انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

خانه‌های اجتماعی روحانی پس از مسکن مهر احمدی‌نژاد

meskene mehr

اویان نیوز: وزیر راه و شهرسازی می‌گوید تا ۱۰ سال دیگر یک و نیم میلیون واحد مسکونی تازه تاسیس خواهد شد. او جزئیاتی از این طرح ارائه نکرده اما تاکید دارد که باید بخشی از کار برعهده‌ بخش خصوصی باشد تا به سرنوشت “مسکن مهر” دچار نشود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، وعده داد که دولت تا ۱۰ سال آینده یک و نیم میلیون واحد مسکونی احداث خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آخوندی که در مراسم افتتاح “بنیاد مسکن ایران” سخنرانی می‌کرد، تامین مسکن را در راستای اجرای “اصل ۴۴ قانون اساسی” و “اقتصاد مقاومتی” دانست.

آخوندی در حالی وعده‌ی ساخت واحدهای مسکونی تازه را مطرح می‌کند که بسیاری از کارشناسان طرح “مسکن مهر” دولت قبلی را شکست‌خورده ارزیابی کرده‌اند؛ طرحی که با حاشیه‌های جنجالی و اتهام‌های فساد مالی همراه بود.

وزیر راه و شهرسازی نیز تایید کرد که در طرح “مسکن مهر” خطاهای بسیار وجود داشت. او گفت: « برای جلوگیری از اشتباه‌هایی که در سنوات گذشته مرتکب شدیم، باید به کالبدشکافی آن‌چه رخ داد و ثمرات آن بپردازیم.»

آخوندی از مسئولان پیشین انتقاد کرد که در طرح “مسکن مهر” خانه‌هایی با کیفیت نازل را تحویل مردم دادند.

او همچنین از این‌که دولت به شکل مستقیم و جدی درگیر ساخت‌وساز مسکن باشد انتقاد کرد و گفت: «نباید فراموش کنیم که تاکید بر افزایش بهره‌وری و کارهای خلاقانه توسط مردم از اصلی‌ترین محورهای اقتصاد مقاومتی و مجری آن بخش خصوصی است و نه دولت.»

آخوندی گفت که برای جلوگیری از رخ دادن دوباره‌ی خطاها باید به “سیاست‌های ابلاغی حضرت امام” بازگشت و از تمرکز جمعیت در کلان‌شهرها کاست. وزیر راه و شهرسازی جزئیاتی در این باره ارائه نکرد که طرح احداث یک و نیم میلیون واحد مسکونی تازه قرار است با چه برنامه و سیاست‌هایی باشد.

پروژه‌ی “مسکن مهر” که یکی از پرهزینه‌ترین و پرحاشیه‌ترین طرح‌های اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد بود، افزایش بهای مسکن در ایران را نیز به دنبال داشت.

حامد قادرمرزی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در بهمن ماه ۱۳۹۱ دست‌اندرکاران مسکن مهر را متهم کرد که پاسخگوی اقدامات خود نیستند. او تاکید کرد که شکست این پروژه، بهای مسکن، زمین و مصالح ساختمانی را افزایش داده است.

این نماینده‌ی مجلس دولت دهم را متهم کرد که با تصمیمات خود مسکن مهر را عملا به “بورس بازی زمین” برای عده‌ای فرصت‌طلب تبدیل کرد.

کمال اطهری، کارشناس اقتصادی، نیز طرح مسکن مهر را طرحی “فاقد پشتوانه علمی و زیربنایی کامل” خواند و تاکید کرد که دولت دهم زیر بار نمی‌رود که این طرح، طرحی شکست‌خورده است.

درباره این مطلب نظر دهید