انتخاب زبان

آخرین اخبار

تکاب: ادامه بیکاری 80 کارگر معدن طلای آغ ‌دره

131421_340-595x300

اویان نیوز: با وجود شروع مشاغل فصلی در معدن طلای آغ دره، به دستور کارفرما از بازگشت به کار ۸۰ کارگر به این واحد جلوگیری شده است.

به گزارش اویان نیوز، منابع خبری ایلنا با اعلام این خبر گفته اند ۸۰ کارگر باقیمانده همان گروه ۳۵۰ نفری کارگران فصلی هستند که دی ماه سال گذشته در اعتراض به اخراج خود برای مدت چند روز تجمعات اعتراضی برپا کرده بودند.

بر اساس این گزارش، کارگران فصلی که در سال جاری به استخدام این واحد معدنی درآمده‌اند برخلاف سالهای گذشته دیرتر استخدام شده‌اند.

این کارگران همیشه بعد از اتمام تعطیلات نوروزی فعالیت خود را در معدن طلای آغ دره آغاز می کردند اما امسال استخدام آنها از نمیه دوم اردیبهشت ماه شروع شده است.

به گفته فعالان صنف کارگری استان آذربایجان غربی دلیل طولانی شدن زمان استخدام کارگران فصلی معدن طلای آغ دره با اعتراض زمستان سال گذشته آنها مرتبط است اما در عین حال گفته می‌شود که شرکت «پویا زرکان» در مقام پیمانکار معدن، دلیل استخدام نکردن باقیمانده کارگران فصلی را «عدم نیاز به کار آنها»  عنوان کرده است.

بر همین اساس، از مجموع ۸۰ کارگر فصلی بیکار فقط حدود ۱۵ از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.

به اعتقاد فعالان محلی، شهرستان تکاب (تیکان تپه) با داشتن دو معدن بزرگ طلای کشور و دارا بودن بیش از هشتاد معدن فعال(عمدتا سنگهای تزیینی) با فقر، بیکاری، اعتیاد و مهاجرت دست به گریبان بوده و از محروم ترین شهرهای کشور محسوب می گردد.

کارخانه فرآوری و استحصال طلای آغ ‌دره در ۳۰ کیلومتری تکاب قرار گرفته است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

تیکان تپه: ۳۵۰ کارگر معدن طلای آغ دره در انتظار بازگشت به کار

اقدام به خودکشی سه کارگر بیکار شده معدن طلای «آغ دره» آذربایجان

تیکان تپه: اخراج گسترده کارگران معدن طلای «آغ دره» آذربایجان/تجمع کارگران معترض

درباره این مطلب نظر دهید