انتخاب زبان

آخرین اخبار

تکاب: قطع دست کارگر معدن «قوش خانا»/عدم حمایت از کارگر مصدوم

meden

اختصاصی اویان نیوز: دست یک کارگر جوان در معدن «قوش خانا» در تکاب (تیکان تپه) قطع شد.

بنا به اطلاع اویان نیوز، در روز های اخیر دست سجاد امینی کارگر معدن سنگ تراورتن روستای «قوش خانا» در تکاب (تیکان تپه) قطع شده است.

حادثه زمانی اتفاق می افتد که دست این کارگر آذربایجانی زیر سنگ ۲۵تنی تراورتن دچار سانحه می شود.

پس از وقوع این حادثه کارگر مصدوم به بیمارستان شهر تکاب منتقل می شود ولی به دلیل عدم امکانات کافی پزشکی به اجبار به یکی از بیمارستان های شهر اورمیه اعزام می گردد.

براساس این گزارش، بیمارستان های شهر اورمیه نیز بدلیل فقدان امکانات و تجهیزات پزشکی کافی این کارگر مصدوم را جهت مداوا و عمل جراحی به تبریز اعزام می کنند.

تاخیر زمانی برای دسترسی به تجهیزات و امکانات پزشکی موجب می شود امکان پیوند از بین رفته و دست راست این کارگر از ناحیه مچ قطع گردد.

سجاد امینی ۲۷ ساله، متاهل، اهل تکاب (تیکان تپه) و حدود سه سال است در معدن سنگ تراورتن روستای «قوش خانا» مشغول به کار می باشد.

کارگران معادن سنگ تکاب (تیکان تپه) به صورت فصلی و بدون اعطای بیمه و تسهیلات درمانی مشغول به کار می باشند.

این گزارش می افزاید، این کارگر آذربایجانی از دریافت هرگونه حق و حقوق کارگری و مزایای از کارافتادگی محروم گشته و مسؤولان معدن حاضر به پرداخت غرامت به این کارگر نمی باشند.

پس از این حادثه سجاد امینی دچار افسردگی و سرخوردگی شده است.

وی در حال حاضر از طریق شکایت به دادگستری خواستار احقاق حقوق خود می باشد.

در حال حاضر در شهرستان تکاب (تیکان تپه) ۵۴ معدن مختلف در حال فعالیت می باشند که استخراج کنندگان کلیه این معادن غیر بومی می باشند.

مرداد سال گذشته حبیب الله مدنی در گفت و گو با ایرنا گفته بود: معدن کاران و سرمایه گذاران بخش معدن به ویژه معادن سنگ با وجود درآمدهای میلیاردی تاکنون هیچ مبلغی را به عنوان عوارض و مالیات درآمد خود پرداخت نکرده اند.

به گفته ی وی شهرستان تکاب نه تنها از مالیات بر درآمد معدن کاران بهره مند نیست بلکه مورد هجوم آلودگی های زیست محیطی ناشی از معادن سنگ نیز قرار گرفته است.

سالانه تعداد زیادی از کارگران معادن تکاب (تیکان تپه) بر اثر حوادث کار مصدوم و یا جان خود را از دست می دهند.

پیشتر سال ۱۳۸۳ علی اشرف شیری و سال ۱۳۸۵ صفر قبولی از اهالی روستای «کوممت» در معدن سنگ تراورتن این روستا جان خود را از دست داده بودند.

سال ۱۳۸۸ نیز سجاد قنبری کارگر معدن طلای آغ دره بر اثر مسمومیت ناشی از سیانور جان خود را از دست داده بود.

کارگران معدن سنگ تراورتن روستای «قوش خانا»مانند سایر معادن این شهر تکاب اکثریت قریب به اتفاق آنها ترک واهل شهرستان تکاب(تیکان تپه)هستند مجبورند در فصل زمستان جهت امرارمعاش به مناطق صنعتی مرکز مهاجرت کنند.

به گفته کارگران، آنها فاقد هرگونه امنیت جانی در هنگام کار می باشند.

درباره این مطلب نظر دهید