انتخاب زبان

آخرین اخبار

تحرک تازه جهانی برای حقوق بشر در ایران

اویان نیوز:علیرغم آنکه رویدادهای مربوط به زندانیان سیاسی و مدنی ، بازتاب اندکی در فضای عمومی و رسانه ای داخل ایران دارد، دامنه گزارشهای خبری اخیر نشان می دهد توجه نهادها و سازمانهای بین المللی مستقل به این رویدادها رو به افزایش است.
پس از بازداشت شانزده روزنامه نگار ایرانی تا کنون بجز سازمان گزارشگران بدون مرز، اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا و همچنین فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز در واکنشهای متفاوتی خواستار رسیدگی به بازداشتهای اخیر شده اند. گزارشگران سازمان ملل در آستانه سالگرد حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار آزادی رهبران جنبش سبز شدند.همچنین سازمان عفو بین الملل هلند نیز پس از آزادی و بازگشت مجدد نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر به زندان، فعالیتهای گسترده جدیدی را در داخل هلند از حدود یک ماه گذشته آغاز کرده اند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، گامی تازه برای ایران
به دنبال بازداشت روزنامه نگاران مستقل ایرانی به اتهام همکاری با رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، برای نخستین بار فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت و اتهامات وارده به این روزنامه نگاران واکنش نشان داده است. پس از واکنش سازمان گزارشگران بدون مرز به زندانی شدن ناگهانی این روزنامه نگاران، این بار یک اتحادیه بین المللی مستقل اظهارات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات را ایران تهدیدی برای استقلال رسانه های ایرانی توصیف کرده است.حیدر مصلحی مدعی شده بود که روزنامه نگاران بازداشت شده با شبکه فارسی بی بی سی در ارتباط بوده و افرادی دیگری نیز در این راستا بازداشت خواهند شد. در بیانیه این فدراسیون اشاره شده است که این اظهارات موجبات نگرانی مسئولان فدراسیون را از وضعیت روزنامه نگاران تبعیدی در خارج از کشور از جمله در ترکیه را فراهم ساخته و آنان را برآن داشته تا چندی پیش سفری را به ترکیه ترتیب دهند تا طرحی کمک رسانی به خبرنگارانی که احتمالا به دنبال مکانی امن در خارج از ایران هستند را بررسی کنند. رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران اظهارات وزیر اطلاعات ایران را نگران کننده توصیف و پیش بینی کرده است که وضعیت خبرنگاران در زمان باقی مانده به انتخابات خرداد در ایران رو به افول خواهد رفت و شمار بیشتری از کشور خواهند گریخت.
این هیات همچنین با کمیسر عالی امور پناهجویان سازمان ملل در ترکیه در مورد دشواری های زمانی که خبرنگاران در تبعید درمرحله مصاحبه و ثبت نام با آن مواجه هستند گفت و گو کرده است. مسئولین فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران همچنین تعدادی از پرونده های ویژه را ارائه و برلزوم تسهیل پروسه اسکان این خبرنگاران در کشورهای ثالث تاکیدکرده اند.

سازمان ملل و تلاش برای رهایی رهبران سبز
در رویدادی دیگر، رئیس گروه بازداشت های خودسرانه و گزارشگرویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در اقدامی جداگانه خواستار آزادی فوری آنان شدند. احمدشهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران با انتشار بیانیه ای از مقامات ایرانی خواسته است که فورا و بدون هیچ پیش شرطی رهبران مخالف و خانواده آنها را آزاد کنند و به محدودیت آنها در فعالیت های تحت حفاظت قانون آنها پایان دهند. شهید با اشاره به اینکه ایران به عنوان یکی از اعضای میثاق حقوق مدنی وسیاسی موظف است که از حقوق و آزادی های مدنی همه شهروندانش حفاظت کند به ماده ۹ این میثاق که تصریح دارد شهروندان باید از هر اتهامی علیه خود آگاه شوند و دسترسی به مشاوره حقوقی داشته باشند و از دادگاه بی طرفانه و مستقل برخوردار باشند استناد کرده است.
در ۲۹ اگوست ۲۰۱۲ گروه کاری بازداشت های خودسرانه نظر خود را در خصوص بازداشت های یادشده منتشر کرد که در آن این بازداشت ها خودسرانه نامیده شده است. ال حاجی مالیک رییس کمیته کاری یاد شده اخیرا گفته است که چنین بازداشتی نقض تعهدات بین المللی ایران و قوانین داخلی است که این افراد را به صورت خودسرانه در بازداشت نگه داشته است.

هلند، کانون فعالیتهای عفو بین الملل برای آزادی نسرین ستوده
سازمان عفو بین الملل هلند فعالیتهای جدیدی را برای معرفی نسرین ستوده در میان جامعه مدنی این کشور از جمله رسانه ها، احزاب و فعالان حقوق بشر آغاز کرده است. بر اساس گزارش سایت دانشجو نیوز این سازمان در کارزار چهار هفته ای که با همکاری دوازده تن از داوطلبان در دو گروه از چهاردهم ژانویه در حال برگزاری است با ابداع ابتکارات تازه توجه رسانه ها و مردم هلند را نسبت به وضعیت نسرین ستوده جلب کرده است.
این کارزار چندین ماه است به روش های مختلف، مبارزۀ خود را علیه زندانی شدن نسرین ستوده آغاز کرده است. با امضا کردن فراخوانی برای آزادی ستوده به صورت،آنلاین و کتبی، تماس تلفنی با سفارت ایران و پرسش در ارتباط با اعتصاب غذای وی و چسباندن اعلان هائی بطور گسترده، از بخش های مختلف این کارزار بوده است.شرکت و حمایت دو نمایندۀ مجلس از «حزب سوسیال» و «اتحادیه مسیحی» از این کارزار، تاثیر بسیار مثبت و مهمی در روند این کارزار داشته است. گروه نسرین با استفاده از نام «نسرین» به عنوان نماد این کارزار، از هفتۀ اول با ارسال گل رز سفید به چهره های شناخته شده در صحنههای مختلف از جمله سیاست، هنر و موسیقی و با استفاده از عبارت «گل رز کیست؟» از آنها دعوت به مشارکت کرده و با اشتراک گذاشتن عکس و فیلم آنها در شبکه های اجتماعی (فیس بوک و توئیتر) و ایجاد سوال در ذهن مخاطبان، توجه رسانه ها و چهره های شناخته شدۀ هلند را نسبت به این موضوع معطوف کرد. پس از گذشت ۲ هفته «گروه نسرین» با پخش فیلمی به نام «راز گل رز سفید فاش شد» در دو برنامۀ پر مخاطب تلویزیون هلند همراه با توضیحات خبرنگار هلندی مقیم ایران در مورد نسرین ستوده توجه زیادی را نسبت به این مساله جلب کرد.
گزارش جرس از لاهه نیز حاکی است چهارشنبه گذشته، این کارزار با برگزاری یک تظاهرات آرام در مقابل سفارت ایران در لاهه بار دیگر خواستار آزادی نسرین ستوده شدند. تظاهر کنندگان که نقاط مختلف هلند به لاهه آمده بودند با نواختن موزیک و توزیع عکس نسرین ستوده و حرکات نمادین اعتراض خود را تداوم بازداشت این وکیل ایرانی نشان دادند. در این تظاهرات مدیر عفو بین الملل قصد داشت تا طوماری با صد هزار امضا از میان شهروندان هلندی را به سفارت ایران تحویل دهد اما مقامات سفارت از تحویل آن امتناع کردند.

آیا جنبش جدیدی در حال شکل گیری است؟
تداوم سرکوبها و بازداشتها در ایران در آستانه انتخابات آتی ریاست جمهوری، بویژه فشار جدید حاکمیت روی رسانه های مستقل و تنگ تر کردن مجاری اطلاع رسانی، توجه خاص ناظران بین المللی و گروههای مدافع حقوق بشر را به خود جلب کرده است.حساسیت به موضوع روزنامه نگاران ایرانی پس از بازداشتهای اخیر، از جمله روزنامه نگاران در تبعید و مهاجر و توجه سایر اتحادیه های روزنامه نگاری نسبت به این موضوع، اعتراض مکرر سازمانهای بین المللی به حصر رهبران جنبش سبز و همچنین حرکتی که در قلب اروپا برای آزادی نسرین ستوده از سه ماه گذشته در جریان است نشان می دهد که توجهات بین المللی نسبت به موضوع حقوق بشر در ایران رو به افزایش گذاشته است و انتظار می رود با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری و تمرکز بیشترهای رسانه های جهانی به موضوع ایران، اجماع این فعالیتها نهایتا به شکل گیری جنبشی بین المللی در زمینه حقوق بشر بیانجامد.

جرس-محمدرضا سرداری

درباره این مطلب نظر دهید