انتخاب زبان

آخرین اخبار

توقف مبادلۀ نفت و طلا میان ایران و ترکیه

اویان نیوز:رویترز به نقل از منابع مالی در ترکیه نوشت که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باعث شده که این کشور نتواند نفت و گاز خود را در ازای طلا به ترکیه صادر کند.
افزون بر این دولت آنکار از “هالک بانک” ترکیه نیز خواسته است که هر نوع میانجیگری برای پرداخت مبالغ نفت صادراتی ایران توسط کشورهای ثالث را متوقف سازد. هالک بانک ترکیه برای مدت زمانی به دولت هند کمک می کرد تا مبالغ نفت خریداری شده از ایران را به این کشور بپردازد.
رویترز در ادامۀ گزارشش افزوده است که مجازات های جدید دولت آمریکا علیه ایران که از ششم فوریه به اجرا گذاشته شده صدور فلزات گرانبها به ایران را با دشواری های تازه روبرو ساخته اند. در سال گذشته میلادی دولت ایران در ازای صادرات نفت و گاز به ترکیه حدود یازده میلیارد دلار طلا از این کشور وارد کرد. وزیر اقتصاد ترکیه تأکید کرده است که فروش طلا به ایران توسط بخش خصوصی ترکیه صورت گرفته و دولت آنکارا نقشی در این بین نداشته است.
تحریم های بین المللی علیه نظام بانکی ایران و همچنین تحریم های اخیر دولت ایالات متحد آمریکا باعث شده که جمهوری اسلامی ایران نتواند در ازای دریافت ارز نفت خام خود را به خارج صادر کند. از این پس دولت ایران راهی جز مبادلۀ پایاپای نفت ندارد. محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز با اشاره به همین مشکل اعلام کرد که تحریم های جدید باعث کمبود ارز و گرانتر شدن آن در کشور خواهد شد و همین منشا گرانی های غیرقابل مهار خواهد بود.

رادیو فرانسه – نوشتۀ ناصر اعتمادی

درباره این مطلب نظر دهید