انتخاب زبان

قزوین

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

جاذبه های گردشگری قزوین از دیدگاه مسافران نوروزی

80588628-3815017

اویان نیوز: همزمان با ایام تعطیلات نوروزی، مسافران زیادی از داخل و خارج کشور جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی استان قزوین را مورد بازدید خود قرار دادند.

عالی قاپو، حمام قجر، مسجد جامع، حسینیه امینی ها، بازار، سرای سعد السلطنه، آب انبار سردار، قلعه الموت، دریاچه اوان، موزه قزوین و امامزاده حسین (ع) از جمله پر بیننده ترین مراکزی بودند که مورد توجه مسافران نوروز سال ۹۲ قرار گرفته است.

ˈمحمد تربتیˈ یکی از شهروندان مشهد مقدس در حین بازدید از مجموعه عالی قاپوی قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: این مجموعه با سابقه دیرین خود یکی از زیباترین مکان هایی که تاکنون دیده ام.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بنای عالی قاپوی اصفهان از این مجموعه گرفته شده، خود بیانگر یکی از قدیمی ترین و زیباترین بناهای تاریخی کشور می باشد.

یک مسافر نوروزی از بوشهر نیز اظهار داشت: ساخت و مرمت سازی های صورت گرفته در مجموعه عالی قاپو و چهلستون قزوین نشان از همت بالای مسوولان این استان در حفظ و احیای بناهای تاریخی است اما چنین بناهایی نیازمند توجه و مساعدت بیشتر مسوولان اجرایی کشور و بخصوص سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز می باشد.

ˈنرگس دلواریˈ اضافه کرد: بدون شک با حفظ چنین بناهای تاریخی آیندگان ما می توانند به خود ببالند که پیشینیانشان با ابزارها و دانش آن روز خود توانسته اند بناهای با عظمت و زیبایی را خلق کنند که گذشت زمان و حوادث و بلایای طبیعی نیز نتوانسته آسیب جدی به آنها وارد سازد.

وی که برای نخستین بار به قزوین سفر کرده است، ادامه داد: طی دو روز گذشته بناهای زیبایی را در این شهر مشاهده کردم و دریافتم که قزوین یکی از قدیمی ترین و با عظمت ترین شهرهای کشور ایران است که حتی این عظمت باعث شده تا سال های سال بعنوان پایتخت کشور نیز برگزیده شده باشد.

یک توریست اهل اتریش در حین بازدید از مسجد جامع قزوین اظهار داشت: این بنا یکی از شاهکارهای هنر معماری اسلامی در یک هزار سال پیش است.

ˈجورج کای هاندˈ که برای بار چهارم به ایران سفر کرده، مساجد در ایران را از شاهکارهای معماری ایرانیان دانست و افزود: هنرهای بکار گرفته شده در ساخت مساجد ایران را حتی در کشورهای اسلامی منطقه هم یافت نمی شود و این مساله بیانگر آنست که هنر معماری ایرانی در آن سال ها تنها در انحصار ایرانیان بوده است.

این توریست که برای نخستین بار به قزوین سفر کرده، تاکید کرد: با دیدن آثار تاریخی و هنری قزوین می خواستم تنها یک روز در این شهر بمانم اما با مطالعه و دیدن عکس های گردشگری این استان، بخصوص منطقه الموت تصمیم دارم بیشتر از چهار تا پنج روز در این شهر بمانم تا از دیدن این آثار که مرا به یاد سفر به آتن در یونان می اندازد، لذت ببرم.

مسافر دیگری که از همدان برای بازدید از حمام قجر قزوین آمده بود، گفت: من به شهرهای زیادی در کشور سفر کرده ام اما این حمام یکی از زیباترین مکان های تاریخی بود که تاکنون به چشم دیده ام.

ˈموسی نوریˈ افزود: خوشبختانه قزوین هم مانند همدان دارای اماکن تاریخی کهن و فراوانی است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

به گفته وی، اماکن باستانی ایران گواه تاریخی پر فراز و نشیب را به ما می دهد که گذشتگان ما دارای چه خلاقیت ها و استعدادهای نابی در زمینه ساخت ابنیه و مکان های تاریخی بوده اند.

ˈابوالفضل رخش بهارˈ که از شیراز به قزوین آمده، به خبرنگار ایرنا گفت: قزوین یکی از شهرهای باستانی ایران زمین است که بایستی بیش از آنچه که هست به آن بها داده شود.

وی تاکید کرد: سال گذشته که به این شهر آمده بودم در زمینه مرمت و بازسازی اماکن تاریخی متاسفانه شاهد ابتکار و خلاقیت های جدیدی نبودم و تنها المان ها و ابتکارات شهرداری این شهر در زمینه گردشگری در نوع خود بسیار جالب و زیبا بود.

وی اضافه کرد: مسوولان و دستگاههای اجرایی در سال ˈحماسه سیاسیˈ و ˈحماسه اقتصادیˈ که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده بایستی تلاش بیشتری را در حفظ و احیای بافت های تاریخی و باستانی شهرهای کشور داشته باشند تا آیندگان با دیدن آنها به تاریخ گذشته خود افتخار کنند.

استان قزوین با قدمت هفت هزار ساله دارای بیش از یکهزار اثر تاریخی ثبت شده و دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که ۱۲ درصد از بناهای تاریخی ایران را در خود جای داده و از این نظر، در رتبه نخست قرار دارد.

ایرنا

درباره این مطلب نظر دهید