انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تراز دریاچه اورمیه کاهش یافته است

urmu golu2

اویان نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در استان خبر داد و گفت: تراز دریاچه اورمیه کاهش یافته است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از فارس، هاشمی با بیان اینکه تراز دریاچه در ۱۷ آذر جاری ۱۲۷۰.۵ و در روز مشابه سال گذشته ۱۲۷۰.۲۷ که ۰.۰۵ درصد کاهش نشان می‌دهد، افزود: حجم دریاچه تا ۱۷ آذر ۲.۳۲ و در روز مشابه سال گذشته ۱.۸۹ بوده است.

وی با اشاره به اهم اقدامات حفاظت تعادل بخشی و تأثیر آن در احیاء دریاچه اورمیه خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ شناسایی چاه‌های غیرمجاز ۲۵۰ حلقه، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز ۸۴ دستگاه، پر و مسلوب المنفعه بودن چاه‌های غیرمجاز یک هزار و ۷۹۱ حلقه، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز ۳۵۷ مورد و جمع آوری موتور پمپ حاشیه رودخانه‌ای به تعداد ۱۸۳ مورد انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی در عین حال یادآور شد: میزان حجم آب صرفه جویی حاصل از اقدامات مذکور ۷۵ میلیون متر مکعب در سال جاری بوده است.

وی با بیان اینکه از سال آبی ۹۰- ۹۱ تا ۹۴ -۹۵ در هر سال ۵۰ تا ۸۰ میلیون‌متر مکعبی کمبود مخزن در از کسری مخازن در سال ۹۵ به ۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته که رقم حداقلی است، افزود: بیشتری کسری مخازن ما همواره در دشت مرند اتفاق می‌افتد در سال ۹۴- ۹۵ نه تنها افتی اتفاق نبوده بلکه به میزان ۶.۴۱ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی بر لزوم بهبود وضعیت آبخوان‌های کشور از طریق جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز و اخذ خسارت مربوطه و اعمال وحدت رویه در اعمال قانون و محاسبه جرایم تأکید کرد و گفت: با توجه به اتمام فصل زراعی و عدم نیاز به آب چاه‌ها در این فصول باید برق چاه‌های کشاورزی باشد قطع شود که امکان برداشت به ویژه برای انسداد چاه‌های غیرمجاز وجود نداشته باشد.

درباره این مطلب نظر دهید