انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تیر آخر بر جان شیرین لاله

اویان 1

اویان نیوز: اخیراً روابط عمومی منطقه ۷ تبریز از قول شهردار منطقه، از تملک ۸۷ هکتار از باغات منطقۀ لاله و تبدیل آن به بوستان و پارک خبر داد. سابقۀتملک و تغییر کاربری باغات تبریز از سوی شهرداری در دیگر مناطق، تردیدهایی را در مورد ادعای شهرداری در رابطه با زیباسازی شهر و حفظ محیط زیست ایجاد می‌کند.

تبریز تا چهل-پنجاه سال اخیر شهر باغات بود. هزاران هکتار اراضی زیر کشت در اقصی نقاط شهر تبریز مایحتاج مردم شهر را تامین می کرد. علاوه بر این بخش بزرگی از این محصولات هم به شهرها و استانهای همجوار صادر میشد که قسمتی از آن هنوز هم پابرجاست. تنها در غرب تبریز باغاتی همچون اهراب، کوچه‌باغ، قیرمیزی باغ، خطیب، حکم آباد، دیزج، شنب غازان و لاله وجود داشت که از این میان تنها تا حدی حکم‌آباد با مساحت تقریبی ۵۰۰ هکتار توانسته کاربری اصلی خود را حفظ کند. این مساله مدیون مقاومت خود کشاورزان حکم‌آباد در مقابل تملک باغات و تغییر کاربری از سوی شهرداری است.

تملک باغات حکم‌آباد از سال ۱۳۷۱ انجام شد. شهرداری منطقۀ ۴ بسیاری از باغات شرق حکم‌آباد را از طریق واسطه‌هاتملک کرد و چندی بعد ساخت و ساز در آن قسمت شروع شد. در حال حاضر حکم‌آباد شرقی مسکونی و حکم‌آباد غربی زراعی است. شهرداری منطقۀ مذکور همچنان ادعای مالکیت بر قسمتهایی از بخش غربی و الحاق آن به پارک بزرگ تبریز دارد.
وضعیت پارک بزرگ تبریز نیز خود قصۀ دیگری است. مطالعات احداث این پارک از سال ۱۳۵۰ شروع شده است اما شروع احداث آن به ۲۰ سال بعد یعنی سال ۱۳۷۰ برمیگردد. طی ده سال دو فاز از این مجموعه افتتاح شده است که پیاده‌رو و جدول کشی، چمن کاری و آلاچیق سازی اهم فعالیتهای شهرداری طی این دو دهه را تشکیل می‌دهد. همچنین در قسمتی از اراضی مشخص شده برای پارک، جایگاه سوخت، اداره دادگستری وخانه مستمندان وبازنشستگان احداث شده است.

اویانقسمتی از فاز افتتاح شده پارک بزرگ تبریز

شهرداری در حالی مصرانه و به بهانۀ احیاء محیط زیست و زیباسازی شهر دست به تملک باغات تبریز میزند که میتواند با حمایت از کشاورزان و توسعۀ آبیاری مکانیزه و سیستم گلخانه‌ای، هم باعث رونق این بخش گردد و هم بخشی از مشکل بیکاری را مرتفع کند. همچنین با صرفه‌جویی در منابع خود با عدم تملک باغات تبریز میتواند بر روی دیگر نهادهای وابسته به خود همچون آتش‌نشانی سرمایه‌گذاری کند.

علاوه بر این باغات تبریز با توجه به کشت صیفی و سبزی، استعداد بسیار زیادی در رابطه با گردشکری کشاورزی دارند. گردشگری کشاورزی گونه‌ای از فعالیتهای توریستی است که گردشگران هم جهت تفریح و هم خرید به باغات کشیده میشوند. در کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا حتی گردشگران میتوانند در برداشت محصول، چیدن میوه و حتی غذا دادن به دام نیز مشارکت کنند. در این رابطه کشاورزان باغات حکم‌آباد تبریز توانسته‌اند با سرمایه و ارادۀ خود گونه‌ای از این گردشکری کشاورزی را به اجرا درآورند. بسیاری از شهروندان تبریز از مناطق مختلف شهر به این باغات می آیند و حس متفاوتی از خرید و گردشگری را تجربه میکنند.

اویان 1گردشگری کشاورزی در حکم‌آباد

علی فرخی، شهردار منطقۀ ۷ تبریز از تملک بخش زیادی از منطقۀلالۀ خبر میدهد. باغات لاله به شیرینی فلفلش معروف است اما بخش بزرگی از آن قبلا به مجتمع‌های مسکونی، خیابان و پاساژ تبدیل شده‌اند. آنچه از لاله بجا مانده بخش حاشیه‌ای و کوچکی از باغ لالۀ قدیم است. پارک و یا بوستان شهرداری تیر آخری است بر جان شیرین لاله.

گزارش از رضا عبدی

درباره این مطلب نظر دهید