انتخاب زبان

آخرین اخبار

ترکمن‌های عراق برای دفاع از خود مسلح می‌شوند

türkmen iraq

اویان نیوز: ترکمن‌های عراق برای دفاع از خود در برابر افزایش فشار رو به رشد قدرت پیشمرگ‌های کرد در کرکوک سلاح به دست می‌گیرند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، ترکمن‌های عراق از زمان آغاز ناآرامی‌ها و وقوع حملات از جانب شبه نظامیان داعش و افزایش کنترل پیشمرگ‌های کرد بر کرکوک عراق احساس خطر کرده و هم اکنون برای دفاع از خود و خانواده‌هایشان سلاح به دست گرفته‌اند.

ارشاد صالحی، رهبر جبهه ترکمن‌های عراق گفت: ما به این نکته پی برده‌ایم که باید یک نیروی مسلح ایجاد کنیم و مردم ملزم به دفاع از خودشان هستند.

وی افزود: تمامی گروه‌ها نیروی مسلح دارند ما با اختلافاتی مواجه هستیم مبنی بر اینکه نباید سلاح به دست بگیریم. تسلیحات دولت مرکزی به دست برادران شیعی ما افتاده و سنی‌ها و کردها نیز مسلح هستند.

براساس توافق به دست آمده میان وزارت دفاع و کشور عراق و دولت منطقه‌ کردستان زمانی که ارتش دولت مرکزی نتواند به وظایف خود عمل کند پیشمرگ‌ها وارد عمل می‌شوند بنابراین همزمان با حملات شبه نظامیان داعش به موصل و کرکوک پیشمرگ‌های کرد وارد عمل شده و از منطقه حفاظت می‌کنند.

صالحی با اعلام این مساله که احتمال اقدامات دائمی اختیارات کل در منطقه وجود دارد، گفت: ما مطمئنیم که کرکوک بخشی از منطقه کردستان نیست. در صورتی که اقدامات پیشمرگ‌ها از موقتی به دائمی تبدیل شود این یک مساله جدی برای ما خواهد بود.

وی مدعی شد که ترکمن‌ها در کنار پیشمرگ‌ها نمی‌جنگند. ترکیه باید در کنار ترکمن‌ها بماند و از آن‌ها حمایت کند. ترکمن‌ها نمی‌توانند یک دقیقه بدون حضور نیروهای ترکیه در منطقه زندگی کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: گروه‌های سیاسی در عراق به نظر می‌رسد که توافق کرده‌اند تا این کشور را میان سنی‌ها، شیعیان و کردها تقسیم کنند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

سقوط دو شهر استان دیاله عراق؛ داعش به مرز ایران نزدیک شد

“ارتش عراق شهر تکریت را از داعش بازپس گرفت”

درباره این مطلب نظر دهید