انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تپه حسنلو دارای موزه اختصاصی می‌شود

hasanloo

اویان نیوز: مدیر پایگاه میراث فرهنگ تپه‌ی حسنلو از افتتاح موزه‌ی این پایگاه در آینده‌ی نزدیک با هدف نمایش آثار به‌دست آمده از کاوش‌های انجام‌شده در این محوطه‌ی تاریخی خبر داد.

به گزارش اویان نیوز، محمد قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، ۲۰ فصل کاوش توسط باستان‌شناسان آمریکایی در این محوطه‌ی تاریخی انجام شد و پس از انقلاب تا کنون نیز حدود دو فصل کاوش با هدف تعیین حریم توسط دکتر خطیب شهیدی در این محوطه انجام شده است و آثار به‌دست آمده از این کاوش‌ها در این موزه به‌نمایش درمی‌آیند.

او با اشاره به گرفتن برخی آثار متعلق به تپه‌ی حسنلو از موزه‌ی اورمیه، گفت: برخی آثار به‌دست آمده در این تپه که در موزه‌ی ملی ایران نگهداری می‌شوند نیز انتخاب شده‌اند و در حال انتقال آن‌ها به موزه‌ی پایگاه تپه‌ی حسنلو هستیم تا این موزه‌ی تخصصی به‌زودی افتتاح شود.

وی همچنین به پیدا شدن بقایای معماری از لایه‌ی چهارم تپه‌ی حسنلو اشاره و اظهار کرد: در برنامه‌ریزی انجام‌شده برای امسال‌، پیشنهاد تخصیص اعتبار به این محوطه با هدف ادامه‌ی کاوش برای تفکیک و ترمیم معماری‌ها، مرمت‌، سامان‌دهی و بهینه‌سازی تپه داده شده است که در صورت اختصاص اعتبار، این کارها انجام می‌شود.

قربانی با تأکید بر این‌که محوطه‌ی تاریخی حسنلو بزرگ‌ترین دژ و شهر متعلق به عصر آهن در خاورمیانه است‌، بر لزوم ثبت جهانی این محوطه‌ی تاریخی تأکید و اضافه کرد: در برنامه‌های آینده‌ی این پایگاه میراث فرهنگی‌، قصد تهیه‌ی پرونده‌ی ثبت جهانی این محوطه را دارند، به همین دلیل، مستندسازی این محوطه‌ی تاریخی پس از تخصیص اعتبار آغاز می‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید