انتخاب زبان

تهران

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

حداد عادل در دانشگاه شریف: حق آموزش به زبان مادری، خواسته بیگانگان است

vahid  (15)-13

اختصاصی اویان نیوز: ظهر امروز غلامعلی حداد عادل در ادامه نشست های انتخاباتی در تالار مرکزی دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۲ غلامعلی حداد عادل کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور در دانشگاه شریف به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت. در این نشست یک دانشجوی آذربایجانی در مورد نظر و برنامه وی در مورد اصل ۱۵ قانون اساسی پرسید که آیا واقعا متن اصل ۱۵ قانون اساسی تنها به آزادی مکالمه پدر و مادر با فرزندشان در خانواده اشاره می کند؟ وی در سوال دیگری پرسید: آقای حداد با فرض محال اگر چهل، پنجاه سال بعد با ایرانی مواجه باشیم که مردمان آن به غیر از زبان فارسی زبان دیگری ندانند، شما چه احساسی خواهید داشت و آیا از این قضیه خوشحال می شوید؟ حداد عادل با انکار صحبت خود در مورد اصل ۱۵ به آزادی مکالمه پدر و مادر با فرزند این صحبت را به رسانه های بیگانه نسبت داد و گفت: به نظر من چون کودکان زبان مادری را در محیط خانه یاد می گیرند بنابراین آموزش زبان فارسی در مدرسه کافی است ولی در عین حال با آموزش ۲ واحد زبان های قومی در دانشگاه ها حتی در دانشگاه شریف نیز موافقم.

مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به زندانی شدن افراد به علت چاپ جزوه به زبان ترکی در دوران سلطنت پهلوی مدعی شد در جمهوری اسلامی افراد مجاز شده اند به زبان خود کتاب و جزوه چاپ کنند.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی در ادامه این جلسه، خطاب به دانشجویان حاضر در آمفی تئاتراز آنها پرسید: آیا یادگیری زبان انگلیسی سخت‌تر است یا زبان فارسی؟ که دانشجویان حاضر در این نشست یکصدا و هماهنگ پاسخ دادند: فارسی!

جواب دانشجویان حاضر موجب عصبانیت شدید وی گردید که در واکنش به پاسخ دانشجویان با ادعای ارضی نسبت به جمهوری آذربایجان عنوان کرد : ما از شما دانشجویان انتظار تلاش برای باز گرداندن هفده شهر قفقاز از آذربایجان را داریم نه اینکه خواسته‌های بیگانگان را در اینجا تکرار کنید!

این سخن عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی با واکنش دانشجویان مواجه شد که در اعتراض به سخنان وی سالن برگزاری جلسه را ترک  کردند.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

حداد عادل در دانشگاه امیرکبیر: ترکی را از مادرانتان یاد گرفته اید، این‌گونه نیز خواهد ماند

حداد عادل : مادرانتان در خانه با شما ترکی صحبت می کنند همین حد برایتان کافی است

علی اکبر ولایتی : انشاالله ایران یکپارچه می ماند/ نوشتن و خواندن به زبان مادری هیچ چیز را عوض نمی کند

منوچهر متکی در مراغه : سرمایه داران به دلایلی در آذربایجان سرمایه گذاری نمی کنند

درباره این مطلب نظر دهید