انتخاب زبان

محیط زیست

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

جایزه سازمان ملل به تشکل غیردولتی «چتر نقده» رسید

81863666-70348313

اویان نیوز: رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: تشکل غیردولتی چتر این شهرستان به عنوان نخستین گروه ایرانی برای جایزه استوای سازمان ملل متحد برگزیده شد.

به گزارش اویان نیوز، فرامرز سفری در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: گروه چتر از زیرمجموعه سازمان های مردم نهاد این شهرستان به عنوان نخستین گروه ایرانی برای دریافت جایزه استوای سازمان ملل متحد برگزیده شده است.

این جایزه روز هفتم دسامبر (۱۶ آذر) در نشست COP21 در کشور فرانسه  به این گروه اهدا شد.

سفری افزود: گروه چتر که متشکل از سازمان های مردم نهاد نقده است در راستای بهبود وضعیت تالاب های اقماری دریاچه اورمیه فعالیت می کند و تلاش های این گروه تاکنون منجر به احیای تعدادی از این تالاب ها شده است.

وی اظهارکرد: جایزه استوا به منظور به رسمیت شناختن کار گروهی، قدردانی از رویکردهای نوآورانه و مشارکتی، توسط هفت سازمان غیردولتی به این گروه داده می شود.

سفری گفت: با تلاش این گروه برای ترمیم تالاب های اقماری حاشیه دریاچه اورمیه تاکنون یک هزار و ۶۰۰ هکتار از این تالاب ها بازیابی و احیا شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: در این شهرستان هشت تشکل و انجمن زیست محیطی فعالیت های خود را در راستای نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست، احیا و پاکسازی تالاب ها و برگزاری دوره های آموزشی برای ساکنان حاشیه این تالاب انجام می دهند.

جایزه استوا، جایزه شاخصی به شمار می رود که سازمان ملل متحد، جامعه مدنی، کسب و کارهای گوناگون و سازمان های مردمی را برای بالا بردن راه حل های توسعه پایدار در کنار هم قرار داده است.

این جایزه بین المللی تلاش جوامع را برای کاهش فقر، حفاظت از طبیعت و تقویت انعطاف پذیری در برابر تغییرات آب و هوایی به رسمیت می شناسد.

شهرستان نقده با داشتن سه تالاب بین المللی حسنلو، یادگارلو و درگه سنگی و چندین تالاب فصلی و دائمی دیگر مانند تالاب سولدوز، آق قلعه، طالقان (اسلام آباد)، درنا گلی و سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه همه ساله شاهد حضور شمار زیادی از انواع مرغابی، کشیم، چنگر، انواع اردک سرحنایی، تاجدار و سرسبز، عقاب تالابی، چوپ پا، پرستوی دریایی، تنچه و گونه بسیار نادر اردک سرسفید است.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی در ۸۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

درباره این مطلب نظر دهید