انتخاب زبان

گردشگری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

حیله ور، دستکندی شگفت انگیز، هم تراز کندوان

01

اویان نیوز: سرپرست روستاهای تاریخی استان آذربایجان شرقی با قابل قیاس خواندن حیله ور با خانه های صخره ای کندوان، گفت:  هنوز هیچ کاوش باستان شناسی در اطراف این روستا صورت نگرفته و همچنان نهرهایی وجود دارد که به این روستای متروکه تاریخی می ریزند.

 به گزارش اویان نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی، حیله ور در ۴۴ کیلومتری تبریز در شمال شهر اسکو و  ۲ کیلومتری شمال کندوان واقع شده، اثر معماری دهکده در پای یکی از ارتفاعات مجموعه آتشفشانی سهند کنده شده است و به دلایل متعدد از اهمیت و موقعیت ویژه ای برخوردار است .

معماری روستای حیله ور نشان می دهد که زندگی دام و انسان در کنار هم در جریان بوده و کاوش گران براساس شباهت های موجود بین روستای حیله ور و روستای کندوان گمان می کنند علت متروکه شدن روستای حیله ور، کوچ احتمالی اهالی آن به روستای کندوان بوده است.

 روستای حیله ور که در بخش پایینی دامنه، بین شیب زمین و کوه قرار گرفته همچون یک گودال پذیرای آب نهرهای روانی است که در فصل های پر آب به طرف آن سرازیر می شوند، با روان شدن این نهرها بخش هایی از روستا از قبیل آغل ها به زیر آب می رود و تداوم این موضوع باعث شده است تا گل و لای بسیاری اطراف آغل ها و خانه های این روستای تاریخی را در بر گیرد.

 روستای تاریخی حیله ور که خانه های زاغه ای آن بیش از دویست واحد تخمین زده می شود، شیوه معماری منحصر به فردی دارد و خانه های آن در دل زمین، بصورت زاغه های زیبا و با سبک معماری بسیار عالی کنده شده و حتی قابل قیاس با خانه های صخره ای کندوان است.

 حسن قریشی، سرپرست روستاهای تاریخی استان آذربایجان شرقی در این باره گفت: به علت قرار گرفتن این روستا در گودالی که توسط شیب زمین و دامنه کوه ایجاد شده است آب های روان نهرهایی که از کندوان سرازیر می شوند به آنجا می ریزند و باعث می شوند تا بخش هایی از روستا از قبیل برخی آغل ها به زیر آب بروند.

 قریشی افزود: طی اقدامات اولیه ای که صورت گرفته است توانسته ایم با سنگ چینی مسیر چند نهر روانی که به سمت روستا سرازیر می شوند را تغییر دهیم اما همچنان نهرهایی وجود دارد که به این روستای متروکه تاریخی می ریزند.

 مردمان این روستا با شکافتن دل کوه خانه هایشان را در کنار آغل گوسفندان می ساختند و به این ترتیب زندگی انسان و دام توام با هم شکل می گرفت.

 هنوز هیچ کاوش باستان شناسی در اطراف این روستا صورت نگرفته و به همین علت در خصوص زندگی مردمان آن حدس و گمان های زیادی وجود دارد.

 فضاهای موجود در حیله ور در طول سالهای متمادی از گل و لای و سیلابها پرشده بود که سازمان میراث فرهنگی در سال ۸۴ قریب به ۵۵ مورد آنها را خالی کرد و ممکن است دهها مورد دیگر نیز از زیر خاک بیرون آورد و حیله ور می‌تواند محلی  برای تحقیق و پژوهش محققان حوزه معماری و جامعه شناسی و مردم شناسی و باستانشناسی باشد.

 احمد حمزه زاده معاون گردشگری آذربایجان شرقی در زمینه امکانات گردشگری و اقامتی روستای حیله ور گفت: تمامی امکانات اقامتی نظیر هتل ها، مسافرخانه ها و هتل صخره ای کندوان به دلیل قرابت روستای کندوان و حیله ور که حتی مسیر میان این دو را می توان با پای پیاده طی کرد، بین این دو روستا مشترک است .

 وی در زمینه وجود روستا هایی با این ویژگی ها اضافه کرد: از این دست روستاهای دست کند با معماری منحصر بفرد و شگفت انگیز از جمله روستای «سور بناب» در شهرستان بناب و روستای ورزقان در آذربایجان شرقی بسیار داریم. علاوه بر روستا های دست کند تعداد زیادی روستای پلکانی از جمله روستای «توته خانه» در منطقه بناب در دل جنگل های ارسباران و روستای «اشتوبین» را داریم که بسیار زیبا و مسحور کننده هستند.

01

5

6

روستای-حیله-ور4

روستای-حیله-ور10

روستای-حیله-ور

درباره این مطلب نظر دهید