انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تعداد قربانیان حادثه فرودگاه آتاتورک به ۴۱ تن رسید

160628204904_istanbul_640x360_ap_nocredit

اویان نیوز: تعداد قربانیان حملات انتحاری سه‌شنبه شب در فرودگاه آتاتورک استانبول در حال افزایش است و بر اساس آخرین آمار فرماندار استانبول، مرگ ۴۱ نفر تاکنون تایید شده است.

به گزارش رادیوفردا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از این تعداد کشته تاکنون ۳۷ نفر احراز هویت شده‌اند. بر اساس اعلامیه‌ای که در وب‌سایت فرمانداری منتشر شده، از این میان ۱۱ تن ملیت خارجی و سه تن نیز ملیتی دوگانه داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که ۲۳ تن از کشته‌شدگان نیز از شهروندان ترکیه بوده‌اند.

این خبرگزاری پیشتر گفته بود که یک اوکراینی و یک ایرانی در میان قربانیان بوده‌اند.

معاون وزیر خارجه ایران نیز با تایید خبر مرگ یک ایرانی، از زخمی شدن پنج ایرانی خبر داده بود.

روزنامه گاردین هم می‌گوید که یک زن فلسطینی ۲۸ ساله در میان کشته‌شدگان است و شش فلسطینی دیگر زخمی شده‌اند که یکی از آن‌ها دختری ۱۷ ساله اهل غزه است که به شدت مجروح شده است.

بر اساس آخرین آمار، یک ایرانی، یک فلسطینی، یک اوکراینی، یک اهل تونس، یک شهروند چین، یک شهروند اردن، یک ازبک، دو عراقی و پنج شهروند عربستان سعودی فهرست قربانیان غیر تُرک را تشکیل می‌دهند.

رسانه‌های سعودی اعلام کرده بودند که هفت سعودی در میان زخمی‌شدگان‌اند که حال همگی‌شان خوب است.

حملات انتحاری روز سه‌شنبه، ۲۳۹ مجروح نیز بر جای گذاشته که حال ۱۰۹ نفر مناسب اعلام شده و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. با این حال دو مقام رسمی آمریکا می‌گویند که این بمب‌گذاری بیشتر شبیه بمب‌گذاری‌های پیشین گروه خلافت اسلامی است تا گروه‌های شبه‌نظامی کرد.

به گفته آن‌ها، گروه‌های کرد در حملات اخیرشان بیشتر مواضع دولتی را هدف قرار داده‌اند و نه مناطقی که شهروندان در آن تردد دارند.

یکی از این مقام‌های رسمی به رویترز گفته است که در هفته‌های اخیر مکالمات کدگذاری‌شده میان اعضای گروه داعش در اینترنت افزایش یافته که می‌تواند نشان‌دهنده تلاش این گروه برای هدایت حملات بیشتر در خارج از مرزها و محدوده خودش باشد. گروه خلافت اسلامی در هفته‌های اخیر برخی مواضع‌ خود به ویژه در عراق را از دست داده است.

خبرگزاری دوغان نیز روز گذشته نوشته بود که پلیس ترکیه فکر می‌کند این حملات کار گروه خلافت اسلامی باشد. این خبرگزاری به نقل از این پلیس نوشته بود که مقام‌های رسمی ترکیه بر این باورند که مظنون اصلی این حملات گروه خلافت اسلامی است، هرچند هنوز هیچ شاهدی بر این ادعا وجود ندارد.

بر اساس تصاویر منتشر شده و شهادت شاهدان عینی، یکی از سه مهاجم به سومین فرودگاه پررفت‌وآمد اروپا، در سالن خروج با سلاح اتوماتیک به مردم شلیک کرده است.

سالن خروج (Departure) در طبقه اول فرودگاه آتاتورک واقع است و به گفته شاهدان عینی این فرد در اطراف منطقه چک-این (check-in) دست به تیراندازی زده است.

همچنین دو انفجار دیگر در طبقه هم‌کف فرودگاه، سالن ورود (Arrival)، صورت گرفته است. هر دو انفجار خارج از محدوده امنیتی (در ورودی فرودگاه که تمامی متعلقات مسافران توسط دستگاه‌های امنیتی رصد می‌شوند) و در نزدیکی ایستگاه‌های تاکسی صورت گرفته‌اند.

بن‌علی ییلدیریم، نخست‌ وزیر ترکیه، روز گذشته گروه خلافت اسلامی را بابت این انفجار ملامت کرده و گفته بود این سه مرد تاکسی گرفته و خود را به بخش خروج ترمینال بین‌المللی رسانده‌اند و زمانی که با حمله پلیس مواجه می‌شوند، جلیقه‌های انفجاری خود را فعال می‌کنند.

خبرگزاری دوغان می‌گوید کالبدشکافی سه بمب‌گذار انتحاری انجام شده است و این افراد احتمالا ملیت خارجی داشته‌اند. این خبرگزاری منبع این خبر را ذکر نکرده است.

حملات فرودگاه آتاتورک، سومین سری از حملات تروریستی در ترکیه در سال جاری میلادی (شش ماه اخیر) است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

مرگ ده‌ها نفر در حملات انتحاری هماهنگ در فرودگاه آتاتورک استانبول

درباره این مطلب نظر دهید