انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

خسارت بیش از 170 میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات زنجان

sermazedegi

اویان نیوز: مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان اظهار کرد: بر اساس برآوردها بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان، خسارت وارد شده حاصل از سرمازدگی باغات در زنجان است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سعید ادیب گفت: فروردین‌ماه شاهد ورود توده هوای سرد در زنجان بودیم که در همان زمان روش‎های مقابله و مبارزه با سرما به کشاورزان و باغ‌داران استان توصیه شد تا باغ‌دارانی در آن ساعات حساس اقدام به مقابله با سرما کنند و محصولات را از سرما محفوظ بدارند.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود خسارت فراوان به باغات استان وارد شد، هر چند با توجه به نوع سرما، آمار خسارات متفاوت است و خسارت اولیه بر روی درختان زردآلو و بادام مشاهده گردید، به ‌طوری که حدود ۶۰ تا ۱۰۰ درصد خسارات به این باغات وارد شد.

این مسئول ادامه داد: با ادامه بررسی‎ها و نظارت‎ها، سرمازدگی‎هایی روی باغات سیب گلاب و حتی در بعضی مناطق ارقام سیب پاییزه و حتی درختان گردو مشاهده شد و آمار تقریبی خسارات وارده به استان بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: این میزان خسارات به باغات استان غیرقابل جبران بوده و وقتی در کنار خسارت ۶۰ میلیارد تومان سال گذشته قرار می‎گیرد رقم بسیار چشم‌گیری به‌شمار می‌آید که این نشان‌دهنده این است که در توسعه باغات باید سعی و اهتمام بیشتر صورت گیرد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته اقداماتی در این رابطه انجام شده است، ولی انتظار داریم بخش دولتی با اختصاص یارانه مطلوب به تولیدکنندگان این نوع نهال، باغ‌داران را جهت استفاده از این نوع نهال‎ها برای توسعه باغات جدید و به خصوص حذف و جایگزینی باغات قدیمی، یاری دهد.

درباره این مطلب نظر دهید