انتخاب زبان

آخرین اخبار

تکاب: شکایت دسته جمعی روستاییان به استحصال معدن پلی متال/ تصاویر

tikab5

اختصاصی اویان نیوز: اهالی روستای «ساریجلو» تکاب در اعتراض به استحصال معدن پلی متال در بالادست این روستا، به صورت دسته جمعی از مالک این معدن شکایت کردند.

به گزارش اویان نیوز، سه شنبه ۲۳تیر۹۴ اهالی روستای «ساریجلو» (ساریجالی) از توابع شهرستان تکاب (تیکان تپه) در اعتراض به استحصال معدن پلی متال در جوار این روستا، از محمد صادق اصغری، مالک این معدن طرح شکایت کردند.

در متن این شکایت نامه آمده است: «دربند ساریجلو حوزه آبریز سد قوشخانه و نهایتا الغدیر است که به نوعی آب شرب تکاب و چندین شهرستان از آبراهه های این محل تامین می شود. هرگونه تخریب و انجام عملیات معدن کاری در این محل مخصوصا پلی متال موجب آلوده شدن آب های سطحی و زیر سطحی خاک و آب و هوا در این محل و نابودی چشمه های و نهایتا سلامت آبی تکاب و روستاهای اطراف را به خطر خواهد انداخت

فاصله سینه کار تعیین شده برای فعالیت این معدن، از چشمه ی روستا کمتر از ۵۰ متر هوایی و فاصله آن تا روستای ساریجالی کمتر از ۳۰۰ متر هوایی می باشد، حال آنکه طبق ضوابط زیست محیطی معادن، فاصله سینه کار معادن بدون استفاده از مواد ناریه، از چشمه ها و روستاها ۵۰۰ متر هوایی و در صورت استفاده از مواد ناریه باید بیش از ۸۰۰ متر هوایی باشد.

روستاییان معتقدند شیب تند این محل سبب خواهد شد تا گرد و غبار و مواد سمی فلزی حاصل از استحصال این معدن، به سرعت وارد چرخه آب و خاک محل شده و منطقه را با بحران زیست محیطی مواجه کرده و دامداری منطقه را نابود کند.

در یکی از بند های این شکایت نامه آمده: «فعالیت این معدن موجب از بین رفتن مراتع ساریجلو، چهار طاق و قوشخانه ها و نهایتا موجب از بین رفتن دامداری در این روستاها خواهد شد».

روستاییان نحوه صدور مجوز برای این معدن و بسیاری از معادن را «دور زدن موارد قانونی و روابط اداری خارج از شهرستان و استان» عنوان کرده آورده اند: «شورای حل اختلاف معادن استان بدون توجه به مواد قانونی و مشکلات اجتماعی و زیست محیطی که برای منطقه ایجاد خواهد کرد، اقدام به صدور مجوز برای این معدن نموده است».

در خردادماه سال ۹۳ اهالی این روستا با تجمع در محل این معدن، از استحصال و فعالیت این معدن جلوگیری کردند.

در حال حاضر معدنکاران ماشین آلات خود را در اطراف این روستا جهت شروع فعالیت خود مستقر نموده اند.

در همین حال روستای ساریجلو از ابتدایی ترین امکانات روستایی محروم بوده و از داشتن راه روستایی مناسب و آب آشامیدنی بهداشتی بی بهره است.

با این همه صدور مجوز استحصال معدن پلی متال در جوار این روستا موجب نگرانی اهالی شده است.

محل استحصال معدن آب چندین روستا از جمله «ساریجلو»، «چارداق»، «قوشخانه»، «هامپا» و «قوشا بولاق» را تامین می کند که شغل اصلی ساکنان آن کشاورزی و دامداری است.

این منطقه از اصلی ترین منابع و سرچشمه های تامین آب سد «الغدیر» و «گوگردچی» بوده که آب آشامیدنی شهرستان تکاب از آن تامین می گردد.

معدن پلی متال ترکیبی از چندین فلز مختلف از جمله سرب، روی، آهن و… می باشد.

 sarclu (2) sarclu (3) sarclu (4) sarclu

 1 2 3 4

سابقه خبر در اویان نیوز:

تکاب: اعتراض اهالی روستای «ساریجالی» به استحصال معدن پلی متال

تیکان تپه: تجمع اهالی روستای «گؤله گؤله» دراعتراض به فعالیت معدن سنگ آهن

درباره این مطلب نظر دهید