انتخاب زبان

آخرین اخبار

تحصن و اعتراض در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

IMG559

اویان نیوز: ظهر روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شاهد اعتراض و تحصن دانشجویان در اعتراض به تغییر برنامه آموزشی دانشگاه ها بود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصرنیوز، به دنبال بی نتیجه ماندن درخواست های مکرر دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز مبنی بر بازگرداندن تقویم آموزشی دانشگاه ها به روال سابق، تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه دست به اعتراض و تحصن زدند.

ابتدا دانشجویان این دانشگاه مقابل دانشکده فنی تجمع کرده و سپس دانشجویان سایر دانشکده ها به جمع دانشجویان معترض ملحق شده و در مقابل ساختمان اداری این دانشگاه تحصن کردند.

این گزارش می افزاید، دانشجویان در حالی که شعارهایی مبنی بر اعتراض به تغییر برنامه آموزشی دانشگاه ها سر می دادند خواستار حضور رئیس دانشگاه و پاسخگویی وی شدند.

IMG557

علی رضایی، رئیس دانشگاه آزاد تبریز پس از دقایقی در جمع دانشجویان معترض حضور یافته و به اعتراضات دانشجویان پاسخ گفت.

رضایی با بیان اینکه همواره مدافع حقوق دانشجویان بوده و بیشتر از خود دانشجویان در این باره تلاش کرده است اظهار داشت: تغییر برنامه آموزشی دانشگاه ها اقدامی بی سابقه بود که ما از همان ابتدا مخالف سر سخت تغییر برنامه آموزشی دانشگاه ها بودیم اما این تصمیمی بود که از سوی وزارت علوم برای تمامی دانشگاه های کشور گرفته شده است و ما نقشی در آن نداشتیم.

وی افزود: با این وجود ما حال و وضعیت دانشجویان را درک می کنیم و تمام تلاش خود را برای حل مشکلات دانشجویان عزیز به کار خواهیم بست.

رضایی خواستار صبر و شکیبایی بیشتر دانشجویان شد و اظهار داشت: خدای نکرده نباید اقدامی صورت گیرد که باعث به مشکل افتادن کل دانشگاه و برنامه امتحانات آتی شود. ما نیز در جلسه شورای معاونان تصویب کردیم که تاریخ امتحان دو درس سنگین از هر رشته با درخواست و موافقت اکثر دانشجویان به تعویق انداخته شود.

 ورهام رشیدی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد تبریز نیز در ادای توضیحاتی به دانشجویان معترض گفت: دانشگاه آزاد تبریز سرسخت ترین مخالف تغییر برنامه آموزشی دانشگاه ها بود و ما از همان ابتدا نسبت به بروز این مشکلات هشدار داده بودیم.

وی اطمینان داد که مسئولان دانشگاه نهایت همکاری را  با دانشجویان انجام خواهند داد و در صورت موافقت اکثریت دانشجویان زمان امتحان دو درس از هر رشته به زمان دیگری منتقل خواهد شد.

دانشجویان معترض نیز خطاب به مسئولان دانشگاه و وزارت علوم نسبت به عواقب چنین اقداماتی هشدار دادند و گفتند: تغییر تقویم آموزشی دانشگاه ها و تعطیلی این نهاد در ایام انتخابات آبی بود که عملاً بر شعله های شوق و اشتیاق دانشجویان برای خلق حماسه سیاسی پس از بیانات مقام رهبری ریخته شد.

نماینده دانشجویان معترض گفت: با ندانم کاری مسئولان وزارت علوم، ما دانشجویان مشتاق خلق حماسه سیاسی و اقتصادی، هم از خلق حماسه سیاسی باز ماندیم و هم به برنامه آموزشی ما لطمه های جبران ناپذیری وارد شد.

IMG560

وی افزود: ما خواستار بازگشت امتحانات به روال سابق هستیم و این را به طور جد از رئیس دانشگاه مطالبه می کنیم.

نماینده دانشجویان معترض با ذکر اینکه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد از قبل مشخص بود و مسئولان دانشگاه از قبل می توانستند پیش بینی های لازم را انجام دهند افزود: چرا قبلا پیش بینی های لازم برای جلوگیری از مشکلات به وجود آمده انجام نشد؟

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز از فرصت پیش آمده برای مطالبه خواسته های صنفی خود نیز بهره بردند و با انتقاد از نصب دوربین های مدار بسته در فضای دانشگاه گفتند: نمی دانیم مشکل چیست ولی بهتر این است مسئولان کمی به فکر کنترل خودشان باشند تا کنترل دانشجویان. دانشجو قشر همیشه بیدار است و ما چنین اقداماتی را توهین به خود تلقی می کنیم.

نماینده دانشجویان معترض به شائبه سیاسی بودن تعطیلی دانشگاه ها در آستانه انتخابات اشاره کرد و گفت: امسال سال حماسه سیاسی و شعور سیاسی است. دانشجویان هم شور سیاسی دارند و هم شعور سیاسی دارند و آقایان مسئول نمی توانند با برخوردهای حذفی مانع حضور دانشگاه در تحولات سیاسی شوند.

یکی دیگر از دانشجویان گفت: وقتی جلوی ساختمان اداری جمع شدیم برخی برادران حراست ما را تهدید کردند که از شما فیلم برداری کرده و برخورد می کنیم! به آنها می گویم ما نه دزد هستیم، نه قاتل و نه جانی. ما دانشجو هستیم و حق خودمان را می گیریم. مسئولان حراست دانشگاه بهتر است حد و مرز خود را بهتر بشناسند و احترام دانشجویان را نگه دارند.

در پایان این تحصن دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با قرائت بیانیه ای بر لزوم بازگشت برنامه آموزشی دانشگاه به روال عادی تاکید کرده و خواستار توجه بیشتر مسئولان دانشگاه به خواسته های صنفی، آموزشی و رفاهی دانشجویان شدند.

IMG558

طی این بیانیه دانشجویان بر تحقق خواسته های خود تاکید ورزیدند و از رئیس دانشگاه خواستند فوراً اقدامات لازم برای تحقق خواسته هایشان را انجام دهد.

در پایان این بیانیه به مسئولان دانشگاه تا پایان ساعت اداری روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت فرصت داده شد تا خواسته های دانشجویان را محقق سازند.

درباره این مطلب نظر دهید