انتخاب زبان

آخرین اخبار

تیکان تپه: خود کشی کشاورز آذربایجانی در پی تهدید پاسگاه منابع طبیعی

tikab

اختصاصی اویان نیوز: یک کشاورز اهل  روستای برنجه(بیراینجه) شهرستان تکاب در پی تهدید پاسگاه ویژه منابع طبیعی این شهرستان اقدام به خودکشی کرد.

به گزارش اویان نیوز، روز سه شنبه ۲۶خرداد۹۴ فردی به نام نبی اله حامدی در روستای برنجه(بیراینجه) شهرستان تکاب، در نتیجه اخطارها و تهدیدات پاسگاه ویژه منابع طبیعی، خود را به دریاچه زندان برنجه انداخته و غرق شده است.

این کشاورز که پیشتر به شخم زدن و کشت زمین خود اقدام کرده بود، ۳ روز قبل از خودکشی به اتهام «تخریب و تصرف در منابع طبیعی» به پاسگاه ویژه منابع طبیعی تکاب احضار و به پرداخت جریمه و زندان تهدید می شود.

نبی اله حامدی که از سال های دور در آن اراضی به کشاورزی مشغول بوده است، در سه سال اخیر در زمین خود محصولی نکاشته بود؛ مسولان اداره منابع طبیعی تکاب نیز ادعا کرده اند که این اراضی جزء «منابع طبیعی» بوده و وی دیگر نمی تواند در آن محل کشاورزی کند.

اهالی روستا می گویند نبی اله حامدی پس از ترک پاسگاه به روستا بر می گردد و از شدت ناراحتی خود را به دریاچه ۷۰ متری «زندان برنجه» انداخته و غرق می شود.

این کشاورز روستایی صاحب ۵ فرزند می باشد.

 تعداد زیادی معدن سنگ تراورتن در این روستا فعال می باشد که به اعتقاد اهالی منطقه، فعالیت این معادن موجب تخریب منابع طبیعی و اراضی کشاورزی شده است اما مسولان اداره منابع طبیعی با معدنکاران با مماشات برخورد کرده و با کشاورزان برخورد سختگیرانه تری دارند.

به گفته اهالی منطقه، اداره منابع طبیعی تکاب، چند سالیست با ارائه نقشه ای، بسیاری از زمین های کشاورزی را جزء «منابع طبیعی» اعلام کرده و اقدام به تصرف آن ها نموده است.

پیشتر نیز اداره منابع طبیعی تکاب در چند روستا، روستاییان را به اتهام «تخریب و تصرف در منابع طبیعی» به پرداخت جریمه و زندان محکوم کرده است.

این روستا با وجود داشتن ده ها معدن سنگ تراورتن، از روستاهای محروم تکاب بوده و از داشتن راه خاکی مناسب نیز بی بهره می باشد.

روستای برنجه(بیراینجه) در ۲۸ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

tikab

1_272561

2_272562

3_272563

سابقه خبر در اویان نیوز:

تیکان تپه: خود کشی جوان ۲۴ ساله در دریاچه تخت سلیمان

درباره این مطلب نظر دهید