انتخاب زبان

البرز

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

حاشیه نشینی در اسلام آباد کرج؛ درد آذربایجانیان در حاشیه

4

اویان نیوز: اسلام‌آباد یا زورآباد نام یکی از محلات فقیرنشین کرج است که براساس آمار غیر رسمی بیش از دو سوم جمعیت آن را ترکانی شامل می شود که از شهرهای مختلف آذربایجان به این منطقه مهاجرت کرده اند.

به گزارش اویان نیوز، اسلام‌آباد یا زورآباد نام محله‌ای بر روی یک تپه، در شهر کرج در استان تازه تاسیس البرز است. این محله از فقیرترین نقاط شهرستان کرج است.

نام اصلی این تپه مرادآب بود که در دوره پیش از انقلاب به زورآباد و مفت‌آباد شهرت یافت و پس از انقلاب به اسلام‌آباد تغییر نام داد.

از حدود سال‌های ۱۳۵۰ مهاجرت به این منطقه آغاز شد و مهاجران شروع به ساخت خانه‌هایی موقتی و بدون امکانات اولیه نمودند.

3

سپیده پارسا پژوه، فوق لیسانس مردم شناسی از دانشگاه تهران، در پایان نامه خود تحت عنوان «ما، آنها/ اتنوگرافی یک تردید» جمعیت این محله را ۱۲۰ هزار نفر ذکر کرده می نویسد: «مردم این محله اغلب مهاجرانی هستند که از ۳۰ ‪ تا ۱۵سال پیش روستاهای خود را رها کرده و در جستجوی زندگی بهتر به شهر آمده‌اند این اهالی از قوم‌های ترک، لر، کرد، فارس و حتی عرب هستند و بیشترین آنان را ترک‌ها تشکیل می‌دهند.»

هر چند آمار دقیقی از میزان ترکیب قومیتی اسلام‌آباد ارائه نشده است اما براساس آمارهای غیر رسمی ۶۷٪ جمعیت این محله را ترکان تشکیل می دهند که از استانهای زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به امید یافتن کسب و کار به این شهرک مهاجرت کرده اند.

2

به نوشته ی برخی منابع غیر رسمی، در سال ۱۳۸۴، زبان مادری ۶۷٪ از جمعیت محله اسلام‌آباد کرج ترکی آذربایجانی، ۱۳٫۶٪ لری، ۹٫۱٪ گیلکی و مازندرانی، ۳٫۴٪ بلوچی، ۳٫۴٪ کردی و ۳٫۴٪ فارسی بوده‌است.

به نوشته ی این منابع، اکثر ساکنان محل به کارگری ساختمان اشتغال دارند و بقیه به دستفروشی، رفتگری، کاسبی و رانندگی مشغولند و بیش از ۱۵۰۰ نفر از کودکان منطقه نیز به جمع‌آوری و خرید و فروش نان خشک در سطح شهر اشتغال دارند.

خبرگزاری مهر درباره معضل حاشیه نشینی در کرج می نویسد هزینه بالای زندگی در پایتخت بسیاری از مهاجران را ترغیب می کند که برای زندگی به کرج بیایند، در این صورت پدیده حاشیه نشینی در کرج زیر سایه پایتخت روز به روز افزایش می یابد و تبدیل به تهدید می شود.

رشد جمعیت شهری کشور طی ۴۵ سال گذشته تا کنون بیش از هفت برابر بوده است. این افزایش، نشان از مهاجرت های بی رویه از روستا به شهر دارد.

شرایط بد اقتصادی در روستاها و شهرهایی که از داشتن حداقل ها برای ایجاد زیرساخت های اشتغال محروم هستند باعث می شود مردم کوله بار برداشته و راهی شهرها شوند در این میان نرخ هزینه های زندگی در برخی​ منطقه های حاشیه نشین برای مهاجران بسیار جذاب است.

6

وجود کارخانه های بزرگ صنعتی و تولیدی، معادن و غیره باعث شده که بسیاری از هم وطنان زندگی در این شهر را برگزینند. در خیابان های مرکزی شهر که قدم بزنید شاید به این فکر فرو روید که همه چیز خوب است و خبری از فقر و حاشیه نشینی نیست ولی کافیست برای رفتن به چالوس از کمربندی شهر عبور کنید جایی که با مرکز شهر ۱۵  دقیقه ای بیشتر فاصله ندارد. منطقه آلونک نشین اسلام آباد که در گذشته معروف به زورآباد بود، منطقه ای است نسبتا بزرگ با مساحت ۱۶۵ هکتار و بیش از ۳۰ سال است که از شکل گیریش می گذرد. بافت خانه ها نامنظم است زمانی کاملا در حاشیه بود ولی حالا قسمتی از منطقه دارد کم کم در دل شهر جا می شود.

7

این گزارش می افزاید، دیدن تصاویری از رها شدن زباله در خیابان ها، بوی بد فاضلاب و همچنین استقرار ضایعات فروشی ها زشت و نازیبا است. از همه مهمتر وجود بیش از یک ششم بافت فرسوده استان البرز در این منطقه، نیز مانند تاولی بزرگ بر قلب منطقه نمایان است.

عرض برخی خیابان ها از جمله خیابان اصلی این منطقه کمتر از ۱۰ متر است به طوری که دو خودرو نمی توانند از کنار هم عبور کنند. در سال ۸۸ قرار بر این بود که عرض خیابان اصلی به ۱۶ متر تغییر یابد ولی همچنان ۶ متر است و ترافیک، مهمان ناخوانده و دردسرساز همیشگی خیابان های این منطقه است.در نظر بگیرید اگر کسی بیماری داشته باشد و بخواهد او را به نزدیک ترین مرکز درمانی برساند چه مسیر تنگ و کم عرضی را باید بپیماید تا به خیابان های با عرض بزرگتر برسد تا بیمار خود را به بیمارستان برساند

8

این گزارش همچنین با اشاره به اینکه منطقه ای به این بزرگی فاقد هرگونه پارکینگ عمومی و امکانات رفاهی است، ادامه می دهد: زندگی مردم در حاشیه شهر تبعات زیادی در پی دارد به همین منظور بازسازی بافت‌های فرسوده و ساماندهی مناطق قدیمی شهر که در بسیاری از مواقع در حاشیه شهر واقع شده اند از جمله طرح‌های ضروری است که باید با سرعت بیشتری در سطح استان اجرایی شود ولی با گذشت مدتها هنوز این طرح کامل به اجرا در نیامده است و مشکلات محله زورآباد از جمله عرض کم خیابان ها، نبود فاضلاب مناسب، نبود مدرسه، بانک و پارکینگ و غیره … دامنگیر مردم این منطقه شده به طوری که شهروندان را عاصی کرده است.

در منطقه اسلام آباد عمده مشکلات مردم بلاتکلیفی در همه زمینه های خدمات شهری است که دامن مردم و منطقه را گرفته است. با توجه به ساخت و سازهایی که در منطقه صورت گرفته، خانه های ساخته شده توسط مردم استاندارد نیست اگر زمین روزی روی خوش به مردم این منطقه نشان ندهد و رانشی در بر داشته باشد تلافات زیادی دامنگیر مردم منطقه خواهد شد

4

حمیدرضا عسگری، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز در پاسخ به این پرسش مهر که آیا حقوق شهروندی در این مناطق رعایت می شود یا خیر؟ می گوید: اسم دوم مناطق حاشیه نشینی سکونتگاهای غیر رسمی است و مناطق ویژه اجتماعی هستند که خارج از اصول شهرسازی و قانونی اقدام به ساخت و ساز کرده اند به همین علت از سرانه مختلف بهداشتی و درمانی، آموزشی، علمی و فرهنگی محروم هستند و اگر هم سرانه ای وجود داشته باشد از استاندارد لازم خیلی فاصله دارد و به علت پایین بودن سرانه های آموزشی و فرهنگی در مناطق حاشیه نشین، شهروندان در برخی موارد مرتکب جرم می شوند ولی توجه به نیازهای شهروندانی که به هر دلیل مجبور به سکونت در این مناطق هستند جزو تکالیف دستگاهای حاکمیتی و اجرایی است.

عسگری همجواری البرز با پایتخت را یکی دیگر از دلایل افزایش حاشیه نشینی دانسته، می گوید:ساماندهی این مناطق کاری بسیار گسترده و خیلی پر هزینه است

1

عسگری در پاسخ به این پرسش که بسیاری از امکانات در شهرها ارائه می شود و همین دلیل باعث شده که روستاییان به شهرها مهاجرت کنند آیا متولیان امر تدبیری اندیشیده اند که امکانات در روستاها هم ارائه شود، می افزاید: درصد بالایی از افرادی که در حاشیه شهرها سکونت دارند روستاییان هستند. اگر در روستا زمینه کسب درآمد فراهم شود مهاجرت صورت نمی گیرد.

یکی از راههای از بین بردن حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، توزیع عادلانه ظرفیت های درآمدی در روستاها است. اداره کل روستایی استانداری و جهاد کشاورزی و دیگر دستگاههای متولی می تواند با برگزاری کارگاههای آموزشی از مهاجرت بی رویه و دامن زدن به پدیده حاشیه نشینی جلوگیری کند.

وی می گوید: متاسفانه وقوع پدیده خشکسالی می تواند به پدیده حاشیه نشینی دامن بزند به همین منظور باید چرخه اقتصادی در روستاها فعالتر شود در غیر اینصورت کم آبی و خشکسالی شیب مهاجرت روستاییان به شهر را تند می کند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

اردبیل: دردسرهای حاشیه نشینی شهری با امید توسعه/فقر فرهنگ در غیاب متولی

بررسی نظریه ی فرهنگ فقر اسکارلوئیس و رابطه ی آن با مناطق حاشیه نشین

حاشیه نشینی مشکلات اجتماعی موجود درشهرها را تشدید کرده است

اردبیل:لزوم ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی

 

درباره این مطلب نظر دهید