساعت از اتهام و دلایل آن مطلع شود و مقام قضایی مکلف است ظرف مهلت فوق اتهام را به وی تفهیم کند.

ماده ۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری: متهم باید بداند که هیچ یک از ضابطان دادگستری به جز جرایم مشهود حق بازداشت او را ندارند و در هر حال باید ظرف ۲۴ ساعت مراتب را به اطلاع مقام قضایی برسانند.

اصل ۱۹ قطعنامه ١٧٣/۴٣ سازمان ملل متحد: فرد بازداشتی یا زندانی باید از حق ملاقات و مکاتبه، به ویژه، با اعضای خانواده خود برخوردار شود.

بند ۵ ماده قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی: هر متهمی حق دارد از مأموران بازجو بخواهد در نخستین فرصت به خانواده وی اطلاع دهند تا از سرنوشت او مطلع شوند .

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

۶ نفر از فعالین فرهنگی آذربایجانی در تبریز بازداشت شدند

واکنش کنسولگری آذربایجان به بازداشت شهروندان آذربایجانی در تبریز

واکنش به بازداشت شهروندان آذربایجانی ادامه دارد

درباره این مطلب نظر دهید