انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تخریب 4 میلیون هکتار از جنگل های اردبیل

1422841977-52351-3

اویان نیوز: مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل از افزایش تخلفات زیست محیطی در مرزهای این استان خبر داد و گفت: طی سال های گذشته سطح جنگل های حیران از ۱۶ میلیون هکتار به ۱۲ میلیون هکتار کاهش یافته است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، سید رضا موسوی تصریح کرد: تخریب اراضی یکی از معضلات زیست محیطی در استان است و به ویژه در مرزها مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه مرزهای استان به حیات خلوت افراد متخلف تبدیل شده است، اضافه کرد: تاثیرات تخریب اراضی قابل  چشم پوشی نیست و به عنوان مثال این تاثیرات در گردنه حیران مشهود است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان با اذعان به اینکه گردنه حیران در حوزه استحفاظی استان گیلان است، ادامه داد: لازم است مسئولان این استان اقدام مبسوطی تدارک ببینند و از ساخت و سازهای غیر مجاز ممانعت کنند.

موسوی با تاکید به اینکه به لحاظ قانونی در این منطقه، محیط زیست استان اردبیل نمی تواند دخالت کند، اضافه کرد: با این وجود تخریب جنگل های حیران نگران کننده است و طی سال های گذشته سطح جنگل های حیران از ۱۶ میلیون هکتار به ۱۲ میلیون هکتار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه طبق قانون تمامی پروژه های دولتی و غیر دولتی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد، افزود: باید در تمامی طرح ها کاهش اثرات زیست محیطی، تخریب زیستگاه ها، حیات وحش و پوشش های گیاهی مورد توجه قرار گیرد.

موسوی تاکید کرد: این در حالی است که همچنان پروژه هایی بی توجه به منابع موجود و ظرفیت های زیست گاه ها اجرا می شود و این نگرانی به ویژه در حوزه آبی مشهود است.

به گفته مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان به عنوان مثال در حوزه کشاورزی و یا صنعت پروژه هایی با شعارهای اشتغال زایی و توسعه اجرا می شود که خود در آینده مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

وی کاهش سطح سفره های آبی را برابر با فرونشست دشت ها و در ادامه از دست رفتن خاصیت سفره ها و ناتوانی آن در ذخیره آب دانست و افزود: در نهایت چنین فرآیندی موجب مرگ خاک می شود.

موسوی پروژه های سد سازی را از جمله پروژه های نیازمند تغییر رویکرد دانست و گفت: با وضعیت فعلی منابع، و به دلیل اثرات منفی زیست محیطی، سد سازی برای کشاورزی توجیه ندارد.

این مسئول تصریح کرد: این در حالی است که پروژه هایی مانند پایاب خداآفرین با هدف تبدیل اراضی دیم اجرا می شود و در حالی که سفره های آب های زیر زمینی تخریب شده و به نظر می رسد طرح هایی از این دست نیازمند بازنگری است.

وی خواستار بازنگری وزارت نیرو در این پروژه شد و گفت: در وضعیتی که استان اردبیل هر سال با خشکسالی مواجه می شود و بحران آب جدی است باید طرح ها با رعایت  ضوابط زیست محیطی به اجرا درآید.

درباره این مطلب نظر دهید