انتخاب زبان

آخرین اخبار

حرکت مترو تبریز در مسیر وعده ها / آرزویی که به دل استاندار سابق ماند

metro

اویان نیوز: دوازدهمین پاییز نیز نتوانست شاهد حرکت مترو تبریز باشد و وعده مسئولان یکبار دیگر نیز در خصوص حرکت قطار شهری تبریز به سرانجام نرسید. استاندار سابق هم که دوست داشت در دوران حضورش در آذربایجان شرقی شاهد حرکت واگن های مترو تبریز باشد، بدون برآورده شدن آرزوش تبریز را ترک کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر،سازمان قطار شهری تبریز در سال ۱۳۸۰ تأسیس و راه‌اندازی شد و قرار است دارای ۵ خط شود که بعد از پایتخت دومین شهر کشور از لحاظ تعداد خطوط محسوب می شود.

براساس برنامه‌ریزی انجام شده، مسیر اول به طول ۱۷٫۲ کیلومتر از میدان ائل‌گلی تا کوی لاله ، مسیر دوم به طول ۲۲٫۴ کیلومتر از دانشگاه آزاد اسلامی تا قراملک است،خط سه به طول حدود ۱۵ کیلومتر و شامل ۱۴ ایستگاه از فرودگاه تبریز آغاز و با عبور از میدان بزرگ آذربایجان و خیابان انقلاب، از طریق میدان دانشسرا و خیابان ارتش به پایانه بزرگ اتوبوس‌های بین شهری تبریز جنب بزرگراه شهید کسایی ختم می‌شود،خط چهار هم به طول ۱۰ کیلومتر شامل ۱۰ ایستگاه به شکل حلقوی در مرکز شهر سه مسیر متروی تبریز را به هم ارتباط می دهد و خط خارج از حومه (مسیر پنجم) نیز به طول حدود ۲۰ کیلومتر به شهر جدید سهند ختم می شود.

بیش از یک ‌سال و اندی  است مسئولان استانی از افتتاح فاز نخست مترو تبریز خبر می‌دهند. ولی این تاریخ ها به بیش از انگشتان یک دست رسیده و عاملی برای بی اعتمادی اذهان عمومی شده است. حال معلوم نیست که تبریزیها کی سوار مرکب آهنی شده و در۶کیلومتر خط یک بین ایل گلی و فلکه دانشگاه طی مسیر خواهند داد.

metro1

علی شیاری عضو شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص افتتاح فاز اول متروی تبریز به خبرنگار مهر گفت: ایستگاه های فاز اول متروی تبریز آماده نیستند و مشکل دارند و در صورت خرید واگن ها بعید است تا پایان سال ما شاهد افتتاح فاز اول متروی تبریز باشیم.

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در مورد وعده های بیهوده مسئولین امر در خصوص افتتاح فاز اول مترو در تابستان و پاییز امسال گفت: این شعارها باعث سلب اعتماد عمومی همشهریان تبریز به افتتاح مترو شده است و در زمینه افتتاح مترو تبریز احجاف صورت گرفته است چون مترو شهرهایی مثل مشهد بعد از تبریز شروع بکار کرده اند ولی مدتهاست که مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

علی شیاری در خصوص فاز دوم مترو تبریز نیز گفت: ایستگاه آخر یعنی قراملک بدلیل اشتباه محاسباتی یک و یا دو کیلومتری دورتر از ایستگاه شروع به کار شده است که این هزینه بالا و زمان بیشتر را به متروی تبریز تحمیل کرده بطوریکه اگر روزانه ۶ متر دستگاه کار کند بعد یک یا یک و نیم سال بعد به نقطه اولیه ایستگاه اولیه خواهیم رسید که این هزینه زمانی و مالی بدون برنامه ریزی را به متروی تبریز تحمیل خواهد کرد.

metro2

سعید حاجی زاده سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز، در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت مترو کلانشهر تبریز گفت: طبق آخرین خبری که امروز از انصاری مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز گرفتم اولین محموله واگن تبریز از چین پریروز وارد بندرعباس شده است که این محموله شامل ۵ واگن است و کار ترخیص و حمل از راه زمینی به مدت یک ماه به طول خواهد انجامید.

حاجی زاده افزود : کار راه اندازی، نصب و بکارگیری واگن ها یک ماه دیگر نیز زمان نیاز دارند تا آماده بکار شوند و حتما” در دهه فجر امسال فاز اول خط یک مترو تبریز به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص اشتباه محاسباتی در فاز دوم مترو تبریز گفت: ما هم شنیده ایم که اشتباه محاسباتی رخ داده و این اشتباه هزینه و زمان بیشتر را به مترو تبریز تحمیل می کند و ما از مسئولین قطار شهری توضیح خواسته ایم و قرار شده در یک جلسه کاری توضیحاتی در این خصوص ارائه دهند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز افزود: بعد از افتتاح فاز اول خط یک که مسیر پارک ائل گلی تا فلکه دانشگاه خواهد بود سرویس دهی به همشهریان به مدت ۶ ماه به دلیل فرهنگ سازی و آشنایی مردم با قطار شهری بصورت رایگان خواهد بود .

وی دلیل دیگر رایگان بودن مترو در ۶ ماهه اول افتتاح خط اول مسیر گردشگری فاز اول و تشویق مردم به فرهنگ سازی در خصوص استفاده از حمل و نقل عمومی برشمرد.

اکرم حضرتی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز روند پیشرفت مترو تبریز را خوب برشمرده وگفت:بازدیدی از خط دوم قطار شهری در محله قراملک داشتیم که روند رو به رشدی را طی می کند.

وی نیز در خصوص اشتباه محاسباتی خط دوم قطار شهری تبریز گفت:من هم شنیده ام که چنین اشتباهی صورت گرفته که موضوع در حال پیگیری است.

نایب رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز با انتقاد ازخلف وعده مسئولان مترو در راه اندازی فاز یک قطار شهری تبریز گفت: از اواخر سال گذشته شهروندان تبریزی در انتظار به کار افتادن خط یک مترو تبریز هستند و این درحالی است که در نیمه دوم سال ۹۲ هستیم و همچنان مسئولان  قطار شهری تبریز تاریخ دقیقی از راه اندازی این خط ارائه نمی دهند.

سعید محدث صدیق در ادامه سخنان خود همچنین با اظهار نارضایتی از آماده نبودن ایستگاه های مترو تبریز خاطر نشان کرد: متاسفانه در سال های اخیر شاهد بی توجهی به پیشرفت عمرانی در قطار شهری تبریز بوده ایم که با تداوم این روند بعید است تا پایان سال ۱۳۹۵ نیز نباید انتظار بهره برداری کامل از خط یک قطار شهری تبریز داشت و مدیران سازمان قطار شهری تبریز باید به طور شفاف و روشن اطلاعات دقیقی از زمان ورود واگن ها ، آخرین وضعیت اجرای خط یک، تملک و احداث ایستگاه ها و راه اندازی و افتتاح این خط به عموم شهروندان ارایه کنند.

با همه این اوصاف همچنان مردم تبریز منتظرند تا همچون کلانشهر های دیگر کشور از نعمت استفاده از قطار شهری بهره مند شوند و مسئولین شهری به جای وعده های توخالی باید به فکر اعتماد سازی بوده و زمینه حرکت هر چه سریعتر واگن ها قطار شهری را فراهم کنند.

—————————————-

گزارش از: اسد بابایی

درباره این مطلب نظر دهید