انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ترش کردن معده بیماری شایع ولی قابل درمان است

123654235

اویان نیوز: یک متخصص داخلی درخصوص بیماری ترش کردن معده، گفت: این بیماری یکی از بیماری‎های شایع ولی قابل درمان است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایسنا،”علیرضا خادم‎المله” اظهار کرد: ترش کردن معده یکی از بیماری‏های دستگاه گوارش است که به اشتباه به آن رفلکس گفته می‎شود. این در حالی است که این بیماری برگشت غذا از معده به مری می‎باشد که معمولاً در افراد با علائمی همچون تلخی دهان و یا ترش کردن دهان همراه است.

وی افزود: این بیماری معمولاً با خوردن غذاهای چرب، شیرین و با حجم زیاد رخ می‎دهد همچنین دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن غذا در این امر تأثیرگذار است. افراد چاق، سیگاری و کسانی که با مصرف برخی داروهای خاص، دریچه تحتانی مری به معده‎شان دچار شل شدگی شده از این بیماری رنج می‎برند.

خادم المله تصریح کرد: در حالت عادی این دریچه باید بسته باشد. زمانی که غذا در معده می‎ماند، آنزیم‎های مختلفی ترشح می‎شود که از جمله آنها می‎توان به اسید معده اشاره کرد که باعث اسیدی شدن این مواد در معده می‌شوند. گفتنی است در صورت طولانی شدن برگشت موادغذایی از معده به مری، این مشکل باعث تغییراتی در مخاط معده می‌شود همچنین در برخی باعث تنگ شدن مجرای گفته شده می‌شود و اگر توجهی به این موضوع نشود احتمال بدخیمی و تبدیل به سرطان وجود دارد.

متخصص داخلی درخصوص نحوه درمان این بیماری، عنوان کرد: درمان در این بیماری به دو صورت دارویی و غیردارویی است در درمان غیردارویی، از جمله توصیه‎هایی که می‌شود کم کردن وزن در افراد چاق، ترک سیگار، پرهیز از خوردن غذاهای پرچرب و شیرین و خوب جویدن غذا است. در اقدامات دارویی، اصولاً از داروهایی که مقدار اسید معده را کم می‎کند تحت نظر پزشک استفاده می‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید