انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

خدمات بي كيفيت در هواپيماهاي فرودگاه اورميه

img_0224

اویان نیوز: توسعه ناوگان هوایی که یکی از شاخصه های توسعه پایدار در جوامع و نشان از توجه دولتمردان به ملت و بالابردن سطح رفاه جامعه به شمار می آید در آذربایجان غربی به هیچ وجه مفهوم شناخته شده ای نیست.

استفاده از هواپیما برای مسافرت، سریع ترین راه جابجایی در مسافت های طولانی و البته به ظاهر امن ترین و راحت ترین است اما ایام سفری که در نخستین ماه امسال گذشت بسیاری از مسافران نوروزی به آذربایجان غربی نه تنها این ایمنی و آرامش در سفر را تجربه نکردند بلکه از وضعیت خدمات دهی هواپیماهای فرودگاههای استان، سر و صداهای اضافی و تکان های بی مورد این وسیله حمل ونقلی در طول پرواز، آن ها را از انتخاب مسیر هوایی برای مسافرت از مبدا اورمیه یا به مقصد اورمیه نادم کرد.

به گزارش اروم نیوز؛ هم اکنون تعداد پروازهایی که در فرودگاه اورمیه انجام می شود به بیشتر از ۲۰ مورد نمی رسد و این در حالیست که آذربایجان غربی با دارا بودن ۵ مرز زمینی فعال و مطرح بودن بعنوان تنها مرز زمینی کشور برای ورود به ترکیه و بازارهای اروپایی بیش از این نیاز به افزودن پرواز دارد.

از طرفی جابجایی سالانه بیش از ۱۵ میلیون مسافر توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای نشان از ظرفیت آذربایجان غربی برای توسعه خدمات در مسیرهای هوایی و توجیه پذیر شدن سرمایه گذاری در این بخش است در حالیکه سال هاست فرودگاه اورمیه و پروازهای آن نتوانسته است رضایت مسافران و مردم را جلب کند و در بسیاری موارد وقتی مسافری به خاطر بیماری و یا به هر دلیل دیگری نیاز به استفاده سریع از خدمات این ناوگان دارد راه به جایی نبرده و دستش در پوست گردو می ماند همین امر هم باری مضاعف می شود بر تمام نواقصی که باعث عقب ماندگی استان به لحاظ سرمایه گذاری و جذب گردشگر شده است، هرچند معاون اجرایی اداره فرودگاههای آذربایجان غربی تعداد پروازها را کافی می داند.

بسیاری از خدمات گیرندگان از وسایل نقلیه هوایی فرودگاه اورمیه سرعت انتقال و جابجایی را تنها دلیل استفاده از هواپیماهای این مسیر می دانند، به نظر آن ها اگر زمان برایشان در نقل و انتقالات مهم نبود هیچ وقت هواپیما را بعنوان وسیله مسافرت خود انتخاب نمی کردند.

تکان های بی موردی که هواپیماها در طول مسیر دارد، نامناسب بودن وضعیت خدمات دهی به لحاظ رفاهی و پذیرایی و اوضاع اسف بار سیستم های داخلی از صندلی گرفته تا وسایل پذیرایی باعث شده است تا مسافران در بیشتر اوقات جان خود را در کف دستانشان گرفته و به قول ضرب المثل معروف اشهد خود را همان آغاز سفر بخوانند.

توسعه ناوگان هوایی که یکی از شاخصه های توسعه پایدار در جوامع و نشان از توجه دولتمردان به ملت، نیروی انسانی، پیشرفت و بالابردن سطح رفاه در جامعه به شمار می آید در آذربایجان غربی به هیچ وجه مفهوم شناخته شده ای نیست.

وقی صحبت از افزایش بهای بلیط و بالا رفتن نرخ تعرفه ها به میان می آید و هنگامیکه در مقابل این افزایش نرخ ها و تطابق نداشتن آن با نحوه خدمات دهی، اعتراض هایی انجام می شود بهانه مسئولان سراسری بودن نرخ گذاری است اما زمانیکه انتظار می رود توسعه خدمات و ارتقاء کیفی خدمات هم به صورت سراسری باشد آذربایجان غربی در این میان تافته ای جدا بافته شده و همچون بسیاری دیگر از بخش ها در محرومیت همیشگی اش غوطه ور می شود.

در بسیاری از پروازهایی که در این فرودگاه انجام می شود یا اصلا توصیه های ایمنی ارائه نمی شود یا اگر هم ارائه شود خبری از آن ابزاری که مهمانداران به صورت اشاره و کلامی مردم را از مکان جایگذاری و چگونگی استفاده  از این ابزار اشاره می کنند، نیست و زیر صندلی ها که به گفته میهمانداران باید محل ماسک های تنفسی، چتر و کیسه تهوع باشد، پر از خالی است.

پله های بدون تعادل که مقابل درب خروج برخی هواپیماها گنجانده می شود باعث شده است تا اغلب مسافران و بویژه افراد سالخورده با تمرکز و زحمت بیشتری از آن ها استفاده کنند و تا پای خود روی زمین بگذارند هزار بار خود را به علت استفاده از ناوگانی که نه امنیت جانی دارد و نه روحی لعن و نفرین کنند.

سیستم تهویه نامتبوع، حذف سرویس پذیرایی از مسافران، تاخیر مستمر و مداوم اغلب پروازها از دیگر مشکلاتی است که نارضایتی بیشتر خدمات گیرندگان را باعث شده است.

کیفیت پایین خدمات ناوگان هوایی بیشترین آسیب را به همین صنعت حمل و نقل هوایی وارد کرده است چراکه همان اندک مشتریان خود را نیز از دست داده و بسیاری از تجار و حتی مسافران برای نقل و انتقال های خود از خطوط هوایی فرودگاه تبریز استفاده کرده و یک ساعت هم با سواری برای رسیدن به مقاصد خود در آذربایجانغربی طی مسیر می کنند و زحمت تعویض وسیله نقلیه خود و اندک زمان بیشتر را به جای برهم ریختن آرامش روان و به خطر انداختن زندگی خود، به جان می خرند.

به راستی باید قدر دانست حجب و حیای مردم این استان را که در مقابل تمام ضعف ها و کاستی ها بازهم در بر نمی آورند و به همین هیچ و پوچ هم دلخوش هستند، کاش مسئولان عرق شرمی بر جبین احساس کنند تا تلنگری برای بیدار شدن آنان از خواب غفلتشان باشد.

درباره این مطلب نظر دهید