حال و روز بد مزار مبتکر الفبای گویا و حذف نام باغچه‌بان از اسامی مدارس - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز حال و روز بد مزار مبتکر الفبای گویا و حذف نام باغچه‌بان از اسامی مدارس - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

مفاخر آذربایجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

حال و روز بد مزار مبتکر الفبای گویا و حذف نام باغچه‌بان از اسامی مدارس

%d8%a8%d8%a7%d8%ba%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d9%86

اویان نیوز: برسر مزار جبار باغچه‌بان در شهرری کسی نمی‌رود و سالگردش را کسی گرامی نمی‌دارد جز ناشنوایانی که هنوز به خاطر ابتکارات و توجه‌اش، به معلمشان وفا دار مانده‌اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل ازمهر، در خانه اشتری همیشه بسته است اصلا چه کسی می‌داند نزدیک گورستان ابن بابویه که مشاهیر، هنرمندان و صاحب‌نامان زیادی در آن دفن شده اند درست آن طرف خیابان مزار مبتکر الفبای گویا برای ناشنوایان است.

 

 

2287478

میرزا جبار عسگرزاده معروف به جبار باغچه‌بان در سال ۱۲۶۴ در شهر ایروان به دنیا آمد. او از مردم تبریز بود و نخستین کودکستان ایران را در سال ۱۳۰۲ در تبریز باعنوان باغچه اطفال دایر کرد به همین دلیل خود را باغچه بان نامید.

او اولین دبستان کرولال‌ها را نیز در سال ۱۳۱۳ در تهران پایه‌گذاری کرد و در همین سال بود که گوشی استخوانی را برای دانش آموزان اختراع کرد و به آنها روش آموزش الفبای دستی را یاد داد. او در سال ۱۳۴۵ در سن ۸۱ سالگی بدرود حیات گفت و در محله چشمه علی در زمینی که متعلق به دوست نزدیکش به نام اشتری است دفن شد.

2286499در کنار مزار او که سالی یک بار ناشنوایان به مناسبت درگذشتش در روز چهارم آذر ماه آبی روی سنگ می‌ریزند و گلی پرپر می‌کنند، ۱۷ تن از خانواده‌های اشتری دفن شده‌اند و کسی از این سنگ قبرها نگهداری می کند که خودش را چندین سال است باغبان شهرداری و نگهبان قبر جبار و اشتری ها می داند.

2287475برای رفتن به مزار باغچه‌بان باید او در را باز کند همانطور که امسال هم در را روی ناشنوایان باز کرد تا برای معلمشان مراسم سالگرد بگیرند. آنها وفاداران به باغچه بان هستند که هر سال بر سر مزارش فاتحه می خوانند.

گویا خاطره افرادی که در دوران معاصر زندگی می‌کرده‌اند کم کم از یادها خواهد رفت حتی آنهایی که زمانی برای اقشار خاصی از جامعه تلاش ها کرده اند مصداق آن کاری است که وزارت آموزش و پرورش در حق باغچه بان می کند.

2287479 شهریور ماه سال ۹۳  بود که دبیران مدرسه ناشنوایان باغچه‌بان شماره ۲۰گفتند: روز چهارم آذر ماه سالگرد فوت آقای باغچه بان است به همین علت می‌خواهیم این روز به عنوان روز باغچه بان ثبت شود. منتها سازمان استثنایی کشور نام همه مدارس باغچه بان را تغییر داده به عنوان مثال مدرسه باغچه بان ۱۷ به مدرسه نیکان تغییر نام پیدا کرده است. آموزش و پرورش و سازمان مدارس استثنایی می خواهند نام باغچه بان را از مدارس استثنایی حذف  کنند.

درباره این مطلب نظر دهید