انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

حلقه خرید در شب عید تنگ‌تر می‌شود

اویان نیوز:این روزها با نزدیک شدن به پایان سال‌، دغدغه ی گرانی و تورم و خرید شب عید به جان مردم افتاده است، هرازگاهی مسئولی نیز در جهت هم صدایی با مردم لب به اعتراض باز می کند.

محمد حسین قربانی ، نماینده مردم آستانه اشرفیه با ابراز ناخرسندی از تورم و گرانی شدید و عدم قدرت خرید قشر کم درآمد جامعه برای مایحتاج شب عید می‌گوید، “یکی از مشکلاتی که در جامعه ما آرامش روحی و روانی را به هم می‌زند، وجود گرانی‌ها و تورم وعدم ثبات قیمت‌ها در بازار است. وقتی جامعه در آرامش و ثبات نباشد، کشور در آرامش و ثبات قرار نخواهد داشت”.
و ادامه می دهد:”انتظار داریم دولت با تدبیر و درایت این آرامش را به جامعه ترزیق بکند،ولی متاسفانه ما شاهد بودیم در این ایام، گرانی مرغ، آجیل، پسته و تنقلات که ربطی به تحریم‌ها ندارد اما شعار داده می‌شود به دنبال تاثیر تحریم هاست”.

به هرحال این نماینده مجلس بر این باور است که دولت باید ثبات و آرامش در بازار را فراهم کند و سوال اینجاست دولت تا چه حدی توانسته این ثبات و آرامش را در بازار ایجاد کند چرا که بنا به آمار و ارقام اعلام شده از سوی دولت، گویا همه چیز طبیعی است و حتی با پرداخت عیدانه ۸۵ هزارتومانی (به گفته احمدی‌نژاد) شام شب عید را نیز دولت برای مردم تامین کرده است.
اما به راستی به دور از آمار و ارقام و جداولی که شاید فهم آن تنها برای مسئولین قابل درک است. این روزها مردم کوچه و خیابان برای خرید مایحتاج شب عید خود، با چه مشکلاتی دست به گریبان هستند.

قیمت‌ها صعودی و درآمدها نزولی

“این روزها قیمت‌ها به لحظه افزایش پیدا می‌کند و کسی هم در این خصوص پاسخگو نیست. شاید بزرگترها بتوانند از خرید لباس نو صرف نظر کنند اما به نظرم تلخ‌ترین لحظه، زمانی است که احساس کنی حتی قادر به تامین لباس عید بچه‌ها نیستی. این گفته‌های حسین ۵۰ ساله کارمند بخش خصوصی است”.

او که دو فرزند دارد در خصوص قیمت‌های فعلی در بخش پوشاک کودکان می‌گوید، یک پیراهن ساده را در یک حراجی برای دختر ۶ ماهه‌ام با قیمت ۷۰ هزارتومان خریداری کردم. اما به طور کلی قیمت‌ها دهها برابر شده است و از طرفی درآمدها به نصف رسیده است. مثلا خود من در شرکتی که کار می‌کنم همیشه روی اضافه کاری ام حساب باز می کردم و این اضافه کاری به شدت در تامین زندگی خانواده‌ام تاثیر داشت. اما متاسفانه با مشکلاتی که برای اکثر شرکت‌های خصوصی به وجود آمده وآنها را تا آستانه ورشکستگی رسانده است به همین علت مدیریت شرکت نیز به ناچار تعدادی از کارمندان را تعدیل و به طور کلی اضافه کاری را از سیستم کاری شرکت حذف کرد که با این حقوق ثابت ماهانه، نمی‌توان به راحتی از عهده اجاره بها و دهها خرج دیگر برآمد.

حسین در پاسخ به این سوال که این روزها زمزمه تحریم آجیل مطرح است آیا شما نیز خرید آجیل را تحریم خواهید کرد می‌گوید، در حال حاضر سردرگم خرید مایحتاج اولیه زندگیم هستم و خرید آجیل شاید اولویت آخر محسوب شود. اما تحریم آجیل را از طریق پیامک متوجه شدم که به نظرم چندان جدی نیست. چرا که همان افرادی که این پیامک‌ها را ارسال می‌کنند، اول خودشان قبل از سه برابر شدن قیمت آجیل به وفور خریداری کرده‌اند و حالا به فکر تحریم افتاده‌اند. به نظرم ما مردم جالبی هستیم در عین حال که همه جا صحبت از گرانی و تورم است کافی است سری به بازار بزرگ تهران بزنید. مردمانی را می‌بینید که از سنگینی بسته‌های خرید خود خم شده‌اند و برایم همیشه این سوال به وجود می‌آید چرا فشار زندگی روی افرای مثل ماست و این آدم‌ها از کجا قادر به تامین این حجم خرید هستند. مطمئنم این آدم‌ها هم باید مثل ما عادی باشند چون که آقازاده‌ها که نیاز نیست خودشان برای خرید به بازار مراجعه کنند.

از آجیل نخریدن تا خریدن

جدا از گرانی در بخش مواد غذایی و پوشاک این روزها قیمت آجیل نیز به شدت افزایش یافته است. همان تنقلاتی که همزاد سال نو برای اکثر ایرانیان به شمار می‌آید و هر خانواده بنا بر درآمد خود این قلم جنس را نیز در خرید عیدانه خود قرار می‌دهد.
اما امسال با افزایش بی‌رویه قیمت آجیل، زمزمه تحریم این کالا شنیده می‌شود تا آنجا که در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز یک صفحه برای تحریم کردن خرید آجیل ایجاد شده است که هر روز تعداد مخاطبان آن افزایش پیدا می‌کند. در کنار این صفحه فیس‌بوک، این روزها پیامک‌ها و ایمیل‌هایی با مضمون دعوت از هموطنان برای حذف تنقلات از خریدها و دیدوبازدیدهای نوروزی نیز منتشر شده است.
محتوای اکثر این ایمیل‌ها و پیامک‌ها حول این محور است، “برای حفظ آبروی خانواده‌های کم درآمد و مبارزه با گران فروشی، سال نو را بدون خرید و مصرف آجیل جشن بگیرند. باور کنید تغییر باید از خودمان شروع بشود”.
“نخوردن آجیل هیچ کس رو نکشته اما نفروختن آجیل ممکن است بعضی‌ها رو بکشد”. این گفته ارسلان ۵۰ ساله و راننده آژانس است که به گفته خودش مجبور به بازخرید از کارش شده است و در حال حاضر با مدرک کارشناسی ارشد چاره‌ایی جز مسافرکشی ندارد.

او بر این باور است که گران کردن پسته و آجیل آن‌هم در روزهای پایانی سال با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته است و در این ماجرا باز هم سود هنگفت به جیب دلالان می‌رود و گلاه گشاد بر سر مردم. چرا که به گفته خود مسئولین بهترین برند تولید پسته متعلق به کشور ماست و حجم بالای از درصد تولید پسته دنیا، در ایران تولید می‌شود پس عاقلانه به نظر نمی‌رسد که جنسی که در کشور تولید می‌شود ناگهان و درست در زمانی که مردم بنا بر رسم و رسوم به خرید این اقلام روی می‌آورند گران شود.
به گفته ارسلان درست زمانی که به طور غیر رسمی اعلام شد صادرات پسته قدغن است موج گرانی بازار این تنقلات را در برگرفت تا آنجا که خشکباری که در همسایگی ما قرار داشت قیمت پسته را از ۳۰ هزارتومان به ۳۸ هزارو ۵۰۰ تومان رساند و درست به فاصله ۲ روز این قیمت به ۶۱ هزارو ۵۰۰ تومان رسید.

خرید آجیل درجه سه به قیمت درجه یک

هر ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال نمایشگاه‌های برای عرضه محصولات با قیمت‌‌هایی پائین‌تر از قیمت بازار برپا می‌شود. یکی از این نمایشگاه‌ها با عنوان نمایشگاه “مواد شوینده و آشپزخانه” از ۲۷ بهمن کار خود را در مصلای تهران آغاز کرده است. به دلیل استقبال مردم یکبار تا ۴ اسفند و باردیگر تا ۱۵ اسفند بازدید آن تمدید شده است. در این نمایشگاه غیر از عرضه محصولاتی که به نوعی نام نمایشگاه نیز از آن گرفته شده است بخشی نیز به عرضه آجیل و تنقلات شب عید اختصاص دارد. اما نکته قابل توجه در این بخش نمایشگاه آن است که پسته در بیشتر غرفه‌ها نایاب است و تنها چند غرفه اقدام به عرضه پسته کرده است. آن‌هم پسته‌های ریز و درجه سه که قیمتی در حدود ۴۵ هزارتومان دارد.

لیلا ۶۰ ساله یکی از غرفه‌دارهایی است که در غرفه خود به عرضه آجیل و تنقلاتی از این دست پرداخته است او در خصوص افزایش قیمت آجیل و اینکه این افزایش برای آنها نیز سودآور است می‌گوید، این نمایشگاه و از همه مهم‌تر افزایش قیمت پسته و آجیل برای کسانی سود‌آور است که برای خودشان انبار دارند و جنس‌ها را بعد از انبار کردند به فروش می‌رسانند. برای کسی مثل من که مغازه‌دار ساده است و جنس خودش را هر چند ماه، یکبار خریداری می‌کند آنچنان سودی به همراه ندارد و اگر دقت داشته باشید اکثر آجیل‌های که در این نمایشگاه عرضه می‌شود کهنه است. یعنی فروشنده جنس را با قیمت چند سال قبل خریده و در انبارها نگاه داشته است و حالا چند برابر قیمت به فروش می‌رساند.

این فروشنده در پاسخ به این سوال که با افزایش قیمت آجیل آیا خرید مردم کاهش پیدا کرده است می‌گوید، من چند سالی است که در این نمایشگاه حضور دارم و بر این باورم که هر سال نسبت به سال گذشته قدرت خرید مردم کاهش یافته است و بعضی از اقلام ضروری از سبد خرید مردم حذف شده است. در مورد خرید آجیل باید به این نکته اشاره کنم تا پایان سال زمان مانده است و مطمئن باشید همین دلال‌های که خود اقدام به گران کردن پسته و آجیل کرده‌اند جنس‌های درجه سه و انباری خود را روانه بازار می‌کنند و با در نظر گرفتن سود خود و با قیمتی مثلا پائین‌تر از قیمت بازار به فروش می‌رسانند و مطمئن هستم در آن لحظه مردم برای خریدن همین آجیل بی‌کیفیت ساعت‌ها در صف بمانند و البته کسی از همین مردم سوال نکند چرا پسته مرغوب و درجه یک از ۲۰ هزارتومان به ۶۰ هزارتومان رسیده است که حالا باید برای خرید پسته درجه سه مثلا به قیمت ۴۰ هزارتومان خوشحال باشیم.

ندا رهنورد – میهن

درباره این مطلب نظر دهید