انتخاب زبان

آخرین اخبار

تداوم حضور ریزگرد در آسمان آذربایجان

785445

اویان نیوز: کارشناسان هواشناسی از تداوم حضور ریزگردها در آسمان آذربایجان خبر دادند؛ در برخی از استانها تا سه روز آینده پدیده گردوغبار تداوم خواهد داشت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، محمد اشجعی اظهار داشت: با توجه به نقشه های پیش بینی و بررسی داده های جوی، وزش بادهای گاهی نسبتاً شدید و گرد و غبار غالب ترین پدیده هایی خواهند بود که شهروندان استان تا روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری شاهد آن خواهند بود.

مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در این مدت شاهد شدت و ضعف پدیده گرد و غبار در هوای استان خواهیم بود، گفت: بطور کلی این پدیده در سه روز آینده میهمان آسمان آذربایجان شرقی خواهد بود و در این بین احتمال بارش های خفیف و پراکنده بویژه در مناطق واقع در نیمه جنوبی استان نیز وجود دارد.

بر اساس پیش بینی های هفته گذشته اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در روزهای پایانی هفته گذشته، آسمان استان شاهد جولان ریزگردهاست که موجب تغییر چهره شهرها و مشکلاتی چون افزایش بیماری های تنفسی در بین شهروندان شده است.

برای دومین روز متوالی، کیفیت هوای ۵ شهر آذربایجان غربی به مرز هشدار رسید

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برای دومین روز متوالی در پی بروز پدیده گرد و غبار وضعیت پنج شهر استان ناسالم و به مرز هشدار رسید و هم اکنون کیفیت هوای سه شهر اورمیه، سردشت و بوکان ناسالم و و کیفیت هوای شهرستانهای خوی و سلماس نیز به مرز هشدار رسیده است.

موسوی با بیان اینکه هوای شهر سلماس و خوی نیز  که روز گذشته ناسالم برای گروههای حساس بود، هم اکنون در وضعیت هشدار برای گروه های حساسی سنی از جمله کودکان و سالمندان قرار گرفته است.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با تاکید مجدد بر پیگیری مسئولان و نهادهای ذیربط در خصوص پدیده گرد و غبار افزود: بیشتر منشا گرد وغبارهای موجود در هوای مناطق جنوبی و مرکز استان از کشور عراق است.

تداوم حضور گردو غبار در استان زنجان تا سه روز آینده

مدیرکل هواشناسی استان زنجان از پایداری وضعیت آلودگی هوای استان زنجان تا سه روز آینده خبر داد و گفت: توده گردوغبار از سمت جنوب غربی این استان وارد شده و  تا سه روز آینده  هوا با این پدیده مواجه است.

احد یاغموری افزود: گرد و غباری که در جنوب غربی کشور شکل گرفته و به سمت زنجان نیز در حال نفوذ است با جریان های جنوب غربی به این استان وارد می‌شود.

وی بابیان اینکه طی سه روز آینده شاهد آسمان ابری و بارش‌های مقطعی باران در استان خواهیم  بود ادامه داد: این بارش‌ها نیز تأثیری در وضعیت  گردوغبار استان نخواهد گذاشت.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز نسبت به وضعیت گردوغبار هوای استان زنجان هشدار داده و به افراد سالخورده، خردسالان، بیماران قلبی و ریوی توصیه کرد از حضور در هوای آزاد که دارای گردوغبار و ذرات آلاینده است پرهیز کنند.

محمدرضا صایینی افزود: کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۵ سال، مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی، ریوی، آسم و کم خونی و بیماران مبتلا به بیماری های مزمن که به مدت طولانی تحت درمان قرار دارند در معرض هوای ناسالم قرار نگیرند.

وی ادامه داد: به‌طورمعمول حرکات و فعالیت‌های بدنی به تنفس هوای بیشتری نیاز دارد که موجب استنشاق بیشتر هوای آلوده می‌شود لذا توصیه می‌شود افراد در چنین شرایطی از انجام فعالیت‌های غیرضروری خودداری کنند.

تندباد و گرد و غبار اردبیل را درنوردید

تندباد که از ظهر امروز جمعه و به صورت ناگهانی و با وجود هوای مطلوب در اوایل و اواسط روز در اردبیل آغاز شده بود، ظهر امروز در بیشترین میزان به ۶۵ کلیومتر در ساعت رسید.

این تندباد بخشهایی از استان اردبیل از جمله بخشهای مرکزی شامل شهرستانهای اردبیل، نیر و سرعین را هم اکنون تحت تاثیر قرار داده است.

بیشترین سرعت تندباد طی امروز با ۶۵ کیلومتر در ساعت در شهرستان نیر ثبت شده، سرعین با ۶۲ کیلومتر از دیگر شهرهای شاهد وزش باد بوده و در مرکز استان هم سرعت باد به بیش از ۵۵ کیلومتر رسیده است.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل تاکید کرد که با وجود کاهش سرعت تندباد در اردبیل انتظار تداوم این پدیده توام با گرد و خاک تا فردا ظهر پیش بینی می شود.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

سایه سنگین ریزگرد بر آسمان شهرهای آذربایجان

درباره این مطلب نظر دهید