انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تشدید بروز سرطان به دلیل خشکی دریاچه اورمیه

CC869FBC-E170-4B3C-80AE-E01917183EEC_mw1024_n_s

اویان نیوز: مهدی احمدی، عضو ستاد احیای دریاچه اورمیه، از تشدید بروز بیماری سرطان به دلیل خشکی دریاچه اورمیه خبر داد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیوزمانه، احمدی در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، ضمن اشاره به کم‌کاری وزارت بهداشت در خصوص بررسی تأثیرات خشکی دریاچه اورمیه بر سلامت مردم، گفت: «در اطراف دریاچه اورمیه به دلیل وجود گرد و غبارهای برخاسته از مناطق خشک دریاچه، مشکلات جدی برای سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی و فشار خون ایجاد می‌شود.»

عضو ارشد ستاد احیای دریاچه اورمیه در ادامه گفت: «نشست نمک و بازتابش خورشید بر روی آن بر بینایی و پوست افراد تأثیر گذاشته و باعث بروز جدی بیماری‌های پوستی و چشمی خواهد شد.»

او نگرانی عمده در اورمیه را رسوبات نمکی و فلزات سنگینی دانست که بر اثر خشکی دریاچه نشست کرده‌اند. به گفته این مقام مسئول با بلند شدن این رسوبات در هوا، بروز بیماری سرطان در منطقه تشدید خواهد شد.

سرطان: آخرین پرده از فاجعه اورمیه

مهدی احمدی در ادامه خاطر نشان کرد که تاکنون هیچ نهادی مانند وزارت بهداشت و یا دانشگاه‌های علوم پزشکی مطالعه‌ای در مورد تأثیر خشکی دریاچه اورمیه بر سلامت مردم را انجام نداده‌اند.

به گفته این کارشناس مسائل زیست محیطی، خطرات ناشی از خشک‌شدن دریاچه اورمیه می‌تواند شعاع ۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتری خود را متأثر کند. با این حال ناحیه‌ای که بیشتر در معرض خطر قرار دارد، آذربایجان شرقی و تبریز است، زیرا سمت بادهای غالب این منطقه از غرب و جنوب غربی به سمت شرق می‌وزند.

دریاچه اورمیه به عنوان پهن‌پیکرترین پهنه‌ی آبی کشور با بیش از ۵۵۰ هزار هکتار وسعت، تا سال ۱۳۷۵ خورشیدی، بیستمین دریاچه بزرگ شور جهان محسوب می‌شد. از آن زمان به تدریج روند کم‌آب شدن و خشکی دریاچه آغاز شد و متناسب با کاهش سطح دریاچه، بر میزان نگرانی کارشناسان، فعالان محیط زیست و مردم افزوده شد.

پادکست رادیو زمانه در همین رابطه

به نحوی که امروز مسأله‌ بودن یا کابوس نبودن دریاچه به یک دغدغه‌ ملّی تبدیل شده و حتی حساسیت‌هایی فرامرزی هم یافته است. آن گونه که حسن روحانی در نخستین جلسه هیأت دولت یازدهم، تصمیم گرفت در شرایطی که هنوز رئیسی برای سازمان حفاظت محیط زیست تعیین نکرده، خبر از تشکیل کارگروه نجات دریاچه اورمیه بدهد. با این حال مسئله خشک شدن دریاچه اورمیه و تأثیر آن بر بهداشت و سلامت مردم، تا کنون مورد توجه طرح‌های مربوط به این دریاچه قرار نگرفته بود.

تا آبان ۱۳۹۲ از کل مساحت دریاچه اورمیه، تنها ۱۵ درصد باقی مانده بود.

در صورت خشکی کامل دریاچه اورمیه، دست کم پنج میلیون نفر به طور مستقیم تحت تأثیرات منفی آن قرار می‌گیرند، در حالی که جمعیتی که غیرمستقیم و در استان‌های دیگر، آسیب خواهند دید، بسیار بیشتر از این تعداد خواهد بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

فیلم: طوفان نمک در دریاچه اورمیه

فعالیت ریزگردهای نمکی مشکلات تنفسی ساکنان منطقه را تهدید می‌کند

وزارت بهداشت: دریاچه اورمیه نه فشار خون می آورد و نه سرطان ریه

ریزگردهای نمکی دریاچه اورمیه “میزان بیماری‌های خاص” در منطقه را افزایش داده است

خشکی دریاچه اورمیه، باعث افزایش بیماری های خونی در میان ساکنان منطقه شده است

سامان جهانپور: فاجعه دریاچه اورمیه فراتر از پیش بینی ها به ما آسیب خواهد زد

بروز بیماری های نوظهور در حوضه دریاچه اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید