انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ترکمنچای: اعمال فشار بر گروه کوهنوردی بزقوش / تبعیض جنسیتی برای صعود دختران

gal16

اختصاصی اویان نیوز: در روزهای اخیر مسئولان دولتی و امام جمعه شهر ترکمنچای با اعمال فشار مانع از فعالیت گروه کوهنوردی بزقوش ترکمنچای شدند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در روزهای اخیر مسئولان دولتی و حکومتی در راس آن ریبس تربیت بدنی میانه، شورای شهر، بخشدار و امام جمعه شهر ترکمنچای طی اخطارهای شفاهی به علی احمدپور مسئول گروه کوهنوردی بزقوش ترکمنچای مانع از فعالیت ورزشی  این گروه و علی الخصوص دختران عضو این گروه کوهنوردی می شوند.

گروه کوهنوردی بزقوش ترکمنچای شاخه ای از اداره ورزش و جوانان ترکمنچای در اردیبهشت ماه ۹۲ زیر نظر تربیت بدنی شهرستان میانه تاسیس گردید.

با تاسیس این گروه کوهنوردی و شروع فعالیتهای ورزشی آن، تعدادی از جوانان و ورزشکاران شهر ترکمنچای به عضویت این گروه درآمدند.

این گروه از آغاز فعالیت های ورزشی خود تاکنون به کوه های بزقوش، قلعه ضحاک و قلعه بابک صعود نموده است.

در دومین صعود این گروه به قلعه ضحاک در نزدیکی شهر هشترود، زنان و دختران عضو این گروه ورزشی نیز با کل گروه همراهی کردند. پس از آن رییس تربیت بدنی میانه و مسئولان دولتی شهر ترکمنچای با اخطارهای شفاهی خواستار توقف صعود دختران این گروه شدند.

اعمال فشار به این گروه کوه نوردی پس از دومین صعود آن شدت بیشتری گرفت و باعث گردید در سومین برنامه صعود این گروه به قلعه بابک، زنان و دختران اعضای گروه از همراهی با مردان گروه باز بمانند.

گفته می شود  بسیج خواهران ترکمنچای پس از دومین صعود این گروه به دلایلی نامعلوم با رایزنی با مسئولان دولتی و امام جمعه این شهر خواستار توقف فعالیت های این گروه گردیده است.

درخواست های نابجا و بدون منطق مسئولان غیر ورزشی و دولتی شهر ترکمانچای با واکنش اعضای این گروه و خانواده های ایشان مواجه گردیده است.

از همین رو گروهی از بانوان عضو این گروه در بیانیه ای اعتراض خود را به این اعمال فشار بیان داشتند.

در قسمتی از این بیانه‌ی اعتراضی آمده است: «ما جمعی از بانوان ترکمنچایی ضمن اعتراض به این تصمیم، این تصمیم مسئولین را نوعی توهین به عفت و پاکدامنی زنان پاکدامن ترکمنچای قلمداد نموده و شدت ناراحتی خود را از این تصمیم اعلام می داریم.»

این اتفاقات سبب گردیده تا فعالیت ورزشی گروه کوه نوردی بزقوش ترکمنچای با وقفه روبه رو گردد و عملا عضوگیری در این گروه متوقف گردیده است.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ”اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید