انتخاب زبان

آخرین اخبار

تپه ۸۰۰۰ساله‌ حسنلو در انتظار ثبت جهانی

IMG13131790

اویان نیوز: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: تپه تاریخی حسنلو یکی از آثار بی نظیری است که سالهاست نامزد ثبت جهانی در یونسکو است.

به گزارش اویان نیوز، این اثر بی نظیر تاریخی از سال ۱۳۳۶ در پی کشف خرابه های شهر و دژی متعلق به دوره ماننا، اهمیت فراوانی پیدا کرد که با کشف جام زرین نیز بر اهمیت باستانی و تاریخی این محوطه افزوده شد،  با وجود قدمت و آثار تاریخی متعدد، هنوز به جایگاه اصلی خود در سطح ملی و بین المللی نرسیده و سالهاست در انتظار ثبت در فهرست آثار جهانی قرار دارد ولی هیچ خبری از ثبت این اثر در یونسکو نیست.

پیشتر با هدف معرفی هر چه بهتر این اثر تاریخی، موزه و پایگاه تاریخی در این زمینه بنا شد و قرار بود آثار کشف شده از این محوطه تاریخی به معرض نمایش در آید اما هیچ یک از این اقدامات نتوانست این اثر تاریخی را از گمنامی در آورد.

IMG13131790

حضور احشام، نبود حریم مشخص و قانونی، کمبود اعتبار و بی توجهی به مرمت در کنار شرایط آب و هوایی از جمله مواردی ایست که این اثر تاریخی را با خطر جدی مواجه کرده است.

نبود علائم مشخص راهنمای گردشگر، نبود مراکز مناسب اقامتی، عدم برنامه ریزی اصولی با برگزاری همایش های ملی و بین المللی برای معرفی و زمینه سازی انجام کاوش و تحقیقات باستان شناسی برخی دیگر از مشکلات این محوطه باستانی است.

وجود ۱۰ دوره متمایز سکونت در تپه حسنلو

مهمترین دوره سکونت در حسنلو همان دوره چهارم است،همه ساختمان های یافت شده در حسنلو که از سنگ ساخته شده اند متعلق به دوره چهارم سکونت در حسنلو است،هیئت مشترک ایران و آمریکا توانست اتاق های متعددی با سالنهای بزرگ در مرکز تپه کشف کند و دیوار دفاعی قلعه نظامی و دژ محکم این شهر را از زیر خاک بیرون آورد.

بر اساس داده های باستان شناسی، این تپه در ۱۰ دوره مورد سکونت قرار گرفته است که دوره دهم که قدیمی ترین دوره سکونت حسنلو به حساب می آید مربوط به هزاره ششم تا هزاره سوم قبل از میلاد است و دوران هایی را شامل می شود که تپه حسنلو زیاد مورد توجه نبوده است.

از دوره چهارم سکونت در حسنلو یعنی در هنگام وقوع آتش سوزی بزرگ تا دوره هفتم سکونت ( ۲۲۰۰ سال پیش از آتش سوزی) آثار ساختمانی به دست آمده است که دلالت بر سکونت افراد در این تپه دارد از این رو دوره هفتم بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد است که در این دوره از ابزار مفرغی استفاده می شد.

جام زرین حسنلو اثری کم نظیر در دنیا

IMG13131646

اما مشهورترین اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگهداری می شود.

۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۳۷ هیئت مشترک ایران و آمریکا ضمن حفاری در این تپه موفق به کشف جام بزرگ طلای حسنلو شد.

جام طلای حسنلو یک اثر باستانی کم نظیر به حساب می آید که قدمتی ۳۲۰۰ ساله دارد و احتمالا نقش مهمی در شکل گیری هنر دوره بعدی یعنی دوره مادها داشته است.

این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن دارد. بر روی جام نقش خدایگان سه گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده است. نقش پهلوانی که با هیولا می جنگد، نقش بدن انسان بر پشت یک پرنده و مطابقت صحنه ها با یک حماسه حوری از نقشهای موجود بر روی این جام است.

سازمان میراث فرهنگی برای اولین بار آن را در سال ۱۳۷۷ به نمایش عمومی گذاشت.

این جام در زیر اسکلت یک مرد پیدا شد و به همین خاطر، ضربه خورده و کج شده است. کارشناسان بر این باورند که این مرد با در دست داشتن جام در حال فرار از سپاه مهاجمان بوده و چون در حال فرار جانش را از دست داده جام در زیر فشار بدنش ضربه خورده و کج شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص این اثر بی نظیر تاریخی به خبرنگار مهر گفت: تپه تاریخی حسنلو یکی از آثار بی نظیری است که سالهاست نامزد ثبت جهانی در یونسکو است.

محمد فتحی در خصوص دلایل عدم ثبت جهانی این اثر افزود: در سالهای اخیر ثبت آثار تاریخی ایرانی در یونسکو محدود شده است ما پرونده این اثر تاریخی را سالهاست برای ثبت جهانی آماده کردیم اما همچنان در لیست انتظار قرار دارد.

IMG13131838

فتحی با تاکید بر اینکه هم اکنون این اثر بی نظیر تاریخی نیازمند رسیدگی مناسب است گفت: وضعیت موجود در شأن این اثر تاریخی نبوده و باید برنامه ریزی های اصولی برای حفظ و نگهداری این تپه باستانی صورت گیرد.

تپه حسنلو در هفت کیلومتری شهرستان نقده (سولدوز) قرار دارد.

درباره این مطلب نظر دهید