انتخاب زبان

تاریخ

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ثبت ملی هم مانع تخریب نشد؛ یک بنای تاریخی دیگر در تبریز با خاک یکسان شد

خانه تاریخی حمید زاده رضوی

اویان نیوز: خانه تاریخی «حمید زاده رضوی» واقع در ضلع شمال غربی میدان نادر تبریز، اثری مربوط به دوره قاجار و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران به طور کلی تخریب شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از تبریزمدرن، سید حسن قریشی معاون میراث فرهنگی این اداره کل ضمن ابراز تاسف از این تخریب این جداره و با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی اداره کل برای جلوگیری از این اتفاق، گفت:این خانه خارج از بافت تاریخی واقع شده است و تنها جداره این خانه ثبت ملی شده بود که با شکایت مالک، دیوان عدالت اداری حکم به خروج این جداره از فهرست ثبتی داد.

وی با اشاره به اینکه طرحی به مالک ارائه شده تا جداره این خانه به شیوه ای با هویت بازسازی شود، اظهارکرد: مالک الزام قانونی به استفاده از طرح یاد شده در اجرای جداره ندارد.

قریشی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تمام توان خود را برای صیانت از ابنیه تاریخی به کار گرفته است اما در مواردی که حکمی از سوی مرجع قضایی صادر می شود و مالک اقدام به اجرای حکم می کند جلوگیری از آن در حوزه اختیارات اداره کل نیست.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حالی عملاً اقدامی بازدارنده از تخریب آثار تاریخی شهر انجام نمیدهد که برای مثال این خانه‌ی مربوط به دوره قاجار در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۰۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

22

خانه تاریخی حمید زاده رضوی

خانه تاریخی حمید زاده رضوی2

خانه تاریخی حمید زاده رضوی3

خانه تاریخی حمید زاده رضوی4

خانه تاریخی حمید زاده رضوی

درباره این مطلب نظر دهید