انتخاب زبان

آذربایجان غربی

  Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تیکان تپه : درگیری اهالی روستای آی قلعه سی با معدن چیان

tikan tepe

اختصاصی اویان نیوز : اهالی روستای آی قلعه سی با تجمع اعتراضی در محل استخراج معدن سرب و روی این روستا مانع از ادامه کار شرکت بهره بردار این طرح با نام معدنکاران انگوران شدند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز اهالی روستای آی قلعه سی خواهان پرداخت بخش ناچیزی از سود هنگفت این شرکت از تخریب منابع طبیعی بسیار زیبای آن درجهت عمران وآبادانی این روستای محروم شدند.

روستای فوق با سکنه ی سی خانواری در بیست کیلومتری شهرستان تیکان تپه بدون داشتن خانه بهداشت و راه مواصلاتی مناسب در فرعی راه یاسوکند در استان کردستان به تیکان تپه در آذربایجان غربی واقع شده است.

شهرستان تیکان تپه دارای منابع غنی معدن می باشد که همواره فعالیت غیر اصولی شرکت های بهره بردار این معادن نارضایتی اهالی منطقه را در پی داشته است. روستاهایی اوغولبیک، عربچه، چوپلو، قوش خانا، یولقون آغاج، گونبد، بیرنجه، دورباش، حاج بابا و… که بعلت واقع شدن در محورهای مواصلاتی همواره بعلت تردد تریلر های حامل مواد معدنی تخریب می شوند. ساکنین این مناطق بعلت تخریب روستاهای خود، تخریب بیش از حد منابع طبیعی وچراگاه های  دام و نیز شیوع بیماری های ناشی از آلودگی منابع آب آشامیدنی همواره با شرکت های بهره بردار معادن درگیر بودند.

به گفته اهالی منطقه همواره درگیری و شکایت ساکنان روستای های ذکر شده با وساطت ارگان های دولتی به نفع معدن کاران پایان می یابد.

نظر برای این مطلب داده شده است ۳

 1. این روستایان باید به خاطر جان خود عتراض کنند زیرا با استخراج طلا .سرب و روی وارد منابع آبی شده وآنان را به انواع سرطان مبتلا می کند
  نه برای آنان بلکه برای نسل های آینده آنها وظیفه من اطلاع رسانی بود(زمین شناس)

 2. طلای استخراج شده از این مناطق نه تنها برای مردم تیکان تبه حتی برای کل آذربایجان سودی نخواهد داشت
  زیرا تمام این طلاها به مناطق فارس نشین انتقال داده شده وبرای آنها خرج خواهد شد _
  مانند اصفهان که به بهانه وجود دستکاها برای جدا سازی وغنی سازی به انجا انتقال داده میشوند

 3. ماده معدنی این معدن هیچ خریداری ندارد و تاکنون فقط دپو گردیده است و به فروش نرفته است.

درباره این مطلب نظر دهید