انتخاب زبان

آخرین اخبار

تبعید سه تن از زندانیان اهل حق زندان اورمیه به زندان‌های یزد

3goran

اویان نیوز: بخشعلی محمدی، سهندعلی محمدی و عبادالله قاسم‌زاده از زندانیان از پیروان تورک قیزیلباش(اهل حق) زندان مرکزی اورمیه به زندان‌های یزد تبعید شدند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، صبح روز دوشنبه ۱۳آبان۹۲‌ بخشعلی محمدی، سهندعلی محمدی و عبادالله قاسم‌زاده سه زندانی عقیدتی و از پیروان تورک قیزیلباش(اهل حق) از زندان مرکزی اورمیه (زندان دریا) به دو زندان متفاوت در یزد تبعید شدند.

 یک منبع مطلع به هرانا گفت: “یکی از این دو زندانی اهل حق به نام سهندعلی محمدی به زندان اردکان یزد تبعید شده و دو تن دیگر به‌نامه‌های بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم‌زاده به زندان مرکزی یزد تبعید شده‌اند.”

این سه زندانی در تاریخ ۱۳آبان۸۳  توسط ماموران امنیتی در روستای اوچ تپه میاندوآب بازداشت گردیدند. این ۳ زندانی عقیده ای در مدت بیش از ۳ ماه بازداشت در اداره اطلاعات اورمیه مورد شدید ترین شکنجه های غیر انسانی قرار گرفتند.

شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد طی حکمی بخشعلی محمدی، سهندعلی محمدی و عبادالله قاسم زاده را به اتهام نگهداری و حمل سلاح و قیام مسلحانه علیه نظام به اعدام در ملاء عام محکوم گردید که این حکم پس از اعتراض در شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به ۱۳ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان یزد تقلیل یافت.

ایشان پس از تحمل ۵ سال حبس در زندان ارومیه ۲۷آبان۸۷ به زندان یزد منتقل شدند.

عباداله قاسم زاده، سهند علی و بخشعلی محمدی و در بند۳ زندان مرکزی یزد در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان وهمچنین برخورد تحقیرآمیز مامورین زندان دست به اعتصاب غذا زدند. که با عذرخواهی مسئولان زندان یزد به اعتصاب خود پایان دادند.

 قاضی زارع رییس دادگاه انقلاب یزد، این افراد را به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نوشتن شرح حال خود در زندان اورمیه و توهین به رهبری به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. با احتساب حکم جدید مجموع احکام هر یک از این زندانیان به ۱۵ سال و شش ماه افزایش یافت.

مهدی قاسم‌زاده یکی دیگر از متهمان این پرونده روز ۱۰اسفند۸۷  در زندان اورمیه اعدام شد.

یونس آقایان دیگر متهم این پرونده با حکم اعدام روبرو می‌باشد و حکم وی به تایید دیوان عالی کشور نیز رسیده است، احتمال اجرای حکم وی نگرانی محافل حقوق بشری را برانگیخته است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

برادر سهند علی محمدی خبر اعدام برادر خود را تکذیب کرد

گفتگوی تلفنی اویان نیوز با خواهر عبادالله قاسم زاده زندانی عقیدتی آذربایجان

آخرین اخبار از وضعیت یونس آقایان

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پیروان اهل حق ناتمام ماند

انتقال یونس آقایان از انفرادی به بند ۱۴ متادون

وخامت حال یونس آقایان در هفتمین روز اعتصاب غذا

یونس آقایان علیبگلو، در اعتصاب غذای خشک به سر میبرد

بیانیه عفو بین الملل درباره احتمال اعدام یونس آقایان

درباره این مطلب نظر دهید