انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تهران جزو 10شهر با بدترین کیفیت‌زندگی درجهان

tehran1

اویان نیوز: تهران با کسب رتبه ۱۳۱ از ۱۴۰ شهر در میان ۱۰ شهر دارای نازل ترین سطح کیفیت زندگی قرار گرفته است. این نشان از عملکرد نامطلوب شهرداری در مباحث محیط زیستی و زیرساختی دارد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، برای سومین سال متوالی شهر ملبورن در استرالیا بالاترین امتیاز شاخص کیفیت زندگی را کسب کرد. بعد از آن شهرهای وین و ونکوور قرار دارند. در انتهای این لیست شهر دمشق در سوریه قرار دارد.

 بهترین شهر برای زندگی

براساس آخرین گزارش سرویس اطلاعاتی اکونومیست از کیفیت زندگی در ۱۴۰ شهر جهان، برای سومین سال پیاپی شهر ملبورن بالاترین رتبه را به خود اختصاص داد و بالاتر از شهرهای وین و ونکوور قرار گرفت که تقریبا ده سال متوالی در صدر این لیست قرار داشتند.

رتبه‌بندی این شهرها براساس ۳۰ متغیر مهم مانند کیفیت بهداشت عمومی و یا تهدید در زمینه درگیری‌های نظامی و … صورت گرفته است که به هر شهر از امتیاز ۰ تا ۱۰۰ تعلق گرفته است. این ۳۰ عامل در نهایت در پنج گروه عمده شاخص بندی شده‌اند که این پنج شاخص اصلی شامل ثبات، زیرساختها، تحصیلات، بهداشت و فرهنگ و محیط زیست هستند. میانگین وزنی این پنج شاخص تعیین کننده امتیاز نهایی و رتبه‌بندی این شهرها است.

بررسی اجمالی بر روی ده شهر اول نشان می‌دهد که آن‌ها شهرهای مهم مرکزی با تراکم پایین جمعیتی هستند که در نتیجه میزان جرم و جنایت در آن‌ها کم‌تر است و فعالیت‌های تفریحی بسیاری وجود دارد.

از سوی دیگر امتیاز پایین شهرهایی مانند لندن (رتبه ۵۵) و نیویورک (رتبه ۵۶) به دلیل امتیاز پایین آن‌ها در شاخص ثبات است زیرا این شهرها در معرض ریسک‌های تروریستی هستند. اگرچه شهرهای بزرگی مانند نیویورک، لندن، پاریس و توکیو دارای مراکز پیشرفته تفریحاتی هستند اما با مشکلاتی از قبیل نرخ بالای جرایم، تراکم بالای جمعیت و مشکلات حمل و نقل عمومی روبرو هستند که در نتیجه امتیاز آن‌ها را در این شاخص‌ها کاهش می‌دهد.

جدول: ۱۰ شهر برتر از نظر کیفیت زندگی

کشور

شهر

رتبه

امتیاز کلی از ۱۰۰

ثبات

بهداشت

فرهنگ و محیط زیست

تحصیلات

زیرساختار

استرالیا

ملبورن

۱

۹۷٫۵

۹۵

۱۰۰

۹۵٫۱

۱۰۰

۱۰۰

اتریش

وین

۲

۹۷٫۴

۹۵

۱۰۰

۹۴٫۴

۱۰۰

۱۰۰

کانادا

ونکوور

۳

۹۷٫۳

۹۵

۱۰۰

۱۰۰

۱۰۰

۹۲٫۹

کانادا

تورنتو

۴

۹۷٫۲

۱۰۰

۱۰۰

۹۷٫۲

۱۰۰

۸۹٫۳

کانادا

کلگری

۵

۹۶٫۶

۱۰۰

۱۰۰

۸۹٫۱

۱۰۰

۹۶٫۴

استرالیا

آدلاید

۶

۹۶٫۶

۹۵

۱۰۰

۹۴٫۲

۱۰۰

۹۶٫۴

استرالیا

سیدنی

۷

۹۶٫۱

۹۰

۱۰۰

۹۴٫۴

۱۰۰

۱۰۰

فنلاند

هلسینکی

۸

۹۶٫۰

۱۰۰

۱۰۰

۹۰

۹۱٫۷

۹۶٫۴

اتریش

پرت

۹

۹۵٫۹

۹۵

۱۰۰

۸۸٫۷

۱۰۰

۱۰۰

نیوزلند

اوکلند

۱۰

۹۵٫۷

۹۵

۹۵٫۸

۹۷

۱۰۰

۹۲٫۹

در این رتبه‌بندی شهرهای پاریس و توکیو به ترتیب رتبه‌های ۱۶و ۱۸ را کسب کردند در حالیکه شهر برلین و واشنگتن در رتبه‌های ۲۱ و ۳۴ قرار دارند. شهر مسکو در روسیه و پکن در چین نیز به ترتیب مقام‌های ۷۰ و ۷۴ را در این شاخص‌بندی کسب کردند. سائوپائولو در برزیل نیز در ردیف ۹۲ در این جدول قرار دارد. شهر بمبئی در هند نیز در رتبه ۱۱۶ قرار دارد.

امتیاز شهر دمشق نسبت به دوره‌های گذشته به دلیل وجود جنگ‌های داخلی به شدت سقوط کرده است. در سال ۲۰۰۸ امتیاز ثبات این شهر با شهر نیویورک یکسان بود اما در حال حاضر با شهر کراچی پاکستان برابری می‌کند. اما شهری مانند بوگاتا به دلیل کاهش خشونت نظامی در پنج سال گذشته، رتبه بالاتری نسبت به سال ۲۰۰۸ کسب کرده است.

 تهران در میان ۱۰ شهر دارای بدترین جایگاه

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، تهران با کسب امتیاز ۴۵٫۸ در ردیف ضعیف ترین شهرها از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته است. تهران با کسب رتبه ۱۳۱ از ۱۴۰ شهر در میان ۱۰ شهر دارای نازل ترین سطح کیفیت زندگی قرار گرفته است. چیزی که باعث شده است تا تهران در این رتبه قرار بگیرد، وضعیت فرهنگی و محیط زیستی به همراه زیرساخت ها در تهران است.در مابقی شاخص ها، امتیاز ما برابر یا بیش از ۵۰ است.

در محیط زیست تهران فقط ۳۵٫۹ از ۱۰۰ گرفته است که نشان از وضعیت نابسامان محیط زیستی شهر تهران دارد. امری که مدام به شهرداری تهران تذکر داده می شود اما گوش شنوایی برای آن وجود ندارد. مهمترین فاکتور منفی در این میان وضعیت ناگوار آلودگی هوا در تهران است. راه حل آلودگی هوا در تهران هم کار عمرانی کردن و اتوبان ساختن نیست. بلکه پرداختن به زیرساختی همانند مترو است.

از سوی دیگر به لحاظ زیرساخت ها نیز تهران وضعیت بسیار نامطلوبی دارد. از مجموع ۱۰۰ امتیاز در این شاخص، تهران امتیاز ۳۳٫۹ را کسب کرده که نشان از وضعیت اسف بار زیرساخت ها در شهر تهران دارد. مسئولان شهرداری تهران باید آگاه باشند که تنها وظیفه شهرداری اتوبان ساختن نیست. بلکه توجه به زیرساختهای شهر از جمله مترو بسیار حایز اهمیت است که متاسفانه از امور مغفول مانده در شهرداری است.

حال با این احوال باید پرسید کارنامه شهرداران تهران در سال های اخیر چه بوده است؟ و عملکرد آنها چگونه تهران را در ردیف ۱۰ کشور دارای بدترین کیفیت زندگی قرار داده است؟ البته می پذیریم که بخشی از موضوعات تهران ملی است. اما بهرحال نمی توان بواسطه عدم هماهنگی با دولت کارهای زیرساختی که اثر مستقیم بر محیط زیست دارند، نظیر مترو، را فراموش کرد. آیا نمی شد به جای دو طبقه کردن اتوبان ها، این هزینه را برای پیشرفت مترو تهران و یا برای کاهش آلودگی هوا صرف کرد؟

numudar1 numudar2

درباره این مطلب نظر دهید