انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تخت سلیمان گرفتار در بن بست جاده ای

taxt1

اویان نیوز:‌ راه مناسب اولویت دارترین زیرساخت مورد نیاز در حوزه گردشگری مجموعه جهانی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب) در جنوب آذربایجان غربی بوده که با وجود اذعان همه مسئولان، هنوز مسیرهای ارتباطی مجموعه نامناسب هستند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، مجموعه جهانی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب) با وجود داشتن چند مسیر ارتباطی مختلف، از راه مناسب به عنوان اولین زیر ساخت لازم محروم بوده و این در حالی است که معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ۱۹ اردیبهشت سال ۹۰ خبر از افتتاح جاده تیکان تپه (تکاب)- تخت سلیمان تا مرداد ماه همان سال خبر داده بود، وعده ای که همانند اکثر وعده ها تاکنون عملی نشده و این پتانسیل گردشگری داخلی و خارجی را در بن بست جاده ای قرار داده است.

میراث جهانی تخت سلیمان در نزدیکی شهر تیکان تپه (تکاب) در برگیرنده نشانه ها و بقایای استقرار انسان از هزاره اول قبل از میلاد تا قرن ۱۱ هجری بوده و بازدید از آن پنج دوره تاریخ تمدن بشر را به علاقمندان معرفی می کند، ولی زیرساختهای اولیه برای حضور گردشگران در حد جایگاه این مجموعه شامل زندان سلیمان، دژ بلقیس، چمن متحرک و آتشکده آذرگشنسب و کاخهای اطراف نبوده و در بین آثار جهانی ایران به نسبت از بازدید کمتری به دلیل فراهم نبودن امکانات برخوردار است.

وجود سوئیت های روستایی در نزدیکی تخت سلیمان و مسافرخانه در داخل شهر تیکان تپه (تکاب) بجای هتل چند ستاره برای میزبانی از گردشگران خارجی و جذب گردشگر داخلی در کنار نبود راه دسترسی مناسب در محور دندی- زنجان، تیکان تپه (تکاب)- تخت سلیمان و … باعث مغفول و ناشناخته ماندن دره سرسبزی در بلندی سه هزار متری، سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی- تاریخی که همان شهر مشهوری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت بوده شده است.

تاکنون در مجموعه جهانی تخت سلیمان زیرساخت های لازم برای گردشگری و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری کافی نبوده است. با توجه به اینکه این مجموعه ثبت جهانی شده، دارای قابلیت های ویژه ای برای سرمایه گذاری در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی است. در سال ۸۹ یک کمپینگ در محدوده این مجموعه به بهره برداری رسید ولی به دلیل سردسیر بودن منطقه در اغلب روزهای سال و قرار گرفتن در محوطه پارکینگ قابل استفاده نیستند.

در نزدیکی این مجموعه جهانی یک هتل ۵ ستاره در حال احداث است که ساخت این هتل هم تاکنون به دلیل نبود و عدم تخصیص تسهیلات بانکی نیمه کاره مانده است.

taxt3

راه های دسترسی به تخحت سلیمان مناسب نیستند

با وجود همه این مزایا و زیبایی های منحصر به فرد تاریخی و طبیعی این اثر جهانی مدیر پایگاه پژوهشی و تاریخی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب) نبود راه دسترسی مناسب را مهمترین معضل موجود بر سر راه گردشگری این منطقه و جذب گردشگر داخلی و خارجی برای بازدید از این مجموعه بی نظیر جهانی دانست.

علی بیننده ضمن انتقاد از عدم سرمایه گذاری کافی و لازم در بخشهای زیربنایی، زیرساختها و راههای دسترسی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب)، اظهار داشت: انزاوی تیکان تپه (تکاب) در جنوب آذربایجان غربی و قرار گرفتن در موقعیت بن بست جاده ای و نبود امکان دسترسی به راه های اصلی در حال حاضر اولویت دار ترین مشکل مجموعه جهانی تخت سلیمان محسوب می شود.

وی از ارائه پیشنهاد ایجاد راه فرعی از محور اصلی دندی- زنجان خبر داد و اعلام کرد: متاسفانه با وجود تصویب این طرح تاکنون شاهد اجرایی شدن طرح نیستیم و این در حالی است که محور شاهین دژ- تیکان تپه (تکاب) نیز خیلی قدیمی و مناسب نیست.

مدیرپایگاه پژوهشی و تاریخی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب) با اشاره به در دست اصلاح بودن برخی نقاط حادثه خیر مسیرهای دسترسی به مجموعه جهانی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب)، گفت: ولی این اقدامات کافی نبوده و مسئولان باید با توجه به موقعیت خاص تیکان تپه (تکاب) با وجود معادن غنی طلا در اطراف این مجموعه تاریخی از ظرفیتها بهره برداری کنند.

taxt5

نبود زیر ساختها اصلی ترین مانع توسعه گردشگری تکان تپه (تکاب)

نماینده مردم تیکان تپه (تکاب)، شاهین ‌دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با مهر، کمبود و عدم توسعه زیرساختهای مناسب را اصلی‌ترین مشکلات و موانع گردشگری آذربایجان غربی بویژه تیکان تپه (تکاب) دانست و افزود: ایجاد راه دسترسی مناسب، احداث هتل ها، کمپینگ ها و مسافرخانه‌های مناسب و تبلیغات در زمینه گردشگری برای توریست های خارجی و داخلی ضروری است.

مهدی عیسی زاده ضمن تشریح ظرفیتهای بی نظیر گردشگری در تیکان تپه (تکاب)، شاهین دژ و میاندوآب، از جمله تخت سلیمان، قلعه جغاتو، سواحل زیبای زرینه و سیمینه رود، اظهار داشت: مسئولان به حوزه مرمت، نگهداری، معرفی و ایجاد زیرساختهای جذب گردشگر در تیکان تپه (تکاب) به عنوان قطب گردشگری استان توجهی ندارند.

وی ضمن انتقاد از اینکه متاسفانه این بی توجهی تا جایی است که حتی استقبال مناسبی از گردشگران و مهمانان نوروزی در این منطقه نمی شود، اظهار داشت: راهنمای متخصص و مکانی برای معرفی آثار به گردشگران تاریخی در ایام نوروز در این منطقه دیده نمی شود.

جاذبه های طبیعی این دره سرسبز در نوع خود در دنیا بی نظیر هستند، در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان، کوه مخروطی میان تهی وجود دارد که هزاران سال پیش، بر اثر وقوع آتش فشان به وجود آمده، اهالی محل این کوه زیبا را زندان سلیمان یا زندان دیو می شناسند و معتقدند که حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می کردند در این کوه زندانی می کرده است.

taxt1

جاذبه های کم نظیر دست نیافتی مجموعه جهانی تخت سلیمان

در فاصله ۲۰ کیلومتری تخت سلیمان نیز یک دریاچه سحرآمیز دیگر قرار گرفته که یک جزیره بر روی آن شناور است، قطر دریاچه ۸۰ متر و قطر جزیره شناور روی آن ۶۰ متر است که وزش باد، هر روز دو بار این جزیره را از این سو به آن سو جابجا می کند. نام این جزیره شناور «چملی» است.

این مجموعه فرهنگی – تاریخی به مساحت ۱۲۴ هزار مترمربع که در ادوار مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان و مغولها بوده در استان آذربایجان غربی قرار دارد و به روایتی محل تولد زرتشت پیامبر است، تاریخ این مجموعه با تاریخ ایرانیان، ایتالیایی ها، یهود، مسیحیان و مغول ارتباط تنگاتنگی دارد.

مجموعه باستانی تخت سلیمان قبل از اسلام به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ساکنان بومی به شمار می‌رفت، بکارگیری سنگ‌های تراشدار و آجرهای بزرگ در ساخت این بنای تاریخی و واقع شدن دریاچه عجیب و همیشه جوشانی به عمق ۱۱۲ متر در وسط این مجموعه جلوه زیبا و خاصی به این مکان تاریخی بخشیده است.

این مکان تاریخی در زمان ایلخانیان و در دوره حکمرانی آقاخان در قرن هفتم هجری به عنوان تفرجگاه تابستانی مورد استفاده قرار گرفت، این حکمران مغول با احداث بناهای مختلفی همچون سالن شورا، ایوان شرقی و ساختمان‌های ۸ و ۱۲ ضلعی یکبار دیگر جان تازه‌ ای به مجموعه تاریخی تخت سلیمان تیکان تپه (تکاب) بخشید.

بخش طبیعی مجموعه تخت سلیمان متشکل از یک کوه آهکی است که در قله آن، چشمه بسیار بزرگی (با دریاچه ای به قطر حدود ۱۰۰ متر) وجود دارد، کوه بلند زندان سلیمان نیز یکی از همین کوه های رسوبی است که در پنج کیلومتری تخت سلیمان هزاران سال پیش شکل گرفته است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

تیکان تپه: پیشرفت ۲۰ درصدی طرح توسعه جاده های مواصلاتی در ۶ سال

درباره این مطلب نظر دهید