انتخاب زبان

آخرین اخبار

خطر انقراض در کمین گونه‌های منحصر به فرد تالاب قورو‌ گؤل

قوروگؤل

اویان نیوز: به گفته معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی چند گونه منحصر به فرد تالاب قورو‌ گؤل در معرض خطر انقراض قرار دارند.

به گزارش اویان نیوز، میر محسن حسینی قمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا به مشکل خطر انقراض برخی گونه های جانوری در تالاب قورو‌ گؤل اشاره کرد و  افزود: این منطقه در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۳ به علت خطر انقراض گونه های جانوری جزو مناطق شکار ممنوع حساب شد ولی در سال ۱۳۹۰ به علت اهمیت اکولوژیکی به منطقه حفاظت شده تبدیل شده است.

حسینی قمی تصریح کرد: حدود ۱۱۱ گونه جانوری مهره دار شامل۱۴ گونه خزنده، چهار گونه دوزیست، یک گونه ماهی و۹۲  گونه پرنده در این منطقه وجود دارد که اردک سرسفید، اردک بلوطی و گیلانشاه خالدار در معرض خطر انقراض قرار دارند.

وی افزود: بیش از  سه هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده در پهنه دریاچه مشاهده می شود که بوتیمار کوچک از جمله پرندگان حمایت شده این تالاب است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه این تالاب در مسیر مهاجرت پرندگان قرار دارد، افزود: شرایط آب و هوایی منطقه بر کیفیت و میزان آب ورودی و زیستگاه پرندگان مهاجر تاثیرگذار بوده است، براین اساس جهت مقابله با مشکل کم آبی در تالاب بین المللی قورو‌ گؤل از سال گذشته آبگیری آن باهمکاری سازمان آب منطقه ای استان انجام شده و  در طول سال زراعی جاری آبگیری تالاب از سرگرفته شده است.

تالاب قورو گؤل در ۱۸ کیلومتری شمال غربی بستان ‎آباد قرار دارد.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

آتش سوزی در تالاب قورو گؤل

درباره این مطلب نظر دهید