انتخاب زبان

آخرین اخبار

تکرار سرقت آثار تاریخی از بی تدبیری مسئولان است

KOJMw9t

اویان نیوز: رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به سرقت اخیر از موزه آذربایجان گفت: اتفاقاتی از این دست که سابقه قبلی هم دارد نشان از بی توجهی مسئولان امر نسبت به حفاظت از میراث تاریخی این مرز و بوم دارد.

حبیب شیری آذر در حاشیه جلسه شورای شهر در گفتگو با مهر افزود: آثار تاریخی نماد تمدن و فرهنگ یک ملت است و کوتاهی مسئولان در حفظ این نمادها که منجر به دزدی اخیر از موزه تبریز شده است به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از منابع مالی خود را از طریق نمایش آثار تاریخی در موزه ها تامین می کنند. حال آنکه اکثر این آثار از موزه های کشورهایی همچون مصر، چین و ایران دزدیده شده و به آنجا انتقال یافته است.

وی با اظهار تاسف از این موضوع افزود: آثار تاریخی بیش از منابع نفت و گاز بازدهی مالی دارند ولی اهمیت آنها در ایران شناسایی نشده و ما به راحتی این منابع بی پایان را از دست می دهیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور گفت: نباید بخاطر برخی بی تدبیری ها و مدیریت های نامناسب شاهد به یغما رفتن این آثار ارزشمند باشیم.

 شیری آذر همچنین گفت: مسئولان امر باید نسبت به این مسئله پاسخگو بوده چاره اندیشی کنند نه اینکه با برخی موضع گیری ها موضوع را کم اهمیت جلوه بدهند.

وی افزود: سابق بر این نیز اتفاقاتی از این دست پیش آمده بود که تکرار دوباره آن نشانگر بی توجهی و عدم حفاظت صحیح از این آثار است.

وضعیت نامساعد بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

شیری آذر همچنین با اشاره به وضعیت نامساعد بزرگترین بازار سرپوشیده جهان گفت: متاسفانه تنها اثر ثبت شده جهانی در تبریز مورد بی مهری قرار گرفته است و وضعیت بسیار نامساعد دارد. این خود نمونه بارز دیگری از بی توجهی به این منابع غنی فرهنگی است.

وی افزود: سقف تیمچه مظفریه سالهاست که نیاز به تعمیر دارد اما تا کنون هیچ توجهی از طرف مسئولان به این موضوع نشده است.

رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورا در ادامه اظهار داشت: این بی توجهی ها نه تنها ضررهای مالی گزافی به دولت می زند، بلکه آثار و تمدن و گذشته فرهنگی ما را نیز دستخوش تخریب کرده و از میان می برد.

درباره این مطلب نظر دهید