انتخاب زبان

آخرین اخبار

تکاب: درگیری اهالی روستای «قره بولاق» با معدنکاران

tikab2

اختصاصی اویان نیوز: اهالی روستای «قره بولاق» تیکان تپه (تکاب) در اعتراض به استحصال معادن و تخریب مراتع و چراگاههای منطقه از تردد ماشین های حامل سنگ های معدنی جلوگیری نمودند.

به گزارش اویان نیوز، شنبه ۵مهر۹۳ اهالی روستای قره بولاق تیکان تپه (تکاب) در اعتراض به استحصال معادن و تخریب مراتع و چراگاههای منطقه و عدم توجه مسؤولان به تذکرات اهالی، اقدام به بستن جاده نموده و از تردد ماشین های حامل سنگ های معدنی جلوگیری کردند.

پس از اعتراض روستاییان، حسن عباسی معاون فرماندار تیکان تپه (تکاب) به همراه ماموران نیروی انتظامی در محل حضور یافته و خواستار پایان دادن به اعتراض روستاییان شد.

بر اساس این گزارش، پس از اصرار اهالی به ادامه اعتراض، ماموران امنیتی دو تن از معترضان را بازداشت نمودند که این امر با واکنش شدید اهالی مواجه شد.

در نتیجه مقاومت روستاییان، ماموران معترضان بازداشت شده را آزاد کرده و محل را ترک کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، روستاییان قره بولاق از تردد ماشین های سنگین حامل سنگ های معدنی جلوگیری می نمایند و دهها دستگاه ماشین سنگین در این مسیر متوقف شده اند.

این گزارش می افزاید، راه دیگر تردد ماشین آلات معادن نیز از سوی اهالی روستای «اوغول بیگ» قرق شده و این روستاییان نیز مانع از تردد این ماشین ها می شوند.

منطقه «قره بولاق» تیکان تپه (تکاب) بیش از بیست معدن سنگ تراورتن را دارا می باشد.

گفته می شود مالکیت اغلب معادن این منطقه متعلق به افراد غیر بومی و عمدتا اهل اصفهان می باشد.

در ماه های اخیر در روستاهای اربشه، گؤله گؤله، بیرینجه و دورباش نیز درگیری میان روستاییان و معدنکاران صورت گرفته است.

به اعتقاد فعالان محلی، به رغم ملی بودن و تعهدات قانونی متولیان استخراج معادن، تاکنون این معادن و سایر معادن واقع شده در شهرستان تکاب(تیکان تپه) سودی برای اهالی نداشته و تنها فقر و محرومیت و آلودگی محیط زیستی نصیب ساکنان بومی شده است.

به گفته ی ایشان، اهالی منطقه از بیکاری و محرومیت رنج می برند و همچنان منتظر آسفالت ریزی راه های مواصلاتی خود بوده و حتی از داشتن آب آشامیدنی سالم نیز محروم می باشند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

تکاب: اعتراض اهالی روستای «ساریجالی» به استحصال معدن پلی متال

تیکان تپه: تجمع اهالی روستای «گؤله گؤله» دراعتراض به فعالیت معدن سنگ آهن

درباره این مطلب نظر دهید