انتخاب زبان

آخرین اخبار

ترکمنچای : مهاجرت برای کار / هزینه های مادی و معنوی ناشی از مهاجرت

turkmanchay

اختصاصی اویان نیوز: اکثریت نیروی کار شهر ترکمنچای بیرون از زادگاه خویش مشغول به کار می باشند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز،  اکثر قریب به اتفاق نیروی کار شهر تاریخی ترکمنچای  به دلیل عدم امکان برخورداری از شغل و درآمد مناسب در شهر خود، به مناطق مرکزی ایران مهاجرت کرده و در این مناطق مشغول بکار می شوند.

حرفه‌ی اصلی مردم این شهر سدسازی، تونل سازی و  طرح های عمرانی می باشد. به گواه پیمانکاران تقریبا سدی در ایران وجود ندارد که مردان ترکمانچای در آن کار نکرده باشند.

نیروی کار فعال ترکمنچای برای یافتن شغل و امرار و معاش حتی به کشورهای خارجی دور و نزدیک سفرکرده و در آنجا به دور از خانه و خانواده به کارگری در پروژه های عمرانی مشغول می شوند. ونزوئلا، سوریه، عراق، تاجیکستان و سریلانکا از جمله کشورهایی است که کارگران ترکمنچایی در پروژه های عمرانی آن مشغول به کار شده و در حال حاضر نیز مشغول به کار هستند.

پروژه های که در شهرهای مرکزی ایران شهروندان آذربایجانی اهل ترکمانچای در آنها مشغول به کار شده اند لیست بلند بالایی است. از نمونه این پروژه ها که در سالهای اخیر شهروندان ترکمانچای در  آن نقش بسزائی دارند می توان به مجتمع تجاری تات مال اشاره کرد. این مجتمع تجاری در تهران در حال ساخت و ساز است و بیش از ۵۰۰۰ نفردر آن مشغول به کار هستند. تقریبا ۲۰ درصد شاغلان این پروژه (۸۰۰ الی ۱۰۰۰ نفر) را شهروندان ترکمنچایی به خود اختصاص داده اند.

در میان شهروندان ترکمنچایی که بعنوان نیروی کار  به شهرهای مرکزی ایران مهاجرت کرده اند شمار زیادی دانش آموزو دانشجو نیز به چشم می خورد ، که همه ساله با آغاز سالتحصیلی مجبور به ترک کار و بازگشت به شهر محل تحصیل خود می شوند.

tat mal

مجتمع تجاری تات مال

مجتمع تجاری تات مال متعلق به بانک آینده با هزینه های چندین میلیاردی در نزدیکی دریاچه مصنوعی چیتگر در حال ساخت می باشد؛ شرکت اجرا کننده و یا به عبارتی پیمانکار این پروژه شرکت پرلیت می باشد. گفته می شود یکی از سهامداران بانک آینده فرزند آیت الله خامنه ای می باشد.

مردم  شهر ترکمنچای هر ساله هزینه های مادی و معنوی زیادی را متقبل می شوند؛ هر ساله چندین تن از شهروندان ترکمنچای در این پروژه ها دچار سانحه و فوت می شوند.

به دلیل سنگینی کار سد سازی و تونل سازی ۸۰ درصد نیروی کار  شهر ترکمنچای از مشکل دیسک کمر رنج می برند.

آبان ماه سال ۹۰ دو کارگر اهل ترکمانچای در سوریه جان خود را ازدست داده اند؛ این دو شهروند از طرف سپاه پاسداران برای کار به این کشور اعزام شده بودند.

اکثریت مردان این شهر بعلت شرایط کاری و دوری مسافت و هزینه های سفر هر دو ماه یکبار به مرخصی رفته و با خانواده خود ملاقات و دیدار می کنند؛ گاه این زمان طولانی نیزمی گردد.

طبق بند ۱۲ اصل ۳ و اصل ۲۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران « دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.»

همچنین طبق بند ۲ ماده‌ی ۲۱ و ماده‌ی ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر « هر کس حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه انتخاب نماید، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در مقابل بیکاری مورد حمایت قرار گیرد.»

با وجود بیکاری روزافزون در ترکمانچای، وعده های مسئولان و نمایندگان مجلس میانه برای ایجاد امکان و فرصت های شغلی در این شهر تاکنون محقق نگشته است. ساخت شهرک صنعتی ترکمنچای تنها یکی از  چندین وعده مسئولان استانی است که تاکنون با گذشت یک دهه، ساخت آن در مراحل اولیه بسر می برد و امیدی به بهره برداری از آن در آینده نزدیک نیز نمی رود.

شهر ترکمانچای با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ نفر در شمال غربی شهرستان میانه قرار گرفته است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز: 

مهاجرت روزافزون ساکنین ترکمنچای / ساخت شهرک صنعتی در هاله ای از ابهام

ترکمنچای : جایگاه CNG پس از ۴ سال همچنین در انتظار بهره برداری

درباره این مطلب نظر دهید