انتخاب زبان

سینما و تئاتر

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تلاش انصار حزب الله تبریز برای «محو آثار فرهنگی و هنری آذربایجان»

n3397151-5612746

اویان نیوز: در روزهای اخیر اجرای تئاتر کمدی – موزیکال «ار-آرواد» اثر «اوزئیر حاجی بی اف» در تبریز با واکنش یک گروه «تندروی حکومتی» مواجه شده است.

به گزارش اویان نیوز، تئاتر کمدی – موزیکال «ار-آرواد» اثر «اوزئیر حاجی بی اف» در جریان «دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی» به کارگردانی «علی لالایف» در سینما ناجی تبریز به اجرا در آمد.

پس از اجرای این نمایش، «انصار حزب الله تبریز» در بیانیه ای این اثر تاریخی «اوزئیر حاجی بی اف» را «ترویج قمار و رقص آقایان و خانم ها» و « ضد فرهنگ اسلامی» دانسته و خواستار تعطیلی آن شدند.

در متن بیانیه ای که در کانال تلگرامی منتسب به این گروه منتشر شده، آمده است: «به دنبال تماس های مکرر امت انقلابی و حزب اللهی، بدینوسیله با حفظ احترام از مسئولین محترم استان  می خواهیم امروز این نمایش تعطیل و از امت حزب الله عذر خواهی شود و نیازی به حضور خانواده های شهدا در سینما ناجی نباشد».

با ادامه نمایش «ار-آرواد» در سینما ناجی تبریز، روح الله بجانی رئیس «انصار حزب الله تبریز» در یادداشتی در کانال تلگرامی منتسب به این گروه نوشت: « بعد از ۳۸ سال از انقلاب امروز ما شاهد پایمال شدن شرع مقدس هستیم. بنده به عنوان یک مسلمان تذکر دادم. اینها خیلی بر برگزاری گناه اصرار دارند. نواب شرمنده شدیم. حسین واحدی شرمنده شدیم. برخی بزرگان وساطت می کنند که ممانعت نکنید. وای بر این اسلام گلچین شده. من امروز کفن پوشیده ام. من امروز آماده ام بگویم دعوای ما چپ و راست نیست ما درد اسلام داریم.»

علیرضا رنجی پور یکی از اعضای سابق گروه نمایش «بابک»  که با نام  هنری « مش اسماعیل» شناخته می شود، دیگر معترض اجرای این نمایشنامه تاریخی «اوزئیر حاجی بی اف» بود.

وی در حساب اینستاگرام خود این اثر فاخر هنری را «بی محتوا و ضد فرهنگ اسلامی» معرفی کرده و نوشته است: «در این نمایش مواردی همچون ترویج قمار، ترویج رشوه خواری، بازی پاسور، در مواردی بی حجابی ،رقص آقایان و حتی خانم و استفاده از آلات لهو و لعب که عیناً مشاهده گردید و سایر موارد دیگر که در فرهنگ اسلامی ما هیچ جایگاه نداشته و نخواهد داشت.»

تهدید های انصار حزب الله تبریز و هم سویی علیرضا رنجی پور (مش اسماعیل) با این گروه تندرو حکومتی، با واکنش برخی از هنرمندان و شهروندان آذربایجانی همراه بود. ایشان اینگونه برخوردها با یکی از نمایشنامه های تاریخی آذربایجان را «مغرضانه»، « هدف دار» و «غیر منصفانه» دانسته و اینگونه رفتارها را « تلاشی برای محو آثار فرهنگی و هنری آذربایجان » ارزیابی می کنند.

«انصار حزب الله » به عنوان یکی از «گروه های فشار» در ایران شناخته می شود که تاکنون هیچ نهاد رسمی مسئولیت اقدامات آنها را بر عهده نگرفته است.

به نوشته بی بی سی، گروه «انصار حزب الله»، از دهه ۱۳۷۰از اعضای «تندروی نهادهای حکومتی مانند بسیج» تشکیل شده است.

در سال های گذشته این گروه در سرکوب روشنفکران و گروه‌های منتقد، مطبوعات و اعتراضات دانشجویی نقش مهمی ایفا کرده است.

یادداشت «محمد رمضانی» در بررسی قمار در دو نمایشنامه ی «اوزئیر حاجی بی اف»

صد و هفت سال می گذرد از روزی که اوزئیر حاجی بی اف نمایش «ار آرواد» را به صحنه برد. و صد و چهار سال از روزی که نمایش کمدی «او اولماسین بو اولسون» (آرشین مال الان) به صحنه رفت.

این هر دو نمایش طنز، عناصر مشترکی دارند که نشان می دهد حساسیت اوزئیر حاجی بی اف به عنوان هنرمندی آگاه و اصلاحگر را برانگیخته بوده.

هر دو نمایش با قمار شروع می شوند.

 در نمایش «او اولماسین بو اولسون»، پدری که در قمار باخته است، برای ادای قرض خود راضی می شود در قبال دریافت پول دختر جوان خود را به عقد پیرمردی، که حتی از پدر دختر نیز سالخورده تر است، در بیاورد. در «ار آرواد» با شوهری قمارباز روبرو هستیم که به جهت ترس از همسر مجبور می شود پول باد آورده ی قمار را به او تقدیم کند. همین امر موجب می شود به فکر طلاقی حیله گرانه بیفتد تا بعد از جدایی از همسر با آسایش به زندگی دلخواه خود بپردازد.

 در هر دو نمایش اوزئیر حاجی بی اف با درایتی هنرمندانه خاطر نشان می سازد همواره زنان هستند که قربانی اعتیاد مردان به قماربازی می شوند.

 این هر دو نمایش در ژانر کمدی نوشته شده اند و طبیعی است پایان خوش داشته باشند، زنان قربانی در هر دو نمایش در انتها پیروز میدان و مردان قمارباز و طمع کار بازنده ی آن هستند، اما همه می دانیم که عرصه ی نمایش جهان کمدی نیست و چه ظلم ها بر زنان رفته است در اثر این قمارها و دیگر عادات غلط اجتماعی.

 در هر دو نمایش اوزئیر حاجی بی اف علاوه بر شروع داستان که با قمار است، در لحظاتی دیگر نیز به یادآوری مضمون اصلی نمایش می پردازد، تا نگاه مستقیم یا غیرمستقیم تماشاگر را به آن جلب کند. در نمایش «او اولماسین بو اولسون»، انتخاب اسم نمایش یادآور شیوه ی قمار است که یک انتخاب بین این یا آن می تواند موجب تغییر سرنوشت افراد شود. در نمایش «ار آرواد» نیز در صحنه ی عروسی صحنه ی قماربازی مهمانها را داریم که جهت یادآوری مضمون اصلی نمایش به کار رفته است، و همچنین نشان می دهد، هر کدام از حاضرین در مجلس می توانند به شخصیت دیگری برای بازی یا نمایشی دیگر تبدیل شوند.

درباره این مطلب نظر دهید